Kaçak Akım Rölesi Hergün Aynı Saatte Atıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Senin bu konu hakkındaki tespitin nedir ustam. Sokak lambalarının devreye girmesi sistemde nasıl bir etki yapıyor olabilir ?

sokak lambaları kışın kaçak akımı attırıyor, yazın daha çok attırıyor ve şimdi attırmıyor öyküsü sıkıntılı. A tipi kakr takılıp arıza düzelirse ne ala... ya düzelmezse bu sefer B tipi tak tavsiyesinde mi bulunacağız. uzaktan bu tur arızalara yardımcı olmak zor, saha kontrol edilemiyor ve ölçüm alınamıyorsa çok daha zor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Siz avometre ile dedigim olcumu yaptinizmi anlatiklariniza gore voltaj 3 ile 5 v arasinda cikmasi gerekiyor buda zayif topraklamayi isret eder buda kacak akimin atmasina neden olur baana oyle geldi
Siz avometre ile dedigim olcumu yaptinizmi anlatiklariniza gore voltaj 3 ile 5 v arasinda cikmasi gerekiyor buda zayif topraklamayi isret eder buda kacak akimin atmasina neden olur baana oyle geldi

Sizin kacak akimla degilde topraklama ile sıkıntınız var

Ölçemedim daha Darveyn kardeşim. Bugün ölçer yazarım. Akşam sokak lambaları yandığında, tam iftara yakın, KAR atmadı. Ama 1 saat sonra sokak lambaları gitti. 10 dk sonra geldiğinde KAR attı. KAR ı hemen kaldırmaya kalktığımda 3 veya dördüncüde kalkıyor. Ayrıca Akşam kendi kendine 2 defa daha attı.

Muhtemel topraklama baglantiniz da sikinti var

Muhtemel topraklama baglantiniz da sikinti var
Değerli kardeşim, biraz önce 6-7 prizden nötr ile toprak arasını AC 10 konumunda ölçtüm. 0.1V-0.5V ancak kıpırdama oldu. Yani dikkate alınmayacak bir kıpırdama da ölçtüm. Bu ne manaya geliyor.
Evin elektrik tesisatının çekilişinde ve topraklama yapılırken başlarda vardım. Adam arası yarım ya da 1m olan iki bakır kazığa toprak uçlarını bağlayarak üzerini toprakla kapatmıştı. Ona "gel bak KAR sürekli atıyor" dedim. "Bir ara gelirim" dedi, gelmedi, sonra aradım açmadı. Yani yapamayacağını biliyor, sallıyor adam. Dış kapı lambası da yanmıyor, baktı, kablonun nereden geldiğini bilemedi, "dolap arakasında koparmışlar" dedi.

Ankara da bu işi kökünden çözecek birilerini tanıyorsanız bana yönlendirin lütfen.

Değerli kardeşim, biraz önce 6-7 prizden nötr ile toprak arasını AC 10 konumunda ölçtüm. 0.1V-0.5V ancak kıpırdama oldu. Yani dikkate alınmayacak bir kıpırdama da ölçtüm. Bu ne manaya geliyor.
Evin elektrik tesisatının çekilişinde ve topraklama yapılırken başlarda vardım. Adam arası yarım ya da 1m olan iki bakır kazığa toprak uçlarını bağlayarak üzerini toprakla kapatmıştı. Ona "gel bak KAR sürekli atıyor" dedim. "Bir ara gelirim" dedi, gelmedi, sonra aradım açmadı. Yani yapamayacağını biliyor, sallıyor adam. Dış kapı lambası da yanmıyor, baktı, kablonun nereden geldiğini bilemedi, "dolap arakasında koparmışlar" dedi.

Ankara da bu işi kökünden çözecek birilerini tanıyorsanız bana yönlendirin lütfen.
Tum dairedeki fisleri cikartin 1 tane bile takili olmasin tekrar olcum yapin

Ayni degerler varsa lambalarin anahtarlarini kapali konuma getirip tekrar olcum yapin aydinlatmaya notr yerine topraklama verilmis olabilir

Tekrar ayni deger cikiyorsa tesisatinizda sifirlama vardir yani toprak ile notr karismistir buzzer kademesindede olcun otmemesi gerekiyor

Sikintiniz topraklamada 0.1v cok ama cok dusuk bir deger

Cihazin ac konumlari varsa 220v a en yakin konuma getirip olcum yapin

Son düzenleme:

Ayni degerler varsa lambalarin anahtarlarini kapali konuma getirip tekrar olcum yapin aydinlatmaya notr yerine topraklama verilmis olabilir

Tekrar ayni deger cikiyorsa tesisatinizda sifirlama vardir yani toprak ile notr karismistir buzzer kademesindede olcun otmemesi gerekiyor

Tesisatta sıfırlama varsa kacak akim rölesi hiç tutmaz .

Prizlerdeki cihazlar çekili ve lambalar kapalı iken nötr ile toprak arası normalde kaç volt çıkmalı. Bir davlumbazınkini çıkaramam gibi, çünkü direk hatta arka kapalı kısımdan bağlı. Bağlantıyı ayırabilirsem bakayım. Diğerlerini çıkarır öyle ölçerim. 10v AC kademesinde ölçtüğümde ibre neredeyse az kıpırdıyordu. 250V AC de hiç oynamaz sanırım. Avometremin maalesef Buzzeri yok ama arkadaşlara sorar bulmaya çalışırım. Yapınca dönerim.

Son düzenleme:
0.5v 1v arasi normal kabul edilir fakat binalarda ozenli yapilmadigi icin baglantilardaki zayiflikla beraber 2v ustune gecmemesi gerekir

0.5v altinda topraklama ben daha gormedim 15 20 tane firma gezmeme ragmen olan vardir mutlaka ama

Ben normal sartlarda makine arizalarina bakarim

Benim tecrubelerim bu yönde bana kalirsa topraklama sıkıntınız var yada cihazlarinizdan birisinde ariza var

Bizim binada sikinti vardi elektrikci cagirmislar bakmis kacak akim degistirip gitmis komsunun

Yagmurlu havalarda kacak akimlari atiyordu bazi dairelerin sonra bedede olmaya basladi baktimki 1.5 lik kabloyla 1mt lik galvaniz cubuk ile bahceye topraklama cakip panoya dagitmislar

Mutehaiti arayip sorunu gidermesini soyledim
Beni aradi yapanlatin isleri varmis ne lazimsa alayim yapalim dedi

25lik topraklama kablosu ve 4 tane bakir ustten vidali topraklama cubugu ile isi cozduk
1.5senedir hala sikinti yok

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri