Kablo Kesiti ve Gerilim Düşümü

Hocam anladığım kadarı ile kesitin ne olduğunu bilmiyorsun...oradan başlamak lazım.

Kablo kesitini şöyle tarif etmek mümkün: Kabloyu enine kestikten sonra (makasla kabloyu kestiğini farz et) kablonun ucunun görünen kısmı varya işte o görünen alan kablonun kesiti oluyor.
Kablo kesitindeki iletkenin (Bakır alüminyum) hesabı ise iletkenin çapından dairenin alan hesaplamasına dayanıyor.

60929
60930

Şimdi burada 1. Resim kabloyu 2. Resim ise o kablonun kesitini gösteriyor. Buradan Hesaplama yapacaksan ikinci resimde turuncu ile gösterilen iletkenin alanını hesaplayacaksın.Bunun içinde sana gereken tek şey iletkenin çapı.Sonrası ise dairenin alan hesabı.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hocam anladığım kadarı ile kesitin ne olduğunu bilmiyorsun...oradan başlamak lazım.

Kablo kesitini şöyle tarif etmek mümkün: Kabloyu enine kestikten sonra (makasla kabloyu kestiğini farz et) kablonun ucunun görünen kısmı varya işte o görünen alan kablonun kesiti oluyor.
Kablo kesitindeki iletkenin (Bakır alüminyum) hesabı ise iletkenin çapından dairenin alan hesaplamasına dayanıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 60929 Ekli dosyayı görüntüle 60930

Şimdi burada 1. Resim kabloyu 2. Resim ise o kablonun kesitini gösteriyor. Buradan Hesaplama yapacaksan ikinci resimde turuncu ile gösterilen iletkenin alanını hesaplayacaksın.Bunun içinde sana gereken tek şey iletkenin çapı.Sonrası ise dairenin alan hesabı.
O Kadarlık bilgim varda %e = 0.0124 * L * N / S şu formül kullanarak nasıl hesaplanıyor
gerilim düşümü kullanarak hesaplanıyormuş galiba

O Kadarlık bilgim varda %e = 0.0124 * L * N / S şu formül kullanarak nasıl hesaplanıyor
gerilim düşümü kullanarak hesaplanıyormuş galiba

Bu yazdığınız ile ilk yazdığınız Kablo kesiti nedir sorusunun birbiri ile alakasını kuramadım açıkçası?

Soru düzgün sorulmadığı müddetçe düzgün cevap verilmesini beklememek lazım.

Bu yazdığınız ile ilk yazdığınız Kablo kesiti nedir sorusunun birbiri ile alakasını kuramadım açıkçası?

Soru düzgün sorulmadığı müddetçe düzgün cevap verilmesini beklememek lazım.
Bu formül gerilim düşümü formülüymüş bu formül kullanarak kablonun kesit alanı hesaplanabiliyormuş
Bende bu formülü kullanarak kesit alanı nasıl hesaplanıyor onu öğrenmek istiyorum

internette 30 saniyede bulunacak bir şeyi sormanız tuhaf geldi açıkçası.Aşağıda linki ve formülün açıklaması var:
.............................
Gerilim düşümü hesabı üç fazlı ve tek fazlı hatlar için ayrı ayrı formüller bulunmaktadır.
3 fazlı hatlar için : %u = 0,0124 x L x N / S
Tek fazlı hatlar için : %u = 0,074 x L x N / S
Bu formüllerde;
L = çekilecek kablonun uzunluğu
N= beslenecek yükün gücü
S= çekilecek kablonun kalınlığıdır.
Örneğin 110m uzaktaki 100 kW gücündeki üç fazlı bir yükün beslenmesi için kablo kesitini bulmak istersek;
%u = 0,0124 x L x N / S
1,5 > 0,0124 x 110 x 100 / S
S > 90,9 mm2 olduğu görülür.
Bu durumda güvenli bir tesisat için 95mm2’lik bir kablonun, gerilim düşümü açısından incelendiğinde yeterli olduğu gözükmektedir.

https://www.elektrikce.com/gerilim-dusumu-hesabi/

internette 30 saniyede bulunacak bir şeyi sormanız tuhaf geldi açıkçası.Aşağıda linki ve formülün açıklaması var:
.............................
Gerilim düşümü hesabı üç fazlı ve tek fazlı hatlar için ayrı ayrı formüller bulunmaktadır.
3 fazlı hatlar için : %u = 0,0124 x L x N / S
Tek fazlı hatlar için : %u = 0,074 x L x N / S
Bu formüllerde;
L = çekilecek kablonun uzunluğu
N= beslenecek yükün gücü
S= çekilecek kablonun kalınlığıdır.
Örneğin 110m uzaktaki 100 kW gücündeki üç fazlı bir yükün beslenmesi için kablo kesitini bulmak istersek;
%u = 0,0124 x L x N / S
1,5 > 0,0124 x 110 x 100 / S
S > 90,9 mm2 olduğu görülür.
Bu durumda güvenli bir tesisat için 95mm2’lik bir kablonun, gerilim düşümü açısından incelendiğinde yeterli olduğu gözükmektedir.

https://www.elektrikce.com/gerilim-dusumu-hesabi/
bu örnek zaten aklımı karıştıran nokta soruda 3 fazlı diyor %1.5 nasıl oluyor
%3 olması gerekmez mi ?

Hayda...

Hocam sen soru sormayı bildiğinden emin misin? Her cevapta olay başka bir yere gidiyor.Kerpetenle bilgi alacağımıza "en baştan açık ve detaylı bir şekilde ne öğrenmek istediğini" yazsan da bilen arkadaşlar ona göre cevap verse daha iyi olmaz mı?

Ben pes ediyor konuyu çok daha iyi bilen ve daha sabırlı arkadaşlara havale ediyorum...

Hayda...

Hocam sen soru sormayı bildiğinden emin misin? Her cevapta olay başka bir yere gidiyor.Kerpetenle bilgi alacağımıza "en baştan açık ve detaylı bir şekilde ne öğrenmek istediğini" yazsan da bilen arkadaşlar ona göre cevap verse daha iyi olmaz mı?

Ben pes ediyor konuyu çok daha iyi bilen ve daha sabırlı arkadaşlara havale ediyorum...
Haklısın Birşey diyemiyorum çünkü acemiyim önce şunu söyliyeyim Ben konunun nasıl olduğunu öğrenmeye çalışıyorum. İnternette araştırdım o soruyu buldum baktım onuda öğrenemedim. o yüzden buraya sordum
Son olarak o sorduğum kısma cevap versen ?

Son düzenleme:
@RDJ35 yakın zamandaki konunuzu kapatma sebebim buydu, aynı hareketi tekrar ederseniz süreli uzaklaştırılırsınız!

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri