Kaçak Akım Rölesi Sorunsalı

cem uçan

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba. Konuyla ilgili olarak çok başlık var ve ben bunları kontrol etmeye çalıştım fakat sorunum biraz farklı. Evdeki kar ara sıra atıyordu pek aldırış etmiyorduk fakat iki gün önce artık geri kaldırılamaz şekilde attı. Ben de sigortaları tek tek deneyip kar'ı attıran sigortayı buldum. Sonra da o sigortaya bağlı prizi ve cihazı tespit ettim; Buzdolabı. Yalnız şöyle bir durum var; uzatma kabloyla buzdolabına başka bir prizden elektrik verince kaçak arım rölesi atmıyor. Ayırca arızaya sebep olan prize başka bir cihaz bağlayınca da kaçak akım rölesi atmıyor. Sadece buzdolabını o prize bağlayınca atıyor. Hangi adımları izlemeliyim? Buzdolabı arızalıysa ve kaçak yapıyorsa başka prizde de kaçak akım rölesini attırmaz mı? Ayrıca sigortaların hepsi aynı marka ve model.Yardımlarınızı rica ediyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Araya bağladığınız seyyar kabloda toprak hattı bağlı değil ise !

Yada seyyar kabloyu bağladığınız pirizde topraklama kablosu bağlı değilse !

Kaçak akım rölesi atmaz. ( bu seçenek buzdolabınızda kaçak olma olasılığı ile ilgilidir. )

Arızaya sebep olan piris demişsiniz ama arıza pridemi yoksa dolaptamı belli değil. Yaptığınız testle pirizin sağlam olduğunu test etmiş oldunuz gibi. Ancak pirizi nasıl bir yükle test ettiniz?

Araya bağladığınız seyyar kabloda toprak hattı bağlı değil ise !

Yada seyyar kabloyu bağladığınız pirizde topraklama kablosu bağlı değilse !

Kaçak akım rölesi atmaz. ( bu seçenek buzdolabınızda kaçak olma olasılığı ile ilgilidir. )

Arızaya sebep olan piris demişsiniz ama arıza pridemi yoksa dolaptamı belli değil. Yaptığınız testle pirizin sağlam olduğunu test etmiş oldunuz gibi. Ancak pirizi nasıl bir yükle test ettiniz?

Cevap için teşekkür ederim.Onu da şöyle denedim; aynı ara kabloyla arızalı prize taktığımda kar yine atıyor. Uzatma kablosuyla diğer prize taktığımda sorun yok.

Atmayan pirizi açıp kontrol edin bakalım toprak hattı yeridemi ?

Ayrıca buzdolabını seyyar ile başka pirizlerde de deneyin atıyormu armıyormu?

Dediğinize göre seyyar sağlam sorun test ettiğiniz diğer pirizde toprak hattı olmayabilir yada bağlantısı kopmuş olabilir.

Atmayan pirizi açıp kontrol edin bakalım toprak hattı yeridemi ?

Ayrıca buzdolabını seyyar ile başka pirizlerde de deneyin atıyormu armıyormu?

Dediğinize göre seyyar sağlam sorun test ettiğiniz diğer pirizde toprak hattı olmayabilir yada bağlantısı kopmuş olabilir.

Prizi kontrol ettim herşey yerli yerinde görünüyor. uzatma kabloyla farklı prizlere bağladım buzdolabını fakat röle atmıyor. ara kabloyla yada direkt olarak sadece bir prize bağladığımda atıyor. Ancak tuhaf olan o prize başka bir cihaz bağladığımda röle atmıyor. Kafam karıştı.

Atan pirizde nötr toprak ölçümleri yapılması lazım. Düzgün çalışıp çalışmadığı görülmeli.

Atan pirizde nötr toprak ölçümleri yapılması lazım. Düzgün çalışıp çalışmadığı görülmeli.

profesyonel değilim ama benim yapabileceğim birşey midir? multimetre ile mi yapılacak? Bir de sizce buzdolabının arızalı olma durumu var mı?

profesyonel değilim ama benim yapabileceğim birşey midir? multimetre ile mi yapılacak? Bir de sizce buzdolabının arızalı olma durumu var mı?

Bir de Faz ve nötrün yerini değiştirin örneğin dolabın kablosu aşağıya geliyorsa yukarı getirip deneyin

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri