Kaçak Akım Rölesi Hergün Aynı Saatte Atıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
0.5v 1v arasi normal kabul edilir fakat binalarda ozenli yapilmadigi icin baglantilardaki zayiflikla beraber 2v ustune gecmemesi gerekir

0.5v altinda topraklama ben daha gormedim 15 20 tane firma gezmeme ragmen olan vardir mutlaka ama

Ben normal sartlarda makine arizalarina bakarim

Benim tecrubelerim bu yönde bana kalirsa topraklama sıkıntınız var yada cihazlarinizdan birisinde ariza var

Bizim binada sikinti vardi elektrikci cagirmislar bakmis kacak akim degistirip gitmis komsunun

Yagmurlu havalarda kacak akimlari atiyordu bazi dairelerin sonra bedede olmaya basladi baktimki 1.5 lik kabloyla 1mt lik galvaniz cubuk ile bahceye topraklama cakip panoya dagitmislar

Mutehaiti arayip sorunu gidermesini soyledim
Beni aradi yapanlatin isleri varmis ne lazimsa alayim yapalim dedi

25lik topraklama kablosu ve 4 tane bakir ustten vidali topraklama cubugu ile isi cozduk
1.5senedir hala sikinti yok
Değerli kardeşim ben sokak lambalarının yanmasından hemen önce cihazları davlumbaz dışında tek tek prizden çekerek KAR atmasını izledim hemen hepsinde atmıştı. Daha sonra tek tek sigortaları kapatarak denedim yine atmıştı. Şimdi yaz geldi, sokak lambaları yanması ile KAR bazen atıyor bazen atmıyor ama bu defa durup duruken, herhangi bir cihaz yüklemesi yokken, aralarda, saat 20:00, 23:00, 03:00 v.s. gibi (bazen akşam 2-3 defa) atıyor. 40A-30mA Atipi Siemens KAR ısmarladım bayramdan sonra elimde olur. Elektrikçi arkadaş onu değiştirecek ve birde Kombinin topraklama ucunu (toprağa saplı bakır demire bağlantıyı) sağlamlaştıracağım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sonuç olarak: Göz değmesin, şükür, 3 gündür KAR atmıyor. Meslek lisesi elektrik panojuluğu mezunu ve şimdilerde kamera ve alarm işleri ile uğraşan ve benim alarm sistemimi takan arkadaşı, son atmada şalteri kaldırdığım halde, ilk defa şalter her kaldırmamda geri düşmesi üzerine, akşam vakti eve çağırdım.
Çözüm olarak: İlk önce panodaki her bir sigortanın (12 adet) toprak ve nötr toplu bağlarını çözdü ve tek tek ölçüm yaptı. İki nötr-toprak bağlantısı arasını ölçtüğünde 75-80 volttlük bir gerilim düşümü vardı. Bu sigortaları her kaldırdığında KAR atıyor, diğerlerinde atmıyordu. Bu sigortaların bağlı olduğu prizleri kontrol ettik. Birisinde iki dizüstü bilgisayarım takılı idi. Birisini prize bağlı uzatmadan söktüğümüzde voltaj 0'a yakına düştü. İkinci atan sigorta ise Klimaya bağlı idi ve doğrudan sigortaya bağlı olduğundan ona birşey yapamadık. Ona da, ohattaın toprak ve nötr uçlarını boşta bırakarak, tüm diğer sigortaların nötr ve toprak uçlaını ortak bağda tekrar topladık. Bu durumda KAR atmıyordu ama, ASIL SEBEP, sokak lambaları yanınca KAR atıyordu. Bunu test edemediğimizden, daha önce tedarik ettiğim A tipi Siemens KAR ı daha önceki AC tipi Siemens ile de değiştirdik.
Bugün 3 oldu, Allah a şükür atmadı. İnşallah bir daha atmaz da bu dertten kurtulmuş olurum :)

Şimdi, Klimacıları çağırıp, "kardeşim Daiken Klimanız yüzünden KAR atıyor, cihazınızda yanlış bir durum var, düzeltin" diyeceğim. Umarın onlar gelip sorunu çözerlerse, boşta bıraktığımız sigortanın nötr-toprak uçlarınıda ortak bağa bağlayacağız. Klima sorunu konusunda fikir verecek arkadaş var mı? Ne yapmalıyız ve nasıl davranmalıyız.

Son düzenleme:
Size gereğinden çok fazla tavsiyede bulunduk ama sırf Klimacılara üzüldüğüm için yazıyorum. O Klimaların Hepsi sağlam. Yapılan tespit sağlıklı değil. A Tipi'ni taktığınız için atmıyor, ama atmayacağı anlamına gelmez. Konuyu en başından kelime kelime okursanız fazlasıyla cevap yazıldı.

Daikin'in sapasağlam klimalarını "arızalı" demek deposu boş arabayı "çalışmıyor" demekle aynı şeydir.

Sonuç olarak: Göz değmesin, şükür, 3 gündür KAR atmıyor. Meslek lisesi elektrik panojuluğu mezunu ve şimdilerde kamera ve alarm işleri ile uğraşan ve benim alarm sistemimi takan arkadaşı, son atmada şalteri kaldırdığım halde, ilk defa şalter her kaldırmamda geri düşmesi üzerine, akşam vakti eve çağırdım.
Çözüm olarak: İlk önce panodaki her bir sigortanın (12 adet) toprak ve nötr toplu bağlarını çözdü ve tek tek ölçüm yaptı. İki nötr-toprak bağlantısı arasını ölçtüğünde 75-80 volttlük bir gerilim düşümü vardı. Bu sigortaları her kaldırdığında KAR atıyor, diğerlerinde atmıyordu. Bu sigortaların bağlı olduğu prizleri kontrol ettik. Birisinde iki dizüstü bilgisayarım takılı idi. Birisini prize bağlı uzatmadan söktüğümüzde voltaj 0'a yakına düştü. İkinci atan sigorta ise Klimaya bağlı idi ve doğrudan sigortaya bağlı olduğundan ona birşey yapamadık. Ona da, ohattaın toprak ve nötr uçlarını boşta bırakarak, tüm diğer sigortaların nötr ve toprak uçlaını ortak bağda tekrar topladık. Bu durumda KAR atmıyordu ama, ASIL SEBEP, sokak lambaları yanınca KAR atıyordu. Bunu test edemediğimizden, daha önce tedarik ettiğim A tipi Siemens KAR ı daha önceki AC tipi Siemens ile de değiştirdik.
Bugün 3 oldu, Allah a şükür atmadı. İnşallah bir daha atmaz da bu dertten kurtulmuş olurum :)

Şimdi, Klimacıları çağırıp, "kardeşim Daiken Klimanız yüzünden KAR atıyor, cihazınızda yanlış bir durum var, düzeltin" diyeceğim. Umarın onlar gelip sorunu çözerlerse, boşta bıraktığımız sigortanın nötr-toprak uçlarınıda ortak bağa bağlayacağız. Klima sorunu konusunda fikir verecek arkadaş var mı? Ne yapmalıyız ve nasıl davranmalıyız.

merhaba
bir fikir vereyim
tam çözüm içermez belki faydası olabilir .

elinizdeki fazladan ( değişim ) kullanılmayan
AC tipi kaçak akım rölesini ,
sadece klimanın kablosuna takın . ( klimaya özel )
sadece klimaya bağlı olan AC tipi kaçak akım rölesi atarsa
klimadan geldiğinin ispatı olabilir .

kolay gelsin ,sağlıcakla kalın .

merhaba
bir fikir vereyim
tam çözüm içermez belki faydası olabilir .

elinizdeki fazladan ( değişim ) kullanılmayan
AC tipi kaçak akım rölesini ,
sadece klimanın kablosuna takın . ( klimaya özel )
sadece klimaya bağlı olan AC tipi kaçak akım rölesi atarsa
klimadan geldiğinin ispatı olabilir .

kolay gelsin ,sağlıcakla kalın .
Üstadım, Teknik arkadaşın ölçtüğü değer Filtre salınımları, Klima'nın sağlam olduğuna dair bahse girerim. Konunun başından bu yana anlatmaya çalışıyoruz hep birlikte ama herşeyin fazlası zarar.

Üstadım, Teknik arkadaşın ölçtüğü değer Filtre salınımları, Klima'nın sağlam olduğuna dair bahse girerim. Konunun başından bu yana anlatmaya çalışıyoruz hep birlikte ama herşeyin fazlası zarar.

İki nötr-toprak bağlantısı arasını ölçtüğünde 75-80 volttlük bir gerilim düşümü vardı.

klimadan diyorsa !!! ( yönlendirilme durumu diyelim )
AC tipi K.A.K rölesi siğorta kutusuna bağlı durumda takip test edecekti .

şu anda AC tipi K.A.K rölesi boşta değil mi ?
ne zararı var , extra koruma yapar .
ve
klima ? çözümünü kolaylaştıracak .
( akıldan klimadan mı , değil mi sorusunu ? )

İki nötr-toprak bağlantısı arasını ölçtüğünde 75-80 volttlük bir gerilim düşümü vardı.

klimadan diyorsa !!! ( yönlendirilme durumu diyelim )
AC tipi K.A.K rölesi siğorta kutusuna bağlı durumda takip test edecekti .

şu anda AC tipi K.A.K rölesi boşta değil mi ?
ne zararı var , extra koruma yapar .
ve
klima ? çözümünü kolaylaştıracak .
( akıldan klimadan mı , değil mi sorusunu ? )
Üstadım, KAKŞ atma sebebi kesinlikle Klima, Laptop vb. cihazlardan ve bunlarla birlikte diğer Kaçaklar da sözkonusu olabilir, buraya kadar bir sorun yok, Fakat bu bir Arıza değil!!! Bunun çözümünü daha önce anlattık.

Toprak Linye'lerinde Gerilim ölçülmesi her zaman bir arıza olduğu anlamına gelmiyor! Arıza sahibi bir zahmet konuyu en başından incelerse fazlasıyla paylaşım var.

Son düzenleme:
Üstadım, KAKŞ atma sebebi kesinlikle Klima, Laptop vb. cihazlardan ve bunlarla birlikte diğer Kaçaklar da sözkonusu olabilir, buraya kadar bir sorun yok, . Fakat bu bir Arıza değil!!! Bunun çözümünü daha önce anlattık.

Toprak Linye'lerinde Gerilim ölçülmesi her zaman bir arıza olduğu anlamına gelmiyor! Arıza sahibi bir zahmet konuyu en başından incelerse fazlasıyla paylaşım var.

konu ( sahibi ) konu ( sahibi )
tek konu üzerine ayrı olsaydı daha iyi oldu .
takip

konu sahibinden yönlendirme var . ilk sokak lambası şimdi klima .
çözüm uzaktan zor !!!

aklından klima çıksın diye çıksın diye önerdim .
takılmasında sorun var mı ? .

siz diyorsunuz çözüm yolu bu değil ?

konu ( sahibi ) konu ( sahibi )
tek konu üzerine ayrı olsaydı daha iyi oldu .
takip

konu sahibinden yönlendirme var . ilk sokak lambası şimdi klima .
çözüm uzaktan zor !!!

aklından klima çıksın diye çıksın diye önerdim .
takılmasında sorun var mı ? .

siz diyorsunuz çözüm yolu bu değil ?
Üstadım, her tesisatta farklı sebeplerden kaynaklanan Artık Akımlar vardır, siz de bilirsiniz. Adamlar bunun için KAKŞ çeşitleri üretmiş. Ben, Anma Akımı'nı da yükseltin diye tavsiye vermiştim. KAKŞ atıyor diye "orası arızalı, bu cihaz arızalı, şunda da arıza var" deyip ortalığı ayağa kaldırmak pire için yorgan yakmaya benzer.

Üstadım, her tesisatta farklı sebeplerden kaynaklanan Artık Akımlar vardır, siz de bilirsiniz. Adamlar bunun için KAKŞ çeşitleri üretmiş. Ben, Anma Akımı'nı da yükseltin diye tavsiye vermiştim. KAKŞ atıyor diye "orası arızalı, bu cihaz arızalı, şunda da arıza var" deyip ortalığı ayağa kaldırmak pire için yorgan yakmaya benzer.

https://elektrikinfo.com/anma-akimi-ve-nominal-akim-nedir/

http://www.legrand.com.tr/pdf/kacak-akim-koruma-anahtari-garanti-belgesi-ve-kullanim-kilavuzu.pdf

beklemedeyiz ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri