Kaçak akım rölem durduk yere atıyor

Merhabalar ankarada toki turkuaz vadisinde oturmaktayım kaçak akım rölem durduk yere atıyor neyin tektiklediğini bir türlü keşfedemedik, taşınmadan önce kale marka olan röleyi siemens ile değiştirdim daha sonra bi kaç elektirikçi getirdim önce sigorta paneli uyumsuz hepsini siemens yaparsak düzelir dediler yaptık sorun devam ediyor, prizlere kablo sokup sigorta attırıp prizlerin sağlam olduğunu söylediler, buzdolabından şüphelendim servisi çağırdım ondada sorun yok.

Sizlerden ricam ankarada olup bu işi çözebilecek işinin ehli insanlara yönlendirmeniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
agır bir cisimin altında kalmış kırılmış katlanmış kablolar iç kısımında çatlama yapar ve kaçak akım yapar kaçak akım rölesi bunu fark eder ve atar. masaüstü bilgisayarınız varsa sorunu onda arayın çünkü çok kablosu var

agır bir cisimin altında kalmış kırılmış katlanmış kablolar iç kısımında çatlama yapar ve kaçak akım yapar kaçak akım rölesi bunu fark eder ve atar. masaüstü bilgisayarınız varsa sorunu onda arayın çünkü çok kablosu var

şöyle bi durum var evden çıkarken sadece buzdolabı çalışacak şeklilde sigortaları indiriyorum buna rağmen yine eve geldiğimde atıyor.

tüm sigortaları indirsenizde kaçak akım rölesi atar çünkü röleye faz ve nötür baglı sigortaları indirince sadece fazı kesmiş olursunuz fakat nötür işlevini devam ettirir. topraklama ve nötür arasında akım kaçagı varsa sigortalar inik olsa dahi röle atar. topraklı prizlerinizde sıfırlama denilen eski tip topraklama sistemi yapılmış olabilir yani prizin içinde nötür kısımından topraklamaya parelel bağlantı olabilir. bu hata röleyi attırır

tüm sigortaları indirsenizde kaçak akım rölesi atar çünkü röleye faz ve nötür baglı sigortaları indirince sadece fazı kesmiş olursunuz fakat nötür işlevini devam ettirir. topraklama ve nötür arasında akım kaçagı varsa sigortalar inik olsa dahi röle atar. topraklı prizlerinizde sıfırlama denilen eski tip topraklama sistemi yapılmış olabilir yani prizin içinde nötür kısımından topraklamaya parelel bağlantı olabilir. bu hata röleyi attırır
sayın yalcin3xxx arkadaşım sizin ifade ettiğiniz gibi nötr ve topraklamada sıfırlama yapılmış olsa anında atar hiç evden dışarı çıkamaz dolayısı ile sıfırlama olsa role anında atar ve tutmaz arkadaş roleyi açıyor belli bir zaman içerisinde tetiklemeden ve dışarı çıkıp geri döndüğünde attığını söylüyor dolayısı ile sıfırlama yok diğer yandan sigortaların siemens yaparsak düzelir mantığı tamamen yanlış ve işin dahada vahim kısmı prizlerin kısa devre yaptırılarak sigortaların attırılıp prizin sağlamlığının kontrol biçimi aşırı derecede yanlış tehlikeli ve komik bu arıza sebebi genelde şu hatalardan kaynaklanır
arkadaşımızın arıza tespit şekli olayın periyodik zamanlar içerisinde birşeylerin tetiklediği anında yada peşpeşe yakın zaman içerisinde atmıyor budda bize gösteriyorki roleyi attıran şeyin belli aralıklarla nötr ve toprağı kısa devre ediyor bunuda ancak aşağıda sıralayacağım olaylar karşısında görebiliriz.
1-kettlle (elektrikli çaydanlık) elektrik aksam ve tabanına,şofben,ç.makinesi, f.ocak gibi cihazların elektrik aksamlarına veya prizlerine su girmiştir
2-herhangi bir yerden kablolara bir haşere temas edebilir karınca,kertenkele,hamam böceği ki ben buna lokantada şahit oldum
3-tesisatta bir noktada yanıklık var
4-kaçak akım rolesi bozuk veya kalitesiz yada amperi düşük
5-v.b

Arkadaşım sana kesinlikle katılmıyorum bir kere o eve kaçak akım rölesi takılmışsa bunu takan ne olduğunu bildiği için kesinlikle sizin dediğiniz bir sıfırlamayı yapmaz o dediğiniz çok önceden yapılıyordu kaldıki böyle bir şey yapmışsa eğer ondan dolayı kaçak akım rölesi atmaz (eğeki bir cihazda kısa devre yoksa ) evinizde hiç toprak hattı olmasa dahi kaçak akım röleniz çalışır fakat kul yapımı olduğu için bozulabilir düşüncesiyle mutlaka topraklama yapılmalıdır.
Gelelim sigortaları indirme meselesine kirşofun akımlar kanunu derki bir düğüm noktasına gelen akımlar o düğüm noktasını terk eden akımların toplamına eşittir kaçak akım rölesinin mantığı bu şekildedir giden akım gelen akıma eşit olduğu sürece (30ma toleransı hariç) rölen atmaz bunu bir örnekle açıklarsak buzdolabı çalışırken 100ma çekiyor diyelim (farazi bir değer) fakat oluşan bir kısa devreden dolayı 40ma i toprağa yada gövdeye gidiyorsa kaçak akım rölesinin atması lazım çünkü giden akım gelene eşit değil vede açtırma sınırının üzerinde (40ma büyüktür 30 ma den ) cihaz elektrik hattını,makineyi vede en önemlisi sizi koruma altına alarak elektriği kesecektir bu kaçak akımı bulabilmek için tek yapılacak şey bütün fişler prize takılıp yani evde rutin çalıştırılan aletler prizlere takılıp sonra tüm sigortalar indirilir sonra tek tek açıp hangi sigorta kaldırıldığında kaçak akımın attığı tespit edilir sonra o prize baglı cihaz prizden çıkartılıp tekrar sigorta kaldırılır ağer kaçak akım rölesi atmıyorsa cihazda sorun vardır yok eğer gene atıyorsa o priz hattında sorun vardır demektir. Birde kaçak akım rölesinin açtırma akımdan hariç bir çalışma akımı vardır kaçak akım rölesinin bir ihtimal düşük amperli alınmış olmasıda muhtemel olabilir. Cümlelerim biraz karışık olmuş olabilir anlamadığınız yada sormak istediğiniz bir şey olursa seve seve cevaplar yada araştırırım.

sayın yalcin3xxx arkadaşım sizin ifade ettiğiniz gibi nötr ve topraklamada sıfırlama yapılmış olsa anında atar hiç evden dışarı çıkamaz dolayısı ile sıfırlama olsa role anında atar ve tutmaz arkadaş roleyi açıyor belli bir zaman içerisinde tetiklemeden ve dışarı çıkıp geri döndüğünde attığını söylüyor dolayısı ile sıfırlama yok diğer yandan sigortaların siemens yaparsak düzelir mantığı tamamen yanlış ve işin dahada vahim kısmı prizlerin kısa devre yaptırılarak sigortaların attırılıp prizin sağlamlığının kontrol biçimi aşırı derecede yanlış tehlikeli ve komik bu arıza sebebi genelde şu hatalardan kaynaklanır
arkadaşımızın arıza tespit şekli olayın periyodik zamanlar içerisinde birşeylerin tetiklediği anında yada peşpeşe yakın zaman içerisinde atmıyor budda bize gösteriyorki roleyi attıran şeyin belli aralıklarla nötr ve toprağı kısa devre ediyor bunuda ancak aşağıda sıralayacağım olaylar karşısında görebiliriz.
1-kettlle (elektrikli çaydanlık) elektrik aksam ve tabanına,şofben,ç.makinesi, f.ocak gibi cihazların elektrik aksamlarına veya prizlerine su girmiştir
2-herhangi bir yerden kablolara bir haşere temas edebilir karınca,kertenkele,hamam böceği ki ben buna lokantada şahit oldum
3-tesisatta bir noktada yanıklık var
4-kaçak akım rolesi bozuk veya kalitesiz yada amperi düşük
5-v.b
sıfırlama olayında yanlış yazmışım kaçak akım atar doğrudur ama topraklama yoksa atmaz ikinci bir tedbir olarak devreye girer

Elektrikçin ölçü aletini diyot konumuna getirerek tek tek sigortaları kontrol etsin. Kaçak olan sigortayı bulduğunda bu sigortadan devam ederek ölçü aletiyle aşama aşama arıza takibi yapmalı. Arıza linye hattında ya da sortilerin birinde olabilir. Sigortanın bağlı bulunduğu odanın prizleri ve anahtarlarını sökerek bağlantıları da kontrol etmeli. Eğer tesisatta bir kaçak varsa ki; öyle görünüyor, bu şekilde mutlaka ortaya çıkacaktır. Kaçağı bulduğunda o hattın kablolarını yeniledikten sonra tekrar ölçecek. Şayet kaçak tesisatta değilse yavuz31 arkadaşın önerilerini dikkate alın.

işin en teresan tarafı prize fişi soktuğumda aletleri çalıştırdığımda hiçbirşekilde atmıyor ,ankarada bu işi çözebilecek birini arıyorum

önce sigorta paneli uyumsuz hepsini siemens yaparsak düzelir dediler yaptık sorun devam ediyor,

bu kadar mı paragöz oldu bizim meslek. bizim belediyenin tali panolarında hemen hemen her markadan sigorta vardır :)
buna rağmen sorunsuz çalışır.

Forum istatistikleri

Konular
128,213
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri