Trifaze hatta monofaze sigorta bağlamak

Merhaba arkadaşlar benim şöyle bir sorunum var ekte resimdeki Siemens marka kaçak akım rolesi ara ara atıyor ve neden attığını bulamıyorum bazen günlerce atmıyor bazen günde iki kere attığı oldu bende o yüzden tuya uygulaması uyumlu wifi li resimdeki sigortayı aldım evde olmazsam müdehale edebileyim diye fakat sanırım benim aldığım akıllı cihaz monofaze ama benim hat trifaze bu haliyle bu cihazı kullanmamın imkanı yok değil mi? Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 26D551E1-628C-4938-B973-E854F5355240.jpeg
    26D551E1-628C-4938-B973-E854F5355240.jpeg
    112.2 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_1742.jpeg
    IMG_1742.jpeg
    225.5 KB · Görüntüleme: 17
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Aleykümselam.
Rölenin atma sebebini bulmak gerek.
Devreden de çıkarmamak gerekir. ( sakin sokmeyiniz )
Trifaze hattın siemens kaçak akım rölesinin yerine yine trifaze kaçak akım rölesi takılır.
Monofaze takılmaz. ve satın aldığınız bu röle elektronik .
Tesisatiniz monofaze olsa da bu röle takılmaz.

Ama diğer sisteme uygun diğer amaçlar için kullanabilir
Ana trifaze siemens yerinde kaldığı sürece.
Monofaze linye hattı için gibi ( özel bir durum için )

Trifaze tesisatınız dairenizde cihazları yakabilirsiniz konusunda uzman işten anlayan elektrik bulmanız.

Atma sebebini bulmak için ölçümler yapılması gerekmektedir.
Diğer şimşek ve diğer sebeblerden röle tipi değiştirmesi gerekir.
Forumda kaçak akım atması konularına okumanız.

Kolay gelsin sağlıcakla

Test diyebiliriz.
Kullanmadiginiz tüm cihazlarınızı prizlerin üzerinden fişlerini çekin.
Sadece kullanacağınız zaman cihazı fişini takip kullanın.

Kolay gelsin sağlıcakla.

Çan güvenliğiniz için lütfen bir elektrikçi çağırın
Merhaba farklı bir cihaz alsanız bile tesisatta arıza var ise çözüm olmaz. Bir elektrikçi çağırın tesisatın kontrolünü yapsın.
Kaçak akım yada sigorta durup durup kendi kendine atmaz (kalitesiz markalar hariç tutuyorum).Tesisatınız da yada kullandığınız cihazların birinde bir sorun vardır.Kullanım alışkanlıklarınız ve olayın gerçekleştiği andaki tesisat durumun bir yere not edin (evdeki tüm kişiler kaçak akım atığında ne yapıyordu) elektrikçi arkadaşa kolaylık olması için daha sonra .Elinize bir kağıt alın kaçak akım atığı zaman prize takılı olan ve çalışan cihazların bir listesin yapın.
Not: Kaçak akım sorun çabuk çözülmez ise ve eve uzun süreli gelmiyorsanız buzdolabı için kaçak akım önünden enerji alın buzdolabın sigortasını nötrü kesmeli olarak değiştin.

Aldığınız cihaz, voltaj koruması sağlıyor, ayrıca sigortaların da sağladığı akım korumasını da sağlıyor ancak kaçak akım koruması fonksiyonu yok. Değiştirme şansınız yoksa, cihazı, 3 faz hattından kendinizce en önemli gördüğünüz hat için kullanabilirsiniz, sonrasında dilerseniz diğer iki hat için ayrıca iki cihaz daha edinip takabilirsiniz.

Kaçak akım rölesinin atması ise ciddi olabilecek bir sorunun göstergesi; yakın zamanda böyle bir tecrübe yaşadım; Arçelik 6420 S bulaşık makinamda ısıtma için kullanılan 20 liralık röle bozulunca kaçak akım rölesi atmıştı, üzerine düşmeyip o şekilde kullanınca, aşırı ısınmadan dolayı, bulaşık makinasının alt su fıskiye pervanesi yapıştırma yerlerinden ayrıldı, 150 ₺, değiştirmek zorunda kaldım, alt sepetin pvc kaplaması soyuldu, değiştirdim, 1300 ₺ de öyle gitti, röle kapanmayıp su tahliye rölesine yol vermeyince, suyu da tahliye edemedi, su tahliye hortumu, su tahliye pompası, pompanın kablolarını kontrol vs derken arıza tespiti bile saatler sürdü, en sonunda anakart üzerinde bir röle ve 4 kapasitör değişimiyle sorunu giderdim.

Erken teşhis koyabilseydim, 1500 ₺ ve 1 gün harcamamış olacaktım.

Üreticinin beyanı.

5. Elektrik kaçağı koruması: 10-99mA

https://tr.aliexpress.com/i/1005002069988910.html?gatewayAdapt=glo2tur

2024-01-25 13.49.52.png

2024-01-25 13.43.50.png

2024-01-25 13.44.18.png

Son düzenleme:
Aldığınız cihaz, voltaj koruması sağlıyor, ayrıca sigortaların da sağladığı akım korumasını da sağlıyor ancak kaçak akım koruması fonksiyonu yok. Değiştirme şansınız yoksa, cihazı, 3 faz hattından kendinizce en önemli gördüğünüz hat için kullanabilirsiniz, sonrasında dilerseniz diğer iki hat için ayrıca iki cihaz daha edinip takabilirsiniz.

Kaçak akım rölesinin atması ise ciddi olabilecek bir sorunun göstergesi; yakın zamanda böyle bir tecrübe yaşadım; Arçelik 6420 S bulaşık makinamda ısıtma için kullanılan 20 liralık röle bozulunca kaçak akım rölesi atmıştı, üzerine düşmeyip o şekilde kullanınca, aşırı ısınmadan dolayı, bulaşık makinasının alt su fıskiye pervanesi yapıştırma yerlerinden ayrıldı, 150 ₺, değiştirmek zorunda kaldım, alt sepetin pvc kaplaması soyuldu, değiştirdim, 1300 ₺ de öyle gitti, röle kapanmayıp su tahliye rölesine yol vermeyince, suyu da tahliye edemedi, su tahliye hortumu, su tahliye pompası, pompanın kablolarını kontrol vs derken arıza tespiti bile saatler sürdü, en sonunda anakart üzerinde bir röle ve 4 kapasitör değişimiyle sorunu giderdim.

Erken teşhis koyabilseydim, 1500 ₺ ve 1 gün harcamamış olacaktım.

Pek elektrik şofbeni tavsiye etmem ama kombiden sıcak su gelene kadar çok su harcanıyor .
Elektrik şofbene özel extra bu cihaz ürün kaçak akım rölesi olarak takılabilir .
63A röle desteği ( şohben amperi 7000 - 7500 watt / 220 v = 32A civarında )
Röle 10mA ayarlanırsa koruma daha iyi olur .
Kaçak akım test cihazı ile test edilmesinde yarar vardır .
Veya diğer projelerde kullanımı için .

Kolay gelsin Sağlıcakla .....

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri