Fişin prize ters takıldığında çalışması

xfds

Üye
arkadaşar bunu biri anlatmıştı olay bir fabrikadakş aletin prize ters takıldığında çalışması öbür türlü takıldığında kaçak akım rölesini attırması. bu nasıl mümkün olabiliyor sorun nereden kaynaklanıyor?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ters takildiginda o konumdaki bagli bulunan aletin kablosu kisa devre yapimiyodur oteki kablo yapiyodur ancak konumu yani hatti ustunde kacak akim rolesi olmadigi icin atmiyordur fisi cekip konumu degistirip takinca kisa devre yapan kablonun konumu kacak akim rolesinin konumuyla denk geldigi icin role atiyor iyi ce dusunmek lazim

kaçak akım rölesiyle denk geldiği derken? zaten bir faz kablosu birde nötr var kaçak akım ikisi arasındaki farkı algılar öyle atar nası oluyorda bi şekilde çalısırken diğer şekilde şalteri attırıyor?

Pirize Takilan cihazla ilgili bi durum notur de fazi fark etmiyor yerdegistirmesi ornek tv radyo tl adaptoru nasil takarsan tak calisiyor takilan cihazin arizali olan kablosunun kisa kacak akim rolesinin hattina denk gelip gelmemesiyle ilgili tamamen

bende onu diyorum kaçak akım rölesinin hattına denk gelmesi nedir? kaçak akım rölesindede faz nötr var cihazdada var cihaz çalışıyor sıkıntısı yok. prizi ters çevirince çalışmıyor. kaçak akım hattı bşr hat değilki ondada faz nötr var sonuçta neye denk gelecek?

Rezistanslı cihazlarda çok karşılaştığım durum. Rezistansın bir ucuna çok yakın noktada kaçak olduğunda, fiş bir konumda iken kaçak olan noktaya faz ucu denk geliyor ve anında kaçak akım röle si devreyi açıyor. Fiş diğer türlü takılınca faz-nötr yer değiştirdiği için aynı uca nötr denk geliyor. Esasında yine kaçak var sistemde ancak yok denecek kadar az. O kadar küçük ki kaçak akım koruma şalteri algılama sınırından daha düşük. Kaçak akım rölesinin tepki vermemesinin sebebi bu.

Rezistanslı cihazlarda çok karşılaştığım durum. Rezistansın bir ucuna çok yakın noktada kaçak olduğunda, fiş bir konumda iken kaçak olan noktaya faz ucu denk geliyor ve anında kaçak akım röle si devreyi açıyor. Fiş diğer türlü takılınca faz-nötr yer değiştirdiği için aynı uca nötr denk geliyor. Esasında yine kaçak var sistemde ancak yok denecek kadar az. O kadar küçük ki kaçak akım koruma şalteri algılama sınırından daha düşük. Kaçak akım rölesinin tepki vermemesinin sebebi bu.
hocam peki nötre denk geldiğindeki kaçak ile faza denk geldiğindeki kaçak niye birbirinden farklı? nötre denk gelşnce niye daha az oluyor cihazın kaçırdığı akım iki durumdada aynı olmazmı?

Kaçak noktası faz ucuna ne kadar yakınsa kaçak noktası ile -toprak arasındaki gerilim, dolayısı ile kaçak akım fazla olacaktır. Kaçak noktası nötr e yakın olunca kaçak noktası ile toprak arasındaki gerilim düşük olacağı için kaçak akımıda çok az olacaktır. Umarım aktarabilmişimdir. Bilgisayardan bağlanıyor olsam resimler ile destekleyebilirdim. Saygılar.

Ekleme:
Şöyle düşünün, çeşmeye bağlı 100 metre bir bahçe sulama hortumu var. Eğer 2.metrede bir delik oluşursa ciddi manada bir kaçak su akacaktır. Fakat 95.metrede bir delik oluşursa en fazla damlama şeklinde bir kaçak olur. Buna benzetebilirsiniz. Hortumun uçlarını değiştirirseniz hortum aynı olmasına rağmen aynı noktalardan kaçak miktarları değişir.

Son düzenleme:
Kaçak noktası faz ucuna ne kadar yakınsa kaçak noktası ile -toprak arasındaki gerilim, dolayısı ile kaçak akım fazla olacaktır. Kaçak noktası nötr e yakın olunca kaçak noktası ile toprak arasındaki gerilim düşük olacağı için kaçak akımıda çok az olacaktır. Umarım aktarabilmişimdir. Bilgisayardan bağlanıyor olsam resimler ile destekleyebilirdim. Saygılar.

Ekleme:
Şöyle düşünün, çeşmeye bağlı 100 metre bir bahçe sulama hortumu var. Eğer 2.metrede bir delik oluşursa ciddi manada bir kaçak su akacaktır. Fakat 95.metrede bir delik oluşursa en fazla damlama şeklinde bir kaçak olur. Buna benzetebilirsiniz. Hortumun uçlarını değiştirirseniz hortum aynı olmasına rağmen aynı noktalardan kaçak miktarları değişir.
hocam müthiş örnek vermişsiniz şuan anladım dediğinizi. dediklerinize göre kendi çapımda bir şekil çizdim buraya paylaşmak istiyorum. umarım şekilde doğru gösterebilmişimdir

l3aBPB.jpg

Evet çizdiğiniz şekil konuya gayet uygun ve açıklayıcı. Bilgisayar ile bağlanıyor olsam benzer bir şekil ile örneklerdim ben de. Ne mutlu ki bilgiyi aktarabilmişiz. Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,244
Son üye
halilsezen

Yeni konular

Geri