Viessman vitopend 200 kombi arızası ( İlginç durum )

Yok hocam ama o sorun düzeldi:) şu ana sorun

Yok hocam :) o sorun şu an düzeldi,ana sorunumuz petekler... Petekleri ısıtamıyoruz...Nasıl çözülecek hiç bilmiyorum.

Tekrardan merhabalar hocam,

Evet benim de aynı kombi maalesef:)

Kış başladığında 40 derecede çalıştırdık bi sıkıntı yoktu,havalar biraz soğudu 45-50 almaya çalışınca basınç 3 e çıkmaya devam etti.
Pislik birikmiş olabilir dedim uzun sürede temizlenme işti.kombi Bakım +petek temizliği yapıldı.

Ne olduysa ondan sonra başladı, kombi 40 derecede ateşleme yapıyor ama sonra sönüyor,65 derecede bazı petekler ısınıyor,bazıları ısınmıyor su.
Kollektörler ısınıyor ama suyu tekrar kombiye gönderme vanası buz gibi ısınmıyor.
Genleşme tankına hava basmıştık biraz,sonra onu boşalttık bu sefer 60 derecede bile ateşlemeyi bıraktı.

Pompa vidasını açtım çalışıyordu sıkıntı yoktu.
Acaba tesisat bi yerinde kir tıkalı kaldı ve devirdaim yapmasını mı engelliyor.Eve gidip tekrar filtreyi kontrol ediyim.

Üç yollu vanada sıkıntı olsa 65 derecede petekler ısınmazdı diye düşündüm.

bakımı siz mi yapınız ?

videodaki gibi ( tahliyeden su atması ve hava basınmı )
1.5 bar su verdiniz ve tüm peteklerin havasının aldınız m ? + pompanında havasını

Son düzenleme:
bakımı siz mi yapınız ?

1.5 bar su verdiniz ve tüm peteklerin havasının aldınız m ? + pompanında havasını

Bakımı servis arkadaş yaptı.

Evet 1.5 su bar verdim,tek tek havaları kontrol ettim.pompa vidası açtım biraz hava vardı onuda düzelttim hala bi sorun var.
bakımı siz mi yapınız ?

Selamlar tekrar,

Videodaki gibi bir çözüm yaptım düzeldi,döndürme vanasını açıp filtreyi çıkardım.Tahliye borusundan bütün suyu boşalttım banyodan yani,ilacı döktüm ve tekrar kombiye su doldurdum.İlaçlı suyu içeride dolaştırdım,tekrar ısınmaya başladı petekler.Sanırım nst kirlenmişti ısıyı algılamıyordu,sorun bu olabilir herhalde.Şu an düzgün çalışıyor,sorunu yaşayanlar için yardımcı olur umarım.

Son düzenleme:
selamün aleyküm sn @onurdurtas cuma günü hayırlı geldi.
probleminizin çözümüne sevindim

sizin bu problemiz sizin de söylemenizle normal bakım sonrası olması .

Merhaba,
Kombi petekleri temizlendi ve bakımı yapıldı
Ondan sonra petekler ısınmamaya başladı.Sıcak su geliyor fakat petekler ısınmıyor.40-45 de çalışırken 4-5 saniye alev alıyor sonra sönüyor ama 65 dereceye çıkarınca uzun süre ateşleme yapıyor bazı petekler ısınıyor.fakat 40-45 derecede zerre ısınmıyor, önceden ateş gibi yanardı.

durumdan olayı ip uçları ile suyun dolaşım etkisinden olduğu anlaşılmış oldu ( zaten bu olay üzerine yoğunlaşmıştım ve diğer durum eşanjörde yenisi değiştirmiştim tıkalı olma ihtimali kalmıyor
pislik tutucuların , petek ve borular temizliği yapıldı , tek kalıyor kombinin içi tıkanıklığı pompa üç yolu vana
sorunsuz kanımca tesbit ettim . kombi havası basımı , peteklerden ve pompadan havasını alımı , genleşme tankı sorunsuz ( zaten arıza ile ilğili konumda değil )

@onurdurtas geriye ntc kalıyor dediğiniz gibi olmalı , mantık tıkanıkık ve ntc alğılamasını gösteriyor ve
vermiş olduğunuz ilaçlı suyu ilk önce kombinin içinden geçirmesdiniz diyecektim ilaçlı su ( asidinden) dolayı diğer bozabilir diğer olarak peteklerin delinmesi
büyük ihtimalle kombi içine ilaçlı su gitmeseydi nct kirlemesini çözemeyecekti .
tabiki sizin açınızdan çözüm oldu sevindim .

tavsiye ilaçlı su kalıntı bırakması ihtimaine karşı durulama sıvısı varsa tesisat içini tekrardan yıkama yapmanız , duruma sıvısı yoksada bir kaç kez tesisat suyunu boşaltıp doldurmanız

bir de şu var bir iş yapılıyor sorun yok çalışıyor, ellenince bir arıza çıkınca da keşke elimi sürmeseyimde
arıza olmasaydı .
niye diyorum hiç problem yokken ( kısmen diyorum ) bakım yapmak palavradır bence
pislik tutucu temizlemek her yıl gerekir .

mantık ile tüm işlemler sırası ile kontrol edilmeli ve uygulanmalıdır sonuç elde etmek için .
bu konu yazısı diğer şahıslara yardımcı olur hayırlısı diyelim .

Selamlar tekrar,
Videodaki gibi bir çözüm yaptım düzeldi,döndürme vanasını açıp filtreyi çıkardım.Tahliye borusundan bütün suyu boşalttım banyodan yani,ilacı döktüm ve tekrar kombiye su doldurdum.İlaçlı suyu içeride dolaştırdım,tekrar ısınmaya başladı petekler.Sanırım nst kirlenmişti ısıyı algılamıyordu,sorun bu olabilir herhalde.Şu an düzgün çalışıyor,sorunu yaşayanlar için yardımcı olur umarım.

sönmeden yanıyor ve sıcak su +kalorifer suyu petekleri güzel ısıtıyor diyorsunuz herhalde
örneğin 40 derece de ( en alt derece ) çalışma durumu nedir ?
tam bilgiler vermeniz !!!

@onurdurtas kolay gelsin sağlıcakla kalın .

fotodaki bağlantıya benzer malzemeleri kullanılırsa akıntısı olmadan çözüm .
( pislik tutucuları temizlemek ve diğer olanaklar kombi içinden pis suyu geçirmeden pompa bağlanarak petekleri temizlemek vs gibi )

kombi bağlantısı.jpg

kombi ateşleme problemi ( bilği olsun .)

ilğinç arıza bilği olsun .

Son düzenleme:
selamün aleyküm sn @onurdurtas cuma günü hayırlı geldi.
probleminizin çözümüne sevindim

sizin bu problemiz sizin de söylemenizle normal bakım sonrası olması .

durumdan olayı ip uçları ile suyun dolaşım etkisinden olduğu anlaşılmış oldu ( zaten bu olay üzerine yoğunlaşmıştım ve diğer durum eşanjörde yenisi değiştirmiştim tıkalı olma ihtimali kalmıyor
pislik tutucuların , petek ve borular temizliği yapıldı , tek kalıyor kombinin içi tıkanıklığı pompa üç yolu vana
sorunsuz kanımca tesbit ettim . kombi havası basımı , peteklerden ve pompadan havasını alımı , genleşme tankı sorunsuz ( zaten arıza ile ilğili konumda değil )

@onurdurtas geriye ntc kalıyor dediğiniz gibi olmalı , mantık tıkanıkık ve ntc alğılamasını gösteriyor ve
vermiş olduğunuz ilaçlı suyu ilk önce kombinin içinden geçirmesdiniz diyecektim ilaçlı su ( asidinden) dolayı diğer bozabilir diğer olarak peteklerin delinmesi
büyük ihtimalle kombi içine ilaçlı su gitmeseydi nct kirlemesini çözemeyecekti .
tabiki sizin açınızdan çözüm oldu sevindim .

tavsiye ilaçlı su kalıntı bırakması ihtimaine karşı durulama sıvısı varsa tesisat içini tekrardan yıkama yapmanız , duruma sıvısı yoksada bir kaç kez tesisat suyunu boşaltıp doldurmanız

bir de şu var bir iş yapılıyor sorun yok çalışıyor, ellenince bir arıza çıkınca da keşke elimi sürmeseyimde
arıza olmasaydı .
niye diyorum hiç problem yokken ( kısmen diyorum ) bakım yapmak palavradır bence
pislik tutucu temizlemek her yıl gerekir .

mantık ile tüm işlemler sırası ile kontrol edilmeli ve uygulanmalıdır sonuç elde etmek için .
bu konu yazısı diğer şahıslara yardımcı olur hayırlısı diyelim .

sönmeden yanıyor ve sıcak su +kalorifer suyu petekleri güzel ısıtıyor diyorsunuz herhalde
örneğin 40 derece de ( en alt derece ) çalışma durumu nedir ?
tam bilgiler vermeniz !!!

@onurdurtas kolay gelsin sağlıcakla kalın .

fotodaki bağlantıya benzer malzemeleri kullanılırsa akıntısı olmadan çözüm .
( pislik tutucuları temizlemek ve diğer olanaklar kombi içinden pis suyu geçirmeden pompa bağlanarak petekleri temizlemek vs gibi )

Ekli dosyayı görüntüle 59278

kombi ateşleme problemi ( bilği olsun .)

ilğinç arıza bilği olsun .

Merhaba,

Dediğiniz gibi ilaçlı suyu kombiden geçirmek istemezdim ama mecbur kaldım :) Aynen bakım yaptığıma pişman olmuştum ama basınç yükselme sorunuda düzeldi,sanırım 8-9 senedir nst sağlam kirlenmiş.Şu an 40 derecede maşallah iyi çalışıyor :)

Merhaba,
Dediğiniz gibi ilaçlı suyu kombiden geçirmek istemezdim ama mecbur kaldım :) Aynen bakım yaptığıma pişman olmuştum ama basınç yükselme sorunuda düzeldi,sanırım 8-9 senedir nst sağlam kirlenmiş.Şu an 40 derecede maşallah iyi çalışıyor :)

sıcak kalitesi
çok güzel bir cihaz , tabiki bu eski tip cihazlar . şimdi kalite düşmüş gibi
Viessman vitopend 200 kombi de sadece alt takımı ( su girişi ) bakır borular yeter .
tek şimdi ve eski tip Viessman kombilerde genişme tankı havası kaçırması hisstediyorum gibi

şu anda Viessman al deseler almam parça , servis ,servis bilğisi ( yöreye göre ? bilmem ) yetersiz .
fiyat yüksek , zaten bir ömrü var şimdiki üretim daha zaman aşağı

dikkat zaten bilirsiniz ?
viessmann vitopend 200 kombinin her yıl kırmızı ışık uyarı , bakım gereklidir yazısı çıkar .
bakım yaptırmak istemiyorsanız kodlar girmek için ( iptal etmek ) için servise para ödemeyiniz
mecbur düzeltmek zorundalar ( bu ibare bakıma mecbur tutar gibi olması )
ben öğrenmiştim kitapcığından yapıyorum
bir kez ne olduğunu bilmiyorum sorun oldu .
ücretsiz servis iptal işlemi
servis tarafından işlemi yapılsa daha iyi olur bir durum olduğunda hiç olsassa siz yaptınız dersiniz .
bu işlemi yaparken videoya alın ispatı olur . görüntüde servis elemanlarını konuşmaları , görüntüsü ve iptal işleminin görüntü çıksın .

plaklı eşanjör sizde değiştirdiniz mi ?
doldurma musluğu sorunu oluyor
( benzer arızalar arkadaşlarda da oldu . eşanjör ve doldurma musluğu arızası )
bakım hava basma havası herhalde siboptan kaçırma yapıyor .

su girişine basınç düşürücü takmayı unutmayın
kombi eşanjörünün batmasında etken fazla su basınç durumu
rezervuar ve iç takımını bozuluyor su kaçıyor basınç etkisi .

sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri