Kaçak Akım Rölesi Sorunsalı

Geriye bişey kalmadı. O zaman buzdolabı arızalı
O noktada da kafamı karıştıran şey farklı prize takıldığında da kaçak akım rölesini attırmaz mıydı hocam? İki gündür uzatma kablosuyla kullanıyorum hiç sıkıntı yok.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşların dediği gibi kullandığın prizde sorun vardır. O yüzden atmıyordur. Şimdiye kadar kullandığın buzdolabı birden KAR attırıyorsa ve o prize taktiğin diğer şeyler attirmiyorsa sorun buzdolabıdır.

Sizce prizin toprak bağlantısını söksem o şekilde kullanmaya devam edebilir miyim? O şekilde çalışır mı? Büyük bir tehlike arz eder mi?

Dolabınızda elektrik kaçağı var ise ve kaçak akım röleniz doğal çalışması gereği bu kaçağı görüp atıyor ise metal aksamında dokunduğunuzda dokunan kişi çarpılacaktır.

Bana sorarsan bu bir tehlikedir.

Dolabınızda elektrik kaçağı var ise ve kaçak akım röleniz doğal çalışması gereği bu kaçağı görüp atıyor ise metal aksamında dokunduğunuzda dokunan kişi çarpılacaktır.

Bana sorarsan bu bir tehlikedir.
Ama hocam şimdiye kadar hiç öyle bir çarpılma olmadı. Başka bir prizde de şuan buzdolabı çalışmaya devam ediyor. Röleyi attıran prizin topraklamasında da elektrik yok.

Topraklamada zaten elektrik olmaz. Topraklama dirençleri düşük olur. Amaç eğer cihazınızda bir kaçak varsa bu kaçağı direkt toprağa akıtmaktır ki sonuçta bu cihaza dokunan kişi elektriğe kapılarak çarpılmasın.

Açıkcası sorununuzla ilgili mutfaktaki pirizde kaçak akımımızın atıp diğer pirizlerde atmaması aklıma evinizin tesisatında bir hata var diğer pirizlerdeki topraklamanız iyi değil sonucunu getiriyor.

Buzdolabından emin olmakta lazım. Şu an buzdolabını kaç pirizde test ettiniz?

Topraklamada zaten elektrik olmaz. Topraklama dirençleri düşük olur. Amaç eğer cihazınızda bir kaçak varsa bu kaçağı direkt toprağa akıtmaktır ki sonuçta bu cihaza dokunan kişi elektriğe kapılarak çarpılmasın.

Açıkcası sorununuzla ilgili mutfaktaki pirizde kaçak akımımızın atıp diğer pirizlerde atmaması aklıma evinizin tesisatında bir hata var diğer pirizlerdeki topraklamanız iyi değil sonucunu getiriyor.

Buzdolabından emin olmakta lazım. Şu an buzdolabını kaç pirizde test ettiniz?
Buz dolabını iki prizde uzatmayla denedim bir problem yok. Sorun olan prize de nispeten yüksek akım çeken saç maşası, süpürge gibi cihazlar bağladım ama onlar o prizdeysen kaçak akım rölesi atmıyor.

İyide bizdeki ne saç maşası nede süpürgede topraklama var. sadece güç çekmek ile kaçak akım test etmiş olmazsınız. Gerçi kaçak olmadan da o hattı sağlıklı test edemezsiniz.

Bir yöntem söyleyeceğim ama eğer anlamaz iseniz yada bu işte yeterli değilseniz yapmanızı tavsiye etmem.

Elektrikleri kesin.
pirizi açın toprağı ayırın.
buzdolabını fişe takın
elektrikleri verin ve hiçbir şekilde dolaba dokunmayın. ( gerçi zaten diğer pirizde çalıştırıyor ve kullanıyorsunuz ama ben yine emniyet açısından uyarıyorum )

şimdi toprağı iptal ettiğimiz için dolabın ilgili pirizde çalışması lazım.

ikinci testte dikkatlice adım adım şunu yapın.

Ölçü aletinizi AC voltaj okuma kademesine alın.
dolabın toprak ucu ile pirize gelen toprak ucunda voltaj okuyun.
Okuduğunuz değeri buraya yazın.

En son sistemi eski haline geri toplayın.

Not : Bu işlemler esnasında can sağlığınız için gerekli önlemleri almadan çalışmayın.

İyide bizdeki ne saç maşası nede süpürgede topraklama var. sadece güç çekmek ile kaçak akım test etmiş olmazsınız. Gerçi kaçak olmadan da o hattı sağlıklı test edemezsiniz.

Bir yöntem söyleyeceğim ama eğer anlamaz iseniz yada bu işte yeterli değilseniz yapmanızı tavsiye etmem.

Elektrikleri kesin.
pirizi açın toprağı ayırın.
buzdolabını fişe takın
elektrikleri verin ve hiçbir şekilde dolaba dokunmayın. ( gerçi zaten diğer pirizde çalıştırıyor ve kullanıyorsunuz ama ben yine emniyet açısından uyarıyorum )

şimdi toprağı iptal ettiğimiz için dolabın ilgili pirizde çalışması lazım.

ikinci testte dikkatlice adım adım şunu yapın.

Ölçü aletinizi AC voltaj okuma kademesine alın.
dolabın toprak ucu ile pirize gelen toprak ucunda voltaj okuyun.
Okuduğunuz değeri buraya yazın.

En son sistemi eski haline geri toplayın.

Not : Bu işlemler esnasında can sağlığınız için gerekli önlemleri almadan çalışmayın.
Üstadım siz arızanın ihtimalle buZdolabında mı yoksa tesisatta mı olduğunu düşündünüz bu söylediklerime göre? Hangisine yakınsanız onun ustasını çağıracağım:) aslında söylediklerinizi yapabilirim ama korktum evde çocuk da var.

Açıkcası ben dolabınızda bir kaçak olduğunu düşünüyorum. Ama tabi ölçmeden biçmeden bunu söylemek zor. Kaçak akım rölesi durduk yere atmaz. Ve tesisatta sorun olsa buzdolabı olmadan da atar. Siz ne zaman buzdolabını taktığınızda atıyor.

Ayrıca sorun buzdolabında ise neden diğer pirizlerde atmıyor konusuda var. Bence diğer pirizlerin topraklamasında da sorun olabilir.

Yani düşüncem dolabınızda kaçak var. ve Diğer pirizlerde topraklama ile ilgili sıkıntı var.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri