Klima açıldıktan kısa süre sonra sigorta attırıyor?

ugurhan00

Üye
Merhaba, Samsung AQ09NSBN klima sogutmada çalışırken elektirik gitti ve tekrar geldiğinde hemen sigorta atırdı. Sigortayı her ihtimale binaen değiştirdim, kabloları kontrol ettim yanık bir yer yok, yine de sigortayı açar açmaz attırdı.

Klimanın iç ünitesinde resimde görülen 1 numaralı kabloyu söktüm, klima çalıştı bir süre sonra dış ünite fanı da dönmeye başladı ancak 15/20 dk fan dönmesine rağmen soğutma yapmadı. Bu 1 numaralı kabloyu tekrar taktım, bu kez sigortayı attırmadan klima çalıştı kısa bir süre sonra muhtemelen komperesör devreye girerken bu kez sigorta attırdı. Şimdi tekrar denediğimde, bu siyah kablo takılıyken klima açtıktan hemen sonra 1-2 sn içinde sigorta atıyor.
Anladığım kadarıyla benim bu samsung klimada dış ünitede komperesör ve fan için iki ayrı kapazitör var, resimde görülen 1 nolu siyah kablonun ucuna muhtemelen komperesörün kablosu takılıyor, komperesörün diğer kabloları da büyük kapazitöre takılıyor. Bu doğruysa sigortanın atma sebebi kapazitör müdür?

Sorun ne olabilir, klimanın garantisi bitti ve bulunduğum ilçede servisi yok, 9 luk invertör olmayan normal klima, 410 gazlı. İntenetten araştırdım net birşey bulamadım, üzerindeki kapazitörün resmi ekli, internetten kaçlık kapazitör bakmalıyım, yoksa komperesör mü yanmış?
Ne tavsiye edersiniz? teşekkürler.

Ekli dosyalar

• klima iç ünite kabloları.jpeg
    klima iç ünite kabloları.jpeg
    83.9 KB · Görüntüleme: 315
  • klima dış ünite kabloları.jpeg
    klima dış ünite kabloları.jpeg
    89.4 KB · Görüntüleme: 278
  • klima kapazitör.jpeg
    klima kapazitör.jpeg
    95.4 KB · Görüntüleme: 227
Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
teşekkür ederim, videoyu izledim. Ancak benim klimayı soğutma modunda açtığımda, videodaki 4 ünite aynı anda devreye girmiyor, iç ünite devreye giriyor ancak dış ünite fanı hemen ve aynı anda değil bir süre sonra devreye giriyor.
İç ünitede ki 1 nolu kabloyu söktüğümde, klimayı açtıktan bir süre sonra fan devreye giriyor ve anladığım kadarıyla komperesör devreye girmiyor, bu 1 nolu kabloyu taktığımda bu kez klimayı açtıktan bir süre sonra fan devreye girecekken sigorta atıyor.
Bu durumda kapazitör arızalı mıdır, videoda %98 kapazitör arızalıdır olabilir diyor, internetten kapazitör sipariş edip denemeyi düşünüyorum ama emin olamadım.

Şimdi tekrar denedim, iç ünitedeki 1 nolu siyah kablo takılı olduğunda klima çalışıyor ve 1-2 sn de sigorta atıyor.

Son düzenleme:
Kapasitorde sorun olduğunda kompresor kalkış yapmaz. Genelde bu durumda aşırı akim çekerek termik atar. Sigorta atmaz. Çünkü kapasitor motor sargisina sesidir.

Sigorta ne zaman atar kompresor sargisinda kısa devre var ise atar.

Sonuc: Kompresor sargilarinin omaj ölçümleri yapılmalı bu değerlere göre hareket edilmeli.

Serkan abiye katılmakla birlikte tecrübelerime göre. Kapasitor arızalı ise sigorta atar bazen. 2 3 kere başıma geldi. Önce dis ünite açılmalı. Kompresör üzerinde bulunan 3 adet soket kontrol edilmeli. Bunlar eriyor bazen. Enerji gelince sigorta atıyor. Burda sorun yoksa kapasitor değsin. Yine sigorta atarsa kompresör sargilari gitmiştir.

Merhaba, Samsung AQ09NSBN klima sogutmada çalışırken elektirik gitti ve tekrar geldiğinde hemen sigorta atırdı. Sigortayı her ihtimale binaen değiştirdim, kabloları kontrol ettim yanık bir yer yok, yine de sigortayı açar açmaz attırdı.

Klimanın iç ünitesinde resimde görülen 1 numaralı kabloyu söktüm, klima çalıştı bir süre sonra dış ünite fanı da dönmeye başladı ancak 15/20 dk fan dönmesine rağmen soğutma yapmadı. Bu 1 numaralı kabloyu tekrar taktım, bu kez sigortayı attırmadan klima çalıştı kısa bir süre sonra muhtemelen komperesör devreye girerken bu kez sigorta attırdı. Şimdi tekrar denediğimde, bu siyah kablo takılıyken klima açtıktan hemen sonra 1-2 sn içinde sigorta atıyor.
Anladığım kadarıyla benim bu samsung klimada dış ünitede komperesör ve fan için iki ayrı kapazitör var, resimde görülen 1 nolu siyah kablonun ucuna muhtemelen komperesörün kablosu takılıyor, komperesörün diğer kabloları da büyük kapazitöre takılıyor. Bu doğruysa sigortanın atma sebebi kapazitör müdür?

Sorun ne olabilir, klimanın garantisi bitti ve bulunduğum ilçede servisi yok, 9 luk invertör olmayan normal klima, 410 gazlı. İntenetten araştırdım net birşey bulamadım, üzerindeki kapazitörün resmi ekli, internetten kaçlık kapazitör bakmalıyım, yoksa komperesör mü yanmış?
Ne tavsiye edersiniz? teşekkürler.
Hocam senin klimanın sıkıntısı kapasitörle alakalı değil. 3 ihtimal var.

1) O soktüm dediğin 1 numaralı kablo ve devamındaki kablolar haberleşme kabloları, iç ve dış ünitenin birbiri ile iletişimini sağlayan kablolar, bunlarda kısa devre olabilir. Yenilenmesi gerekir.
2) Besleme kablolarında yani klimaya gelen enerji kablolarında, erime yada kısa devre olabilir. Yenilenmesi gerekir.
3) Kompresörünün selası okunmuş olabilir :)

Dış ünite sacını çıkarıp kompresöre giren C S R uçlarını ölçmelisin. Soketleri söküp yap bu işlemi. Sökmeden önce de fotoğraf çek, hangi renk kablo hangi sokete giriyor, işin bitince fotoğrafa göre takarsın. Ölçü aletini ohm konumuna alıp ölçmen gerekiyor.
C ile S yi ölç, aldığın değer R nin değeri. kenara yaz örneğin 15 ohm
C ile R yi ölç, aldığın değer S nin değeri. kenara yaz örneğin 20ohm
S ile R yi ölç, aldığın değer C nin değeri. kenara yaz örneğin 35 ohm

C common ortak uç
R run çalışma ucu
S start ilk kalkış için görev yapan uç.

Burada aldığın değerlerden S ve R ucunun değerleri toplamı C nin değerine denk olması gerekiyor aksi halde kompresör sargıların da problem vardır. Eğer denk değer alamıyorsan kapasitörle falan uğraşma kompresörün arızalıdır. Kolay gelsin

Son düzenleme:
Hocam senin klimanın sıkıntısı kapasitörle alakalı değil. 3 ihtimal var.

1) O soktüm dediğin 1 numaralı kablo ve devamındaki kablolar haberleşme kabloları, iç ve dış ünitenin birbiri ile iletişimini sağlayan kablolar, bunlarda kısa devre olabilir. Yenilenmesi gerekir.
2) Besleme kablolarında yani klimaya gelen enerji kablolarında, erime yada kısa devre olabilir. Yenilenmesi gerekir.
3) Kompresörünün selası okunmuş olabilir :)

Dış ünite sacını çıkarıp kompresöre giren C S R uçlarını ölçmelisin. Soketleri söküp yap bu işlemi. Sökmeden önce de fotoğraf çek, hangi renk kablo hangi sokete giriyor, işin bitince fotoğrafa göre takarsın. Ölçü aletini ohm konumuna alıp ölçmen gerekiyor.
C ile S yi ölç, aldığın değer R nin değeri. kenara yaz örneğin 15 ohm
C ile R yi ölç, aldığın değer S nin değeri. kenara yaz örneğin 20ohm
S ile R yi ölç, aldığın değer C nin değeri. kenara yaz örneğin 35 ohm

C common ortak uç
R run çalışma ucu
S start ilk kalkış için görev yapan uç.

Burada aldığın değerlerden S ve R ucunun değerleri toplamı C nin değerine denk olması gerekiyor aksi halde kompresör sargıların da problem vardır. Eğer denk değer alamıyorsan kapasitörle falan uğraşma kompresörün arızalıdır. Kolay gelsin
C S R uçları için S+R=C olması gerek demişsiniz. 3 Fazlı hermatik kompresörler içinde bu kural geçerlimidir.?

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri