Kaçak Akım Rölesi Sorunu

dicarlo36

Üye
Merhaba, Ben Gıda makinaları üreten bir firmada çalışıyorum. Daha önceden de çok miktarda fırın sattığımız bir başka firmaya yeni bir fırın sattık ancak bunu devreye alırken kaçak akım rölesinin atması sorunuyla karşılaştık. Bu kaçak akım rölesinin atması reaktif gücün aşırılığından kaynaklanan bir sorun mu acaba bunu devreden çıkarmadan nasıl çözebiliriz. Reaktif güç kompanzasyonu mu gerekiyor. Teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Fırın yükleri genellikle omik yüktür.Omik yüklerde kompanzasyon mevzubahs değildir.Her elektrikli ci-
hazın mutlaka bir kaçak akım miktarı olur.Kaçak akımın miktarını uygun cihazla ölçebilir iseniz (mesela
Kyorıtsu 2432 ) yorumlamak daha kolay olur.Cihazınızdan emin iseniz,rezistansları gruplara ayırmak
bir çözüm olabilir.Can emniyeti yönünden 30 mA den büyük yapılamayacağı için,daha büyük kaçak akım
şalteri kullanmak uygun olmaz görüşündeyim.Yaptığınız fırınlar hep aynı tip ise,konuyu rezistanscınızla
tartışmakta yarar var.

ilk meslek yıllarımda bir ısıtıcı imalat firmasında çalışmıştım. ısıtıcılar boruiçerisine gergin şekilde yerleştirilen resistansve içine doldurulan kuvars kumu ile dolurulduktan sonra uçları alçı ile kapatıldıktan sonra hadde den geçirilerek sıkıştırılıyordu ve daha sonra elektrik verilerek ısıtılıyordu boru içindeki kumun nemi boru ucundan düdüklü tencere gibi buhar çıkartarak kurutuluyordu..... sizin konuya gelince resistanslarda nem olabilir kaçak akımı bir süre iptal ederek çalıştırırsanız nemden kurtulabilirsiniz sonra kaçak akımı devreye alın.

mehabalar dostlar aranıza yeni katıldım 20 yaşındayım ve bina içi tesisatla uğraşıyorum işde yeniyim kendi çabalarımlarımla öğrendim bu işi ustam yok mallesef ve tüm hırdavatçılar için alay lonusuyuum bu kaçak akım rölesi konusunda üstadlarımda yardım almak isterim sorum şu olacak incelediğim inşaatlarrda bazı tesisatçılar bu roleleri ana şartel olarak kullanmış dış panoda ben bunu geçen yıl evi içi panoda denemiştim çamaşır makinası sıkmaya geçtiğinde bu şarteli attırıyordı bende bunu sadece banyo hattına bağladıım kendimce öyle mantıklı gördüm su olan yer diye yani bide akım kapasitesi insan hayatı açısından düşük olduğu için atması normal geliyor bana ana şartel olarak kullanmak ne dece doğru veya doğrumu bunu sormak istiyorum

Kaçak akım şalterlerinin,aynı zamanda sigortalı tip olanları da var.O tiplerden kullanır iseniz,ayrıca sigor-
ta koymaya gerek yok.Sade toprak kaçak şalteri kullanacak iseniz,bundan önce sigorta bağlamanız gerekir

kacak akım rolelerı sımdılerde sıgorta gorevı olarakta kullanılıyor ama dıkkat edılmesı gereken kacak akım rolesı asırı akımdan mı atıyor yoksa sase mı var bunu anlamak ıcın kacak akım ıle ana sıgorta ayrı sıgortalarda kullanılmalı en saglıklısı ve dogru olan da bu

Arkadaşların dedikleri doğru. 2 seçenek var; ya nötrler bi yerde karışıyodur;yada kaçak akım arızalıdır Sorun çözülmediyse kaçak kaımı değiştirmeyi dene. belki kaçak akım bozuktur.

Sn.dicarlo36
uygulamada çeşitli makinaların kaçak akım rölelerini açtırması ile sık sık karşılaşıyoruz.Ülkemizde 1996 dan beri kullanılması zorunlu hale gelen kar nin çalışma şekline makina üreticilerinin bir kısmı alakasız.Bazıları makina içi bağlantılarda nötr ve toprağı birleştiriyor.Bazı rezistanslarda sürekli ,bazılarında ise ısınmaya başladıktan sonra kaçak oluşabiliyor.SN ilkootomasyon yazısını da dikkate alırsanız.problem rezistansta müşteriniz açısından bakarsak fırınınız kusurlu.Artık ürünlerinizi sevk etmeden kaçak testinede tabi tutmalısınız.saygılarımla...

kullanılan sistemi bilmek gerekir özellikle şalteri.benim fazla bilgim yok bu konu hakkında ama bazı şalterlerde kullanılan çember röleler var içerisinden fazlar ve nötrler geçirilmesi gerekiyo eğerki nötr bu röle içerisinden geçirilmemişse o zaman direkt olarak ana şalter ve ana kaçak akım atıyo ya roleyi iptal edeceksiniz tabii mümkünse bazı durumlarda mümkün olmayabiliyoo bendeki gibi yada rölenin içerisinden geçireceksiniz.

kaçak akım rölesi sürekli atıyor(neredeyse her yarım saatte) bunun nedeni ne olabilir?
evde derin dondurucu ,bulasık ,camasır,kombi,buzdolabı bu cihazlardan dolayı atıyo olabilr mi?
veya sıfırlamadan olabilir mi?acil yardım bekliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri