Kaçak Akım Rölesi Sorunsalı

Açıkcası ben dolabınızda bir kaçak olduğunu düşünüyorum. Ama tabi ölçmeden biçmeden bunu söylemek zor. Kaçak akım rölesi durduk yere atmaz. Ve tesisatta sorun olsa buzdolabı olmadan da atar. Siz ne zaman buzdolabını taktığınızda atıyor.

Ayrıca sorun buzdolabında ise neden diğer pirizlerde atmıyor konusuda var. Bence diğer pirizlerin topraklamasında da sorun olabilir.

Yani düşüncem dolabınızda kaçak var. ve Diğer pirizlerde topraklama ile ilgili sıkıntı var.
Sanırım tek mantıklı seçenek bu. Daha evvelden günde birkaç defa atıyordu. Şimdi daha buzdolabının fişini takar takmaz atıyor. Buzdolabı tamircisi çağırmak mantıklı olacak galiba. Böyle kullanmak tehlikeli olabilir sonuçta.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Buzdolabı tamircisi çağırabilirsiniz.

Cihazın toprak ucunu ayırıp gitmesin dikkat edin. Kaçak nerede ise bu defrost rezistansı olabilir kompresör olabilir yada herhangi bir noktadan geçen kablonun izolasyonu zayıflamış ve şase teması olabilir.

Ayrıca diğer pirizlerde neden atmadığınıda keşfetmekte fayda var.

Buzdolabı tamircisi çağırabilirsiniz.

Cihazın toprak ucunu ayırıp gitmesin dikkat edin. Kaçak nerede ise bu defrost rezistansı olabilir kompresör olabilir yada herhangi bir noktadan geçen kablonun izolasyonu zayıflamış ve şase teması olabilir.

Ayrıca diğer pirizlerde neden atmadığınıda keşfetmekte fayda var.
Diğer prizlerin içine bakayım mı hocam toprak bağlantısı yapılmış mı diye? Bir de buZdolabı tamircisi çağırmadan önce kendim kablo izolasyonlarını kontrol edeyim mi sizce? Burada pek güvendiğim esnaf yok.

Evin enerjisini kesip pirizleri açarak içerisinde bağlantı varmı yokmu bakabilirsiniz.

bina kaç yaşında elektrik tesisatı yenimi eskimi toprak bağlamamış olabilirlermi yada yapan kişi belki kablo çekmemişte olabilir.

Buzdolabınıda kontrol edebilirsiniz. enerji kablosunu takip edin etrafta sağa sola temas edip izolasyonu eriyen yer varmı genelde arkada sıcak borular olur birine dokunmuş olabilir kablolar.

Evin enerjisini kesip pirizleri açarak içerisinde bağlantı varmı yokmu bakabilirsiniz.

bina kaç yaşında elektrik tesisatı yenimi eskimi toprak bağlamamış olabilirlermi yada yapan kişi belki kablo çekmemişte olabilir.

Buzdolabınıda kontrol edebilirsiniz. enerji kablosunu takip edin etrafta sağa sola temas edip izolasyonu eriyen yer varmı genelde arkada sıcak borular olur birine dokunmuş olabilir kablolar.
Bina birkaç yıllık fakat işçiliği inanılmaz kötü, duvarlar kağıt gibi ve muhtemelen tesisat da kalitesizdir. Ama hocam genel olarak topraklama olmadan kaçak akım rölesi bağlanabilir mi? Bağlanması anlamlı mı?

İşte sorun orada başlıyor.

Normal koşullarda topraklama olmadan kaçak akım rölesinin bir anlamı yok.

Ancak müteahitin taşere ettiği elektrikçi parasını alamıyor yada etik olmayan şekilde işten daha fazla kazanç adına riske atıyor çekmiyor.

Başımıza gelen bir olay klima için elektrik hattı çekilmiş sıfır binada klima montajı yapıyoruz herşey bitti ama cihaza elektrik gelmiyor. Bakmadığımız yer kalmadı en son enerji kablosunda kopuklukmu var diye bir çekiştirdim güç kablosu elimde kaldı.

Çeken şahıs sıva altına 50 cm boyunda kablo gömüp gitmiş.

Alın size kalite.

Ancak müteahitin taşere ettiği elektrikçi parasını alamıyor yada etik olmayan şekilde işten daha fazla kazanç adına riske atıyor çekmiyor.

Başımıza gelen bir olay klima için elektrik hattı çekilmiş sıfır binada klima montajı yapıyoruz herşey bitti ama cihaza elektrik gelmiyor. Bakmadığımız yer kalmadı en son enerji kablosunda kopuklukmu var diye bir çekiştirdim güç kablosu elimde kaldı.

Alın size kalite.
O zaman bazı prizlere yapmış bazılarına yapmamıştır belki de. Ben önce başka prizleri de kontrol edeyim sonra buzdolabının güç kablosuna bakayım.

Alın size kalite.
Hocam tekrar merhaba. Ben buzdolabının elektronik kartının olduğu ve besleme kablosunun girdiği kısımdaki metal kapağı söktüm. Bu kapak metal ve topraklama kablosuna doğrudan temas ediyor. Belki bir yalıtkan varmış üzerinde ama deforma olmuş. Şimdi kapak yokken buzdolabını kar ı attırdığı prize taktım ama bu defa atmadı röle. Sorun bu kapaktan olabilir mi?

Durumu resimlerseniz daha iyi yorum yapabilirim.

Ancak!

Normal şartlarda zaten cihazın metal şasesi topraklanır. Bu durum normaldir. Olması gereken durumda budur. Bahsettiğiniz kapağın TOPRAKLAMA ucuna temas etmesi normaldir.

Bunun nedeni ise ,

Herhangi bir nedenden dolayı ( bu kopan bir kablo yanan bir rezistans yada motor sargısının ) bir şekilde şaseye temas etmesi cihazın tüm dış metalinin enerjilenmesine neden olur. Bu topraklama kablosu kaçağın kablo üzerinden toprağa iletilmesini ve kullanıcının çarpılmamasını ( kaçak akım rölesi var ise atmasını ) sağlar.

Durumu resimlerseniz daha iyi yorum yapabilirim.

Ancak!

Normal şartlarda zaten cihazın metal şasesi topraklanır. Bu durum normaldir. Olması gereken durumda budur. Bahsettiğiniz kapağın TOPRAKLAMA ucuna temas etmesi normaldir.

Bunun nedeni ise ,

Herhangi bir nedenden dolayı ( bu kopan bir kablo yanan bir rezistans yada motor sargısının ) bir şekilde şaseye temas etmesi cihazın tüm dış metalinin enerjilenmesine neden olur. Bu topraklama kablosu kaçağın kablo üzerinden toprağa iletilmesini ve kullanıcının çarpılmamasını ( kaçak akım rölesi var ise atmasını ) sağlar.
Zaten bir süre sonra yine attı röle:) şimdilik topraklamasız uZatma kabloyla devam edeceğiz yolumuza

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri