Hidromat arızası

Mevzuyu anlamamissiniz. Depoyu dolduran motor zaten. Acik kontak kapali kontakla motoru kontrol edecek.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hidrofor motoru hiç bir hidrofor sisteminde depoyu doldurmaz, depodan aldığı suyu sisteme basar girişinde de pislik tutucu olur.
Nasıl bir sistemmiş birisi zahmet edip çizerse belki yeni birşeyler öğrenmiş oluruz ?

Ayrıca bir önceki mesajımın son satırlarını da okuyunuz.

Son düzenleme:
Ogretmen bey mesajlarinda aciklamis. Depodan alip binaya su basan sistem ayri. Sebekeden suyu alip depoyadolduran sistem ayri.

Sistemimiz Onur ustamın dediği gibi. Açıklamalarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim.
Onur ustam flatör ile bu nasıl mümkün? Merak ettim açıklayabilir misiniz? Bir de sıvı seviye rolesini açıklarsanız sevinirim.
Genleşme tankı örneğini anladım.

Son düzenleme:
Hocam hidrofor mantığı ile aynı.Su belirli bir seviyeye inince motor çalışsın seviye yükselince dursun.Flatörün nc kontağını kullanarak motorun kontaktörünü start stop yaparsın.Mantık olarak aynı fakat hidroforun yaptığı işlemin tam tersi.

Hocam hidrofor mantığı ile aynı.Su belirli bir seviyeye inince motor çalışsın seviye yükselince dursun.Flatörün nc kontağını kullanarak motorun kontaktörünü start stop yaparsın.Mantık olarak aynı fakat hidroforun yaptığı işlemin tam tersi.
Veysel ustam dediğinizi biliyordum zaten. Sorma sebebim diğer tecrübeli ustalarımızın itiraz etmesinden dolayı sordum. Ya flatör kontaktör ya da sıvı seviye rolesi kontaktör ile kumanda edebiliriz.
Hatta flatörü depoyu doldurma amaçlı konumuna getirip deponun yarısına kadar getirip kontaktörü de beslersek olur diye düşünüyorum.

Hocam teknik olarak sorun yok yapılabilir.Hatta bende küçük bir hidrofor ile emiş yapıp depoya dolduruyorum.Sistemi manuel kontrol ediyorum.Çünkü şebekede su her zaman olmayabilir.Depoda su bittiğinde emişi çalıştırıyorum su gelirse devam yok su gelmezse çalıştırmıyorum.Bendeki hidroforda küçük bir genleşme tankı var basınca göre stop ediyor zaten flatör kullanmıyorum.Arkadaşların itirazlarıda belki pompanın susuz çalışma ihtimali olduğu içindir. Buna da akış kontrol valfi eklenirse sorun ortadan kalkar.Diğer bir itirazda şu olabilir; Siz emiş yaptığınızda diğer alıcılar bundan ister istemez etkilenecek yani siz emiş yaparken diğerlerinin basıncı azalacak burada da adalet yönü ile bakılıyor.

Sistemimiz Onur ustamın dediği gibi. Açıklamalarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim.
Onur ustam flatör ile bu nasıl mümkün? Merak ettim açıklayabilir misiniz? Bir de sıvı seviye rolesini açıklarsanız sevinirim.
Genleşme tankı örneğini anladım.
Hocam öncelikle flatörü depoya yerleştireceksiniz. yerleştirme şekliniz önemli flatör suyla teması kestiğinde deponun yarısı su dolu olsun. flatör en alt limite geldiğinde kontakları yer değiştirecek ve motoru çalıştıracak. motor çalışınca su yükselecek depo dolduğunda kontaklar yer değiştirecek ve motor stop edecek. bunu yapmak için motordaki hidromatı sökün motora uygun bir kontaktör ile kumanda edin. böylelikle motor çok sık devreye girip çıkmayacaktır. deponun yarısı boşalınca devreye girecek depo dolduğunda devreden çıkacaktır. çalışıp durma seviyesini siz ayarlayacaksınız deponun yarısına kadar boşaldığında çalışmasını ben örnek verdim.
su-seviye-flatc3b6rc3bc.jpg

siz kontak olarak tam tersini yapacaksınız. flatörden 3 kablo gelir bir tanesi ortak kontak diyerleri açık ve kapalı.
seviye ayarını siz kablonun boyu ve kobloya bilezik gibi geçirilmiş ağırlık ile yapacaksınız.

Son düzenleme:
Deposu en üst katta olan sistemlerde deponun dolumu için hidrofor kullanılır. Yangın yönetmeliğine görede çatı katına depo koymak yasak. Depo ile hidrofor aynı seviyede zeminde yada bodrumda olan sistemlerin depo dolum sistemi şebekeden şamandıra ile mekanik olarak yapılır. Depo susuz (dur) ve dolu(çalış) bilgisi içinde flatör kullanılır.

Depo dolumu motorlu elektrikli sistem nedir? nasıldır? neden gereklidir? birisi açıklarsa sevinirim. Çok değişik sistemler gördüm ama bahsettiğiniz tarzda bir sistem ne gördüm ne duydum ???

Hocam daha evvelki mesajlarinda acikladi. Sebeke suyu yetersiz ve gun icinde belirli saatlerde kesinti oluyormus. Bu yuzden sebekede su oldugu zman depoyu dolduruyor sebeke kesilince depodaki sudan bina besleniyor. Bina beslemesi yine ayri hidrofor ile yapiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri