fırın bir süre çalıştıktan sonra sigorta atıyor

salih25

Üye
merhaba arkadaşlar;
fırın 35-30 dakika çalıştıktan sonra dışarıdaki ana sigorta atıyor.Fırını farklı pırizlerde denedim sonuç aynı .Fırın dışında elektrikli alet kullanınca sigorta atmıyor.Fırının servisi ile görüştüm fırın arıza olsa hemen atardı diyor
elektrikçilere danıştım net bir çözüm alamadım.
yardımcı olursanız sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Rezistanslarını ölçmelisin.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

merhaba~~~
öncelikle atan sigortanın değerine bakın... 16A ise atar gücünü tahmini söylüyorum. 2000-2500 civarı ise 20A lik sigorta ile çalıştırmanız lazım bütün prizler de denediniz hala sigorta atıyor ise. bütün sigortaların değeri 16A olabilir. buna bir bakın, bir de fırının ısı ayar potu var ise onu sona kadar çevirmeyin sondan biraz önde olsun... bunları da dikkate alarak tekrar deneyin...
kolay gelsin...

-bk--

- - - Updated - - -

merhaba arkadaşlar;
fırın 35-30 dakika çalıştıktan sonra dışarıdaki ana sigorta atıyor.Fırını farklı pırizlerde denedim sonuç aynı .Fırın dışında elektrikli alet kullanınca sigorta atmıyor.Fırının servisi ile görüştüm fırın arıza olsa hemen atardı diyor
merhaba~~~
öncelikle atan sigortanın değerine bakın... 16A ise atar gücünü tahmini söylüyorum. 2000-2500 civarı ise 20A lik sigorta ile çalıştırmanız lazım bütün prizler de denediniz hala sigorta atıyor ise. bütün sigortaların değeri 16A olabilir. buna bir bakın, bir de fırının ısı ayar potu var ise onu sona kadar çevirmeyin sondan biraz önde olsun... bunları da dikkate alarak tekrar deneyin...
kolay gelsin...

-bk--

rezistansın dışarıdan görülen bir deformesi var mı, olmadı yerinden çıkarıp bakın aynı süre dışarıda çalıştırın ya toprak hattı bağlı olsun ya da kontrol kalemi ile kaçak var mı bakın, bombe şişkinlik varsa yalıtkan kum rezistans telini dış yüzeye dokunacak duruma getirmiş olabilir.

fırının rezistanssı kaç amper çekiyo omaja veya üstündeki etikete bak atan sigortanın amperiyle karşılaştır.başka cihaz çalıştırıyorum diyosun sigorta atmıyor çalıştırdığın cihaz kaç amper çekiyo ona bak.kullandığın priz toprak hatlıysa cihaz fişini ters çevir şayet bu şekilde atmıyosa muhtemelen arıza termostat.

Belli bir sure sonra temas olusuyo..resistans esniyo sanrım

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

kardeşim ilk önce sigortana bakmalısın atan sigortamı kaçak akımmı onada bak benim gördüklerim rutubet ve elektrikli şofbenlerden kaynaklı kaçak akım atmaları dediğiniz gibi arada sırada atıyor yada yüklenince belli bir saat geçince atıyor.Sigortanın akım değerine bak ana sigorta 16 amper olmaz.

merhaba arkadaşlar;

Merhaba,sn.salih25.Fırın dışında emsal olacak diğer fazla amper çeken cihazlarla sigorta yine ayni şekilde sürekli atmış olsaydı,direk olarak iç tesisattaki bir zaafiyetten de kuşkulanacaktım.Ancak burada yalnızca tek bir cihaz,yani bir tek fırın için özel bir sigorta atma durumu söz konusudur.O zaman sn. by lent'in üzerinde hassasiyetle de durduğu gibi,rezistansın iç yapısından,dış temaslı bağlantı koşullarından,kısacası fırının toprak hattına göre olan olası kaçak akımlarından (Zamana bağlı bir kaçak akım da oluştuğundan,hem sigorta hem de KAR ayni anda yine atabilir) şüphelenmemiz de gereklidir diye düşünüyorum.

Rezistansın 30-35 dakika sonrasındaki sigortayı attırdığı andaki toprak-faz,toprak-nötr uçları araındaki yalıtkanlık direnci durumunu ölçümlendirip,bir kaçak akım bu aşırı ısınan ve fırının çalışma zamanı ilerlemiş durumunda da ölçümlendirmeniz gerekir.Yalıtkanlık direncinin ölçümünde elinizde eğer bir meger ölçüm cihazı varsa çok daha etkin ölçüm yapılarak rezistans yalıtkanlık direncinin,P-N yani faz ve nötr giriş hattına göre fırın içindeki bu toprak hattına göre yapılarak,her koşulda da çok yüksek omaj değerlerinin okunarak,sigortanın bu özel durumlarında dahi bir kaçak akımı geçirip geçirmediğini,çok yüksek omaj değerlerine sahip olduğu,megerde veya bir avometreyle ölçümde,yüksek değerli omaj ölçümlerinin okunabildiği bu kısımlarında,bir sigortayı tehdit etmeyecek şekilde,normalde çok yüksek olan omaj değerlerini okuyup da görmeniz gerekir.

Bir de otomatlar (Ootomatik sigortalar) mağnetik pensiple ani veya gecikmeli tipte olabilen 2 ayrı fonksiyonunda,çok aşırı yüklerde yük açma işlemini de yaparlar.Sigorta değeriniz,örneğin 16 amper olup da rezistans da 16 amperi net çekiyorsa,bu değer bir de zamanla veya çok çeşitli sebeplerle de artıyorsa,16'A'lık olanını,25 A'lik olanıyla değiştirmeniz,yukarıdaki yalıtkanlık direnci varsayımıyla ilişkili bir sorun da hiç bulunmuyorsa işe de yarayacaktır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
merhaba~~~
kolay gelsin...

-bk--

- - - Updated - - -

merhaba~~~
öncelikle atan sigortanın değerine bakın... 16A ise atar gücünü ta
hmini söylüyorum. 2000-2500 civarı ise 20A lik sigorta ile çalıştırmanız lazım bütün prizler de denediniz hala sigorta atıyor ise. bütün sigortaların değeri 16A olabilir. buna bir bakın, bir de fırının ısı ayar potu var ise onu sona kadar çevirmeyin sondan biraz önde olsun... bunları da dikkate alarak tekrar deneyin...
kolay gelsin...

-bk--

Merhaba ankastre fırın çalışmaya belli bir süre sonra başlayınca kacak akım sarteli atıyor,kaldırıyoruz kısa süre sonra yine atıyor. Fırında mi sorun vardır diye franke servis çağırdık cihazda hiç bir sorun yok diyip gittiler. Elektrikçi çağırın dedikleri için çağırdık tesisat kontrollerini yaptılar. Tesisatta sorun olmadığını söyleyip onlarda gitti.Evdeki hiçbir elektronik cihazda sartel atması yaşanmıyor. Sebebi ne olabilir?

Merhaba ankastre fırın çalışmaya belli bir süre sonra başlayınca kacak akım sarteli atıyor,kaldırıyoruz kısa süre sonra yine atıyor. Fırında mi sorun vardır diye franke servis çağırdık cihazda hiç bir sorun yok diyip gittiler. Elektrikçi çağırın dedikleri için çağırdık tesisat kontrollerini yaptılar. Tesisatta sorun olmadığını söyleyip onlarda gitti.Evdeki hiçbir elektronik cihazda sartel atması yaşanmıyor. Sebebi ne olabilir?
rezistan ısındıkça sızıntı akımı artıyor ve kaçak akım rölesini attırıyor olabilir. rezistans değişimi yapıp denemek lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri