Flyback Tasarımım çalışmıyor

Comp pini hata amfikatörünün çıkışıdır. 1k2 yi minimum 10k yapmanı önermiştim. Comp voltajı düşükse çıkış gücü düşük yüksekse çıkış gücü yüksek olur.
18k yapmıştım zaten de bir değişiklik gözlemleyemedim, sanırım daha küçük dc lerde çalışmak daha mantık işi olacak.
Bu arada phototransistörün emitterini comp a bağlamışım genelde collektör kısmı bağlanmış bu bir sorun yaratır mı ?

Comp pini hata amfikatörünün çıkışıdır. 1k2 yi minimum 10k yapmanı önermiştim. Comp voltajı düşükse çıkış gücü düşük yüksekse çıkış gücü yüksek olur.
bir sorum var da, benim tasarımımda çıkıştaki optokuplör ve tlp431 e baktığımızda R10 ve R11 dirençleri Vo= (1+ R1/R2)*Vref formulündeki dirençler olarak düşünüyorum Vref de 2.5V sonuç doğru çıkıyor. R12 yi Rled oluyor bu noktada C14 stabilizasyonu sağlar dersek, c13 ve r15 değerlerinin kullanılma sebebi nedir ? TL431 saglıklı calısması ıcın 1mA bias akımı akıtılması gerekiyor diyor o zaman 47k biraz fazla bir değer mi orada biraz gerilim düşecek mikroamper mertebesinde bir akım geçiyor üzerinden çünkü bu etkiler mi ? App noteslarda bunlardan bahsedilmemiş.
Fsw= 1.72/rt*ct oranım 240khz cıkıyor bu sorun olur mu tasarımı 200khz e göre yapmıstım. ? Rt direncimi 15k dan 18k ya çekebilirm.
ben R7 ve c6 yı Rt/ct olarak belirledim. R6 pull-up diye düşünüyorum, r5 i neye göre seçiyoruz işte oralar karışıyor bende. Siz makalenizde V comp 1v<Vcom<4v arasında bir değer olması demişsiniz benim şemamda emittere bağlı emittere collektör üzerinden Vref 5 volt geliyor. Buradan 1V<5V- Icomp*Rcomp<4V hesabı yaparsak 4>I*R>1 oluyor bu mantıgım dogru mu ?
Uc2843 de comp fb bacaklarını bir türlü anlayamıyorum mantığını bana rica etsem teşbihte kusur olmaz aptala anlatır gibi anlatır mısınız ?
Ben bu arada UTC firmasının UTC UC2843b entegresını kullanıyorum Vref orda 5V 20mA olarak gösteriyor. Ledden Vout/Rled 5mA geçiyor. Collektör akımı yeterli olur değil mi ?
çok soru sordum sayın kesmez fakat çok kafayı taktım buna

Son düzenleme:
Ayrıntılı cevap yazacak boş vaktim yok. Dediğim gibi ltspice içinde examplez/jigs klsörü içinde lt3844 . asc dosyası üzerinden sistemin çalışmasını öğrenmeye çalış sonra kendi yapmak istediğin devreye dön.

Ayrıntılı cevap yazacak boş vaktim yok. Dediğim gibi ltspice içinde examplez/jigs klsörü içinde lt3844 . asc dosyası üzerinden sistemin çalışmasını öğrenmeye çalış sonra kendi yapmak istediğin devreye dön.
hocam tasarımı ltspice da çizdim fakat çalıştıramadım bir bakabilir misiniz rica etsem ?

Ekli dosyalar

• Draft2.asc
    8.1 KB · Görüntüleme: 3
Yaptığım değişiklikleri incele. 12.6 volta ayarladım zenerle gerilim ayarı yapabiirsin. devreyi yüklü ve yüksüz olarak çalıştır test et.

Ekli dosyalar

• Draft2.asc
    7.5 KB · Görüntüleme: 7
Yaptığım değişiklikleri incele. 12.6 volta ayarladım zenerle gerilim ayarı yapabiirsin. devreyi yüklü ve yüksüz olarak çalıştır test et.
şimdi dikkatimi bi kaç nokta çekti R14 dirençi var orda snubber direnci olarak düşünüyorum app note taki direk 470R yi almıstım fakat su an üzerinden 225V ve 0,5A lik bir akım geçiyor 100k lar mertebesinde bir direnc koysam problem yaratır mı ?
Ve o snubber diyotunuda ben 1A lik koymustum 1,8 e kadar cıkıyor onu da 2A yapayım değil mi ?
R9 comp un dc gain bölücü direnci değil mi ? Comp bacagının şöyle bir geribesleme şemasına sahip oldugunu düşünüyorum.
Burasa diger bölücü direnc degeri yani sizin anlattıgınınz gibi 1mv değişimin kac kat kazanla donecegını belirleyen diger dırenc hangisi ?
Birde bu DC gain kısmınının sınırları var mı datasheette nereye bakmam lazım ?
Biliyorum vaktınız yok ama kısa kısa cevaplar bile bana yeter ben araştırırım.
Teşekkürü toplu olarak en sonda yapıcam bu arada :)

Ekli dosyalar

• 741devre.gif
    741devre.gif
    3.9 KB · Görüntüleme: 5
snubber devresi işe yaramıyor. çalıştırıp izleyebilirsin.
hata amp kazancı R9/R8 dir.
amp kazancı 50 nin altını tavsiye ederim genelde 30 falan kullanırım.

3843 ün iç yapısı. uc384x öğrenmek isteyenler için faydalı bir dosya. yanyana iki devrede aslında aynı işi yapıyor. Ters step down olarak çalışıyor. iki devrenin gerilim ve akımlarını karşılaştırabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• lt1243-uc3843-esdegeri.asc
    10.7 KB · Görüntüleme: 6

3843 ün iç yapısı. uc384x öğrenmek isteyenler için faydalı bir dosya. yanyana iki devrede aslında aynı işi yapıyor. Ters step down olarak çalışıyor. iki devrenin gerilim ve akımlarını karşılaştırabilirsiniz.
tamamdır bunlara bi gömüleyim ben cok teşekkür ederim herşey için :)

çıkışı 12 V ayarlamışssınız bunu trafonun sarım oranını değştirmeden nasıl yaptınız ? Sekonder sarımını düşürüyorum fakat çıkış yine de oynamıyor 5V1 zener koymak istemiyorum o zaman ne işe yaradı ve çıkışta sürekli bir komponent üstünde stress olacak.

Son düzenleme:
Flyback regulatörler 100vac gerilimde de aynı voltajı versin istendiği için sekonder voltajı yüksek tutuluyor. Sarım sayılarını değiştirerek düzenleme yapabilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri