Kaçak Akım Rölesi Hergün Aynı Saatte Atıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Değerli arkadaşlar, sonuçta sorun (sokak lambalarının yanmasıyla birlikte KAR ın atması) A tipi KAR'ı takmakla çözülmüş olabilir. Yani Klima ve Diziüstü bilgisayar adaptöründen olmayabilir ama bu iki cihazın nötr-toprak arasında voltaj çok fazla idi ve bunların sigortasını kaldırınca AC tipi KAR atıyordu. Bunları iptal ettiğimizde eski AC tipi KAR atmıyordu. Biz bu durumdayken sağlam olsun diye AC tipi KAR ı çıkarıp A tipini (40mA) taktık. 4 gün oldu herhangi bir atma olmuyor ama Bilgisayarı şarja takmıyorum. Klimacılarda gelip bakacaklar bu ara. Diyelim ki Klimada ve Bilgisayar adaptöründe birşey yok. Peki yüksek gerilim birikimini nasıl önleyeceğiz. Kalıcı çözüm nedir.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Teşekkürler Arkaplan kardeşim, verdiğin sitede toprak-nötr arası yüksek gerilim oluşumunu çok güzel açıklamışlar ama bu sorunlar nasıl giderilir, elbette ustası bilir. Bir sürü sebep saymışlar, bunların tek tek elden geçmesi lazım. Ankara'da da böyle baba yiğitleri nasıl bulayım.

Değerli arkadaşlar, sonuçta sorun (sokak lambalarının yanmasıyla birlikte KAR ın atması) A tipi KAR'ı takmakla çözülmüş olabilir. Yani Klima ve Diziüstü bilgisayar adaptöründen olmayabilir ama bu iki cihazın nötr-toprak arasında voltaj çok fazla idi ve bunların sigortasını kaldırınca AC tipi KAR atıyordu. Bunları iptal ettiğimizde eski AC tipi KAR atmıyordu. Biz bu durumdayken sağlam olsun diye AC tipi KAR ı çıkarıp A tipini (40mA) taktık. 4 gün oldu herhangi bir atma olmuyor ama Bilgisayarı şarja takmıyorum. Klimacılarda gelip bakacaklar bu ara. Diyelim ki Klimada ve Bilgisayar adaptöründe birşey yok. Peki yüksek gerilim birikimini nasıl önleyeceğiz. Kalıcı çözüm nedir.
Yüksek gerilim birikimi .. hem de ac ... o_O Patentini alın hemen :D.

https://www.yilkomer.com/notr-toprak-arasi-gerilim-nedenleri/

Nuri Topkan dedi ki:
21/07/2020, 10:25 am
Merhaba Ömer bey,
Benim bahçeli kooperatif evimin Kaçak Akım Rolesi hergün akşam sokak lambalarının yanmasıyla birlikjte atmaktaydı.
Elektrik tesisatını çeken arkadaş geldi anlamadı, başka bir elektrikçi geldi KAR’ı değiştirdi (daha mperlisni taktı- 25mA idi 40mA yaptı) olmadı.
İnternetten kontrol kalemi sitesi formlarına yazdım, sağolsunlar bir sürü öneri sundular.
5 gün önce sokak lambası ile birlikte KAR attı, ilk defa şalteri bir türlü ON yapamadım (daha öncekilerde ikinci ya da üçüncüde ON oluyordu),
yani bir türlü tutmadı, “KAR bozuldu dedim”. Akşam vakti evin alarm sistemini takan arkadaşı aradım, geldi. Tüm sigortaların toprak ve nötrlerinin toplandığı bağ soketini açtı.
Her bir sigortanın bağlı olduğu toprak-nötr arasındaki voltajı ölçtü. İki tanesinde 80-85V çıktı.
Bunların birisi Klimanın, diğeri ise bir duvar prizi idi ve onada iki bilgisayar adaptörü bağlı idi. Birisini prizden çektiğimizde voltaj 0’a düştü.
Bu iki sgortayı kaldırmadığımızda KAR atmadı. Böylece sorunu çözdük dedik. Herhangi bir problem gözükmüyordu ama yarın akşam sokak lambaları ile birlikte atacak mıydı!

Daha önce Siemens yetkililerine durumu ilettiğmde bana “senin KAR AC tipi, A tipine çevirirsen sorun çözülür” demişlerdi. Bende A tipi Siemens KAR almıştım.
İş tam olsun diye onu (A tipi KARI eskisinin (AC tipi) yerine taktık. 4 gün oldu, artık sokak lambalarının yanmasıyla KAR atmıyor. Ama Klima sigortasının nötr-toprak
uçları ortak soket uçuna bağlamadık, boşta duruyor. Klimacıları bekliyoruz, o voltaj birikimini çözsünler diye. Bilgisayar adaptörünü de prize takmıyorum ki atmasın.

Kontrol kalemi sitesinden de sizin linkinizi verdiler, toprak-nötr arasındaki yüksek voltajın sebeplerini bilir diye.
Bu konuda ne yapabilirim, yardımcı olursanız sevinirim.
Hoşcakalın

Konu sahibi ben değilim
( ölçümleri söyleyen )
Yazıda ne yapıldığını söylüyor
Dikkat . Cihazlar arizalanabilir (?)
nötr ve topraklar çözülüp ölçüm yapılmış
Sanki yeni tesisat hazırlanması gibi düşünün
Önce numaralandırın tüm kabloları ve foto çekin projelendirin
Tüm sigortaları aç kapa test yapılıp nereyi kontrol ediyor bilmek gerek

haklısınız, gözümden kaçmış.
@Nuri Topkan , sorum sizeydi.

Veya şöyle sorayım, panodaki hangi toprak hattı hangi sigorta hattı ile eşleşiyor, nasıl anlarız?

panodaki hangi toprak hattı hangi sigorta hattı ile eşleşiyor, nasıl anlarız?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri