50 kva trafo işletme topraklamasi

Nötr voltajının aynısını göstermez degilmi? Kapasitif etkiden dediginiz kaç volt gösterir mesela.
Nötr voltajı derken 230V mu demek istediniz? Değişken bir durum, kaç volt göstereceğini bilemem...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Nötr voltajı derken 230V mu demek istediniz? Değişken bir durum, kaç volt göstereceğini bilemem...
Evt 230v demek istedim. Mesela evlerde topraklama hattının sağlamlıgını test etmek istediğimizde faz toprak arasını ölçüp faz-nötr le aynı deger çıkıyorsa iyidir denilebiliyor. 100v , 150v çıkıyorsa saglam değil diyor elektrikçiler😀 yada çeşme bataryasıyla içinde su olmak kaydıyla , faz arasını ölçeriz, bide toprak hattını ölçeriz aynıysa sıkıntı yok. Dediğinİz kapasitif etkiyi anlayamadım

İki iletken arasına bir yalıtkan malzeme koyarsanız bunun adına kondansatör/kapasitör denir. Burada bizim iletkenlerimiz kablolar, yalıtkanda hava oluyor. AC devrelerde kandansatörlerin bir kapasitif reaktansı olur, bu reaktansın değeride kapasitörün sığasına, frekansa göre değişir.​

Son düzenleme:
Şimdi ben niye Parafudr topraklamasını izole olmalı diyorum onun tahkikini yapalım. Parafudr nedir. Hatta işletme voltajı türkiyede genelde 31.500 faz faz arasıdır diyelimki gerilim anlık olarak yıldırım gibi bir nedenden ki yıldırım 3 msn diyorlar süresi oldu. İşte bu yıldırımda iletime geçiyor. Yani kebandaki karakayadaki atatürkteki üretilen gücün voltajını santraldan artırmak imkansız gibi bişey. Yani teiaşında eli armut toplamıyor. Bu santrallardede gerilim röleleri var. Hatta teiaş trafo merkezlerinde fider çıkışlarında gerilim ve frekans röleleri var. Sadece aşırı akım ve toprak röleleri yok. Neyse konumuz parafudr. Yani diyelimki senin trafonun yakınında iletken yıldırım düştü. İşte bu 3 milisaniyelik yıldırımın voltajı artık belli bir voltajı açarsa parafudr aynı elektronikte ki diyot misali iletime geçer. Ve toprağa bu zararlı voltajı enjenkte etmeye başlar. İşte bu voltaj 20.000 volt olmadığından eğer parafudr topraklaması galvanizli şeritle yapıldıysa koruma barasından işletme cihazları olan sayaç akım trafosu röle kontaktör gibi cihazlara sıçrayabilir. İşte bundan dolayı bu parafudr topraklamasında kesinlikle cimrilik yapılmadan izole kabloyla bu zararlı voltajı panodan ve diğer işletme topraklamasından en az yirmi metre bir uzaklığa yapmak gerekir. Karaman'da bundan dolayı panosu çok yanan tarımsal sulama abonemiz oluyordu. Tabi bazen elektrikçilerin bilgisizce trafonun işletme barasıyla koruma topraklamasını birleştirmesindende kaynaklanabilir. Fakat yıldırımda etkiliyordu. Arazide yıldırım genelde trafo dureği en yüksek olduğündan ve biş arazide paratoner etkisiyle yıldırımı çekiyor maalesef. Elektromanyetik dalga teorisi dersi alanlar iyi bilir. Yıldırım boş bir arazide en sivri yere düşer. Bundan dolayı aman aman parafudr topraklamanızı üç demeyin beş demeyin direkten yirmi metre uzağa izole kabloyla yapın. Karaman ikinci organize sanayii bölgesinde üç dağıtım merkezi otuz trafo binası ve kesici ölçü kabinini tek tek enerjilendirerek iki haftada geçici kabulünü yaptım. Yani bu yüksek gerilim işletmeciliğinde otoriteyim. Sene 2002 civarlarında. Övünmek gibi olması günde özellikle ilkbahar aylarında zaman zaman günde on trafoya kadar geçici kabul yaptığımı bilirim. Yani yüksek gerilim işletmeciliğinde türkiye bazında otoriteyim. Hiçte bu konuda alçak gönüllü ve mütevazi olamam.

Benim oğlum bina okur,döner döner yine okur.:pNe tesadüf,
ben de 10 yıl bu markanın temsilciliğini yağmıştım.;)TSF
serisi ! ürünleri incelemenizi özel- likkle öneriyorum .Paratöner konu-
sunun ! vazgeçilmez bileşenidir.

Ekli dosyalar

• 2021 GENEL.pdf
    3.9 MB · Görüntüleme: 3
  • 373922.de.pdf
    547.9 KB · Görüntüleme: 0
  • 373932.de.pdf
    558.6 KB · Görüntüleme: 1
  • 373942.de.pdf
    568.3 KB · Görüntüleme: 0
  • 373944.de.pdf
    567.3 KB · Görüntüleme: 0
  • 373959.de.pdf
    551.6 KB · Görüntüleme: 0
  • 374125.de.pdf
    568.3 KB · Görüntüleme: 0
  • 374135.de.pdf
    568 KB · Görüntüleme: 0
  • 380701.de.pdf
    508.1 KB · Görüntüleme: 0
  • 381225.de.pdf
    559 KB · Görüntüleme: 0
  • 385050.de.pdf
    558.6 KB · Görüntüleme: 0
  • TSF 50.pdf
    201.9 KB · Görüntüleme: 1
  • TSF 100.pdf
    245.7 KB · Görüntüleme: 1
  • TSF 500.pdf
    189.7 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:
Şimdi ben niye parafudr topraklamasını izole olmalı diyorum onun tahkikini yapalım. Parafudr nedir. Hatta işletme voltajı türkiyede genelde 31.500 faz faz arasıdır diyelimki gerilim anlık olarak yıldırım gibi bir nedenden ki yıldırım 3 msn diyorlar süresi oldu. İşte bu yıldırımda iletime geçiyor. Yani kebandaki karakayadaki atatürkteki üretilen gücün voltajını santraldan artırmak imkansız gibi bişey. Yani teiaşında eli armut toplamıyor. Bu santrallardede gerilim röleleri var. Hatta teiaş trafo merkezlerinde fider çıkışlarında gerilim ve frekans röleleri var. Sadece aşırı akım ve toprak röleleri yok. Neyse konumuz parafudr. Yani diyelimki senin trafonun yakınında iletken yıldırım düştü. İşte bu 3 milisaniyelik yıldırımın voltajı artık belli bir voltajı açarsa parafudr aynı elektronikte ki diyot misali iletime geçer. Ve toprağa bu zararlı voltajı enjenkte etmeye başlar. İşte bu voltaj 20.000 volt olmadığından eğer parafudr topraklaması galvanizli şeritle yapıldıysa koruma barasından işletme cihazları olan sayaç akım trafosu röle kontaktör gibi cihazlara sıçrayabilir. İşte bundan dolayı bu parafudr topraklamasında kesinlikle cimrilik yapılmadan izole kabloyla bu zararlı voltajı panodan ve diğer işletme topraklamasından en az yirmi metre bir uzaklığa yapmak gerekir. Karaman'da bundan dolayı panosu çok yanan tarımsal sulama abonemiz oluyordu. Tabi bazen elektrikçilerin bilgisizce trafonun işletme barasıyla koruma topraklamasını birleştirmesindende kaynaklanabilir. Fakat yıldırımda etkiliyordu. Arazide yıldırım genelde trafo dureği en yüksek olduğündan ve biş arazide paratoner etkisiyle yıldırımı çekiyor maalesef. Elektromanyetik dalga teorisi dersi alanlar iyi bilir. Yıldırım boş bir arazide en sivri yere düşer. Bundan dolayı aman aman parafudr topraklamanızı üç demeyin beş demeyin direkten yirmi metre uzağa izole kabloyla yapın. Karaman ikinci organize sanayii bölgesinde üç dağıtım merkezi otuz trafo binası ve kesici ölçü kabinini tek tek enerjilendirerek iki haftada geçici kabulünü yaptım. Yani bu yüksek gerilim işletmeciliğinde otoriteyim. Sene 2002 civarlarında. Övünmek gibi olması günde özellikle ilkbahar aylarında zaman zaman günde on trafoya kadar geçici kabul yaptığımı bilirim. Yani yüksek gerilim işletmeciliğinde türkiye bazında otoriteyim. Hiçte bu konuda alçak gönüllü ve mütevazi olamam.
patlak parafodurmalarin kablolarini medas gelip direkten iptal ediyor. Uyarida yapmiyor parafoduru yenile diye....Ancak kapali bi aboneligi yeniden acarken o zmn kontrol edip taktiriyor

patlak parafodurmalarin kablolarini medas gelip direkten iptal ediyor. Uyarida yapmiyor parafoduru yenile diye....Ancak kapali bi aboneligi yeniden acarken o zmn kontrol edip taktiriyor
Medaşcıları işlerinde çok çok otorite zannetme. Ben Karaman'da 6 yıl dağıtım hatları eski adıyla köycülük derler birimini bizzat yönettim. Tutmayan kesici ölçü kabinlerindeki fider çıkışlarındaki arızayı avucunun içi gibi bulan bir kaç teknisyenim vardı. Gelgörki çoğunluğu bu yetenekte değildi. Diyelimki bir kök binasının fider çıkışlarının birinde hat tutmuyor. Ne yaparsınız. Arızayı sıkıştırırsınız. Önce hat ayırıcısını bir ayırıp arıza binanın içindemi yoksa enh damı diye. Ayırdınız hat tuttu. Ondan sonra hattı tek tek branşman branşman izole ederek arızayı sıkıştırırsınız. Gelgörki bizim işten hiç anlamayan teknisyenler parafudrlara bir düşman gibi saldırıp devre dışı bırakırlardı. Sonrada bir bakmışsın arıza sıkıbağ telinin kopmasıymış. Yani elektrik işletmeciliği öyle katalogdan malzeme tanıtımıyla reklamla marka tanıtımıyla olacak bir iş değil. Tam altı yıl boyunca o kadar garip arızalarla muhatap oldum ki inanın mesleğe ilk başladığımla bıraktığım 2006 arasında dağlar kadar fark var. Yani teoriyle hiç uyuşmayan arızalar vardı. Arıza olmayan arızalar vardı. Arıza olan insanlar vardı. Bir sıkıbağ arızası için on tane trafonun parafudrunu devre dışı bırakan personel vardı. Hatbaşından seksiyoneri ayırıyor gelgörki tembellikten hattı gezmiyor saldırıyor parafudrlara. Demekki medaş ôzelleşse bile insan faktörü 2024 tede aynı. Öyle grandtuvalet marka model firma evrak kağıt kürekle uğraşıp sahaya adım atmamış personelimizde çoktu maalesef. Mühendislik sahada öğrenilir. Mühendislik sahada yapılır. Mühendislik evrakla markayla reklamla yapılmaz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,482
Kullanıcılar
450,451
Son üye
halilke

Yeni konular

Geri