Hidromat arızası

Şebekede su varken depo tabiiki dolacak, su olmayınca tabiiki dolmayacak. Depoyu dolduran sistemin elektrikli :confused: hatta hidrofor sistemi yapılmasını aklım almıyor. Nasıl bir mantıktır, gerekçesi nedir?
Binlerce sistem gördüm, böyle birşey hiç duymadım :confused:

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Gelince kendisine soralim. Neden boyle bir sistem kurmuslar.

Sn. ustalarım öncelikle ilgilendiğiniz ve resimlerle anlattığınız için çok teşekkür ederim. Hakkınızı ödeyemeyiz.
Olayı şu şekilde anlatayım. Sularımız özellikle yaz aylarında gece 11-12 gibi geliyor. Saat gece 4- 5'e kadar gelmeye devam ediyor. Bu süre zarfında sularımız saat gece 4-5 gibi hızlı akıyor. Yani 5 saatlik su geldiğinde sadece 1 saat gibi sular hızlı akıyor. Zeminde 5 ton damda ise 7 ton depomuz var. Bu akış hızında depolar dolmuyor ve gündüz öğleden sonra susuz kalıyoruz.
Şebekenin ağzında hidromatlı sistem olunca su 11 gibi geldiğinde tazyikli olarak zemindeki depoya doluyor hidrafor sayesinde damdaki depolar doluyor. Bu 5 saatlik süre zarfında ancak bu sistemle depoları dolduruyoruz.
Dediğim gibi yazın bu sıkıntıyı çekiyoruz kışın sorun yok.
Aramadığımız yer kalmadı. GASKİ şu anda yer altı borularını değiştiriyor sistem tamamlandıktan sonra bu sıkıntıların yaşanmayacağını söylüyorlar.
Cevaplar için tekrar Allah razı olsun.
Bu arada Onur ustam dediğiniz şekilde yaparsam depodan su yarıya indi flatör kumandaya start etti ve Şebeke de su yoksa motor çalışır su olmadığı için yanar. Bu sistemi hidromatın enerji girişine verirsek daha mantıklı olur. Çünkü hidromat su olmadığında motora hareket vermez. Yanlışım var mı?

Son düzenleme:
Normal basınç suyun var olduğu 5 saatlik dilimde sadece 1 saat normal diğer 4 saat düşük. Damdaki depoya su basıncı haliyle hepten yetersiz kalacak bu nedenle hidrofor sistemine ihtiyaç duyuyorsunuz. Olay anlaşılmıştır Hocam sayenizde böyle bir sistemin uygulanmakta olduğunu duymuş olduk.

Normal basınç suyun var olduğu 5 saatlik dilimde sadece 1 saat normal diğer 4 saat düşük. Damdaki depoya su basıncı haliyle hepten yetersiz kalacak bu nedenle hidrofor sistemine ihtiyaç duyuyorsunuz. Olay anlaşılmıştır Hocam sayenizde böyle bir sistemin uygulanmakta olduğunu duymuş olduk.
Sn ustam damdaki depolara su basan hidrafor sistemimiz var. Zemindeki depoları dolduran şebeke hattına hidromatlı sistem yaptık.

Anladım Hocam böyle sıkıntıları yaşamayınca, yaşan insanlarıda görmeyince haliyle yadırgamıştım olayı. Ama bu yaşadığınız olay GASKİ adına utanç verici bir durum. Yani kabul edilemez bir durum.

Bizim su sistemimiz geçen sene GASKİ'ye geçti. Belediyenin elindeydi. GASKİ şu anda çalışıyor şebeke borularını değiştiriyor. Gaziantep'de sular 5. kata fışkırıyormuş. Bizde de öyle olduğu zaman bobinajcıların vay haline.:p

Elinizdeki hidrofor sistemlerini ikinci elden satarsınız artık, en azından birini :)

Hocam bence sorununuzun en mantıklı ve kolay çözümü genleşme tankıdır. Hidromat kullanım yokken gereken hacimde suyu membranlı tanka doldurur ( örnek 30 yada 50 lt ) ayarlı basınca gelince durur.

Siz musluğu açtığınızda basınç yeterli olduğu için önce tanktan kullanım başlar. Ne zaman örnek verdiğim hacimdeki suyu kullandınız ( 30 - 50 litre ) basınç düşecek ve hidromatınız tekrar çalışacak. Basıncı yakalayana kadar su ihtiyacı varsa hidromat çalışmaya devam edecek. Ne zaman yeterli basınca ulaştı yada kullanım durdu o zaman pompa duracak.

Sisteminize uygun büyüklükte bir membranlı tank ve bir çekvalf kullanmanızı öneririm.

Kolay gelsin.

Not resim temsilidir. Genelde küçük sistemlerde soldan ikinci model tank kullanılır.

genlesme-tanklari-3.jpg
Hocam bende size şunu sorayım benim kendime özel hidromat lı bir hidrafor sistemim var şebeke suyu depoya doluyor ordan motordan geçip daireye geliyor sanırım su kesilince hidrafor devreye giriyor onda sorun yok ama su kesilmediği ama basıncın düşük olduğu zamanlarda da hidrafor un devreye girmesini basınç düzelince kendi çıkmasını istiyorum bu nasıl olur

Hocam bende size şunu sorayım benim kendime özel hidromat lı bir hidrafor sistemim var şebeke suyu depoya doluyor ordan motordan geçip daireye geliyor sanırım su kesilince hidrafor devreye giriyor onda sorun yok ama su kesilmediği ama basıncın düşük olduğu zamanlarda da hidrafor un devreye girmesini basınç düzelince kendi çıkmasını istiyorum bu nasıl olur
pompa çıkışına şalteri bağlayabilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri