Evdeki sigorta amper değeri hakkında

merhabalar. evimdeki sigortalarımdan bir tanesi bozuldu,üstündeki deger 32amper b tipi.2 yıl önce evi aldığımda elektrikçi sigortaları değiştirmişti.bu bozulan sigortaya şofben,bulaşık makinası,buzdolabı ve fırın bağlıydı.acaba 40 amper değerinde sigorta mı bağlayayım veya tekrar 32 amper mi ? yardımcı olursanız sevinirim.

merhaba
şofben kaç watt / kaç amper ?
bulaşık makinası kaç watt / kaç amper ?
buzdolabı kaç watt / kaç amper ? ( 24 saat kullanım )
fırın kaç watt / kaç amper ?

arızalı siğorta kablo : kablo kesiti ? / karşılığı kaç amper ? (

bilinmeden hesap zor !!
aynı ana kulanım olmayacak !!
buzdolabı sabit kllanım + diğer bir ürün .
hesap : en yüksek ben olan şofben üzerinden olması gerekir .

burada önemli olan bozulan siğotanın bzulmsının nedeni ?
ve kullanılmış olan siğortaya ait kablonun değeri ( kesiti ) belirler .
bu kesite göre kablonun taşıyabileceği amper göre ( + ısı + uzaklık vs gibi etkisi ) hesaplama
yapılır durumda . bu tersi durumdur ( çünkü tesisata kablo çekilmiş olduğunudan değişmek istememizdendir .
bu durum hesabı yaparsak kablo kesiti ne ise ? karşılığı amper siğorta taklmalıdır .
diğer ürünününüz ( şofben , bulaşık mak. buzdolabı , fırın ) yüksek amper çekmesi ( yüksek watt )
ise siğortanız atabilir . atması iyidir atmassa yangın durumu oluşabilir .
diğer yönden ürünüzü çalıştırma güçlüğü olacak

bu durumda yapılması gereken . her ürün için ürünün amperine göre kablo çekilmesidir ve ayrı ayrı siğorta
takılmasıdır .

günü kurtarmak : kablonun taşıyabileceği ampere göre siğorta takmak . ( tersi yöntem )
ürün siğorta attırır mı ? tartışılır konu !!!
ürünleriniz hakkında siğorta tipi B tipi olmalıdır .
diğer bir bilği düşüncesi ise ek koruyucu diye düşünürsek .
ürünlerin elektrik bağlantı başlarına amperine uygun ek siğortalar B tipi takılması .

kolay gelsin , sağlıcakla kalın .

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba
şofben kaç watt / kaç amper ?
bulaşık makinası kaç watt / kaç amper ?
buzdolabı kaç watt / kaç amper ? ( 24 saat kullanım )
fırın kaç watt / kaç amper ?

arızalı siğorta kablo : kablo kesiti ? / karşılığı kaç amper ? (

bilinmeden hesap zor !!
aynı ana kulanım olmayacak !!
buzdolabı sabit kllanım + diğer bir ürün .
hesap : en yüksek ben olan şofben üzerinden olması gerekir .

burada önemli olan bozulan siğotanın bzulmsının nedeni ?
ve kullanılmış olan siğortaya ait kablonun değeri ( kesiti ) belirler .
bu kesite göre kablonun taşıyabileceği amper göre ( + ısı + uzaklık vs gibi etkisi ) hesaplama
yapılır durumda . bu tersi durumdur ( çünkü tesisata kablo çekilmiş olduğunudan değişmek istememizdendir .
bu durum hesabı yaparsak kablo kesiti ne ise ? karşılığı amper siğorta taklmalıdır .
diğer ürünününüz ( şofben , bulaşık mak. buzdolabı , fırın ) yüksek amper çekmesi ( yüksek watt )
ise siğortanız atabilir . atması iyidir atmassa yangın durumu oluşabilir .
diğer yönden ürünüzü çalıştırma güçlüğü olacak

bu durumda yapılması gereken . her ürün için ürünün amperine göre kablo çekilmesidir ve ayrı ayrı siğorta
takılmasıdır .

günü kurtarmak : kablonun taşıyabileceği ampere göre siğorta takmak . ( tersi yöntem )
ürün siğorta attırır mı ? tartışılır konu !!!
ürünleriniz hakkında siğorta tipi B tipi olmalıdır .
diğer bir bilği düşüncesi ise ek koruyucu diye düşünürsek .
ürünlerin elektrik bağlantı başlarına amperine uygun ek siğortalar B tipi takılması .

kolay gelsin , sağlıcakla kalın .
Sen nerdesin üstadım ya . Özlemişiz ilaç prospektüsü gibi uzun mesajlarını .

Merhabalar.
Geçici olarak bir yazlıktayız ve bu corona muhabbetleri geçene kadar evimize dönmeye pek niyetimiz yok.
Evi bir başkasından aldık. Tesisatı döşeyen elektrikçinin cidden maaşallahı var adam işinde uzmanmış. 7kW şofbene 20A sigorta takmış. Maksat herkes bir an önce yıkansın çıksın elektrik boşa gidiyo değil mi kardeşim? Ama ne var ki biz nankör insanlarız işte. Banyoda 10 dakika değil işimiz bitene kadar kalmak istiyoruz. Isınmış sigortanın soğumasını beklerken banyoda çırılçıplak bekleyip hasta olmak biraz zorumuza gidiyor da... Tembellik işte ne yapıcan.

Neyse evin odunluğunu karıştırdım ve C40A Flash marka dandik sigorta buldum. Çalışıyo mu çalışmıyor mu bilmiyorum hafiften kir içinde. Kablo tesisatlarından (çaplarından) da pek anlamam.

Aha şofben aha da sigortası:

DSC_0032.JPG

Bu arada yeni farkediyorum kademe 3de kalmış ve sigorta inik. Nasıl bir mutlulukla elektrikçiyi överken(!) çıktıysam, öyle bırakıp çıkmışım.

Sigortanın resimlerine bakıp kablo çapına olur olmaz deyin hemen değiştireyim. Daha evvel bu tip ani su ısıtıcılarından defalarca tamir ettim arkadaşlar. Ama bu defa huyunu suyunu bilmediğim bir evde ve güvenmediğim bir marka ile çalışıyorum.

DSC_0033.JPG

İçerde fazla kalamıyorum atıp duruyor, zaten dandikasyon bir ürünmüş iyi ısıtmıyor yıkanamıyorum bir haftadır cünüp geziyorum cinnet geçiricem bir zahmet yardım...

Son düzenleme:
kaçak akım röleniz yoksa şofben tipi veya su ısıtıcısı kullanmayın .
bence kaçak akım röleniz de olsa kulllanmayın derim .
şohben kaliteli ve belgesi olmalı ?

sorunuza gelince .
siğorta kutunuzdan şohbene giden kablo direk hat ( linye ) olmalı .

7000 waat / 220 volt = 31,8 amper

B tipi 32 amper siğorta
kablo kesiti 4 mm2 olmalı .
kaçak akım rölesi 30mA

B tipi siğorta olmalı B tipi ısıtıcılarda kulllanılır .

C tipi motorlarda kullanılır ( geç atar ) kullanmayınız

kaliteli marka ve sahte olmayan siğorta olmalı .

Haydiiiii sen ne yaptın be abicim yav:(:rolleyes:
30mA KAKR var evde. Ayrı linye de var. Ama sigortayı B32A dedin ciğerimi deldin.
Neyse böyle yıkanmadan duracaz artık. Hayır kazan falan olsa odun yakıp halledicem ama burası bir dağ köyü ve imkanlar kısıtlı.

Haydiiiii sen ne yaptın be abicim yav:(:rolleyes:
30mA KAKR var evde. Ayrı linye de var. Ama sigortayı B32A dedin ciğerimi deldin.
Neyse böyle yıkanmadan duracaz artık. Hayır kazan falan olsa odun yakıp halledicem ama burası bir dağ köyü ve imkanlar kısıtlı.

C40A Flash marka siğorta ile değiştirmeyin .

o zaman B 20 amper siğorta ( foto ) şimdiki halde kalsın .
şohben 2 kademe 4000 watt herhale

4000 watt / 220 volt = 18,18 amper eder

2 kademe çalıştırın . 3 kademeye getirmeyin .
siğorta atarsa soğuması bekleyin .

kısa zamanda banyodan çıkın .
boşa suyu akıtmayın kovaya da su almayı unutmayın .

Son düzenleme:
C40A Flash marka siğorta ile değiştirmeyin .

o zaman B 20 amper siğorta ( foto ) şimdiki halde kalsın .
şohben 2 kademe 4000 watt herhale

4000 watt / 220 volt = 18,18 amper eder

2 kademe çalıştırın . 3 kademeye getirmeyin .
siğorta atarsa soğuması bekleyin .

kısa zamanda banyodan çıkın .
boşa suyu akıtmayın kovaya da su almayı unutmayın .

Hocam çok sağolun. Son bir soru geliyor:

Elektrik tesisatını dikkatle inceledim. Ev içersinde bir sigorta kutusu var. Bu sigorta kutusunda bir adet B32A sigorta gördüm ve neyi kestiğini test etmek için indirdim. Evdeki tüm priz ve elektrikli aletleri kontrol ettim, sadece ani su ısıtıcısını kesiyor. Yani ani su ısıtıcısının zaten kutuda 32A sigortası varken bir de şofbenin yanına B20 takmışlar. Durum şöyle:

DSC_0034.JPG

Resimde gördüğünüz kırmızı düğmel makel sigorta B32 kodlu ve sadece şofbeni kesiyor. Artık güvenle şofbenin yanındakini iptal edebilirim ama orada tehlikeli bir açık alan oluşmaması için C40A kodlu olanı AÇ/KAPA anahtarı olarak oraya bağlayasım var. Ne diyorsunuz?

merhaba

susma hakkımı kullanıyorum .
yazma gereği duydum , vicdan sorumluğu .

yardım çok güzel durum , keşke hiç cevap yazısını yazmasaydım, konuyu görmeseydim diyorum .
tüm kararlar sizin .

sağlıcakla kalın .

merhaba

susma hakkımı kullanıyorum .
yazma gereği duydum , vicdan sorumluğu .

yardım çok güzel durum , keşke hiç cevap yazısını yazmasaydım, konuyu görmeseydim diyorum .
tüm kararlar sizin .

sağlıcakla kalın .
Susma hakkınızı kullanmayın hocam.
Şofbenin sigortası zaten varmış, baştan görmemişim.
Kendi evimizde de 1 adet 32A sigortası var, banyo içinde yok.
Burda evimizden farklı olarak 2 tane konmuş, birisi yanlış konmuş.

Burası bir yayla. Sular çok soğuk. 2 kademeyi bırakın, 3de bile zor ısıtıyor suyu.
Ya hiç kullanılmayacak, ya da B32A ile kullanılacak.
C40A eski sigortanın kutusunu doldurmak için; güvenlik için değil.
Yanlışlık varsa aynı hatta seri 20A da yanlış.
B32A bulamayız burası dağ başı. En yakın malzemeciye özel otomobil ile gidilebiliyor ve şu anda yasak.

Neye darıldığınızı anlamadım. Hayır yine de kullanmayın deyin. Pişmanlık niye?

Bu tür ekstrem uygulamaları ancak gelişmelerin farkında olup değerlendirebilecek kişiler yapmalı. Yıllarca devlet lojmanında ani su ısıtıcısı kullanmak zorunda kaldım. 7000 W 32 A ve 2.5 luk kablo tesisatı. 27 amper akim taşıma kapasitesinde olan tesisata 30 un üzerinde akim geçirmeye zorlamak kesinlikle akıl karı is değil. Evin tuttuğum yeri elimde kalıyordu. Hatta nötr hattının bir kısmı çıplak iletkendi. Dairenin topraklaması bile yoktu . Kendim şofben e kacak akim rölesi bağlayıp , bahçeye topraklama kazığı çaktım. Balkondan iletkeni aşağı sallayıp toprağa bağladım. Banyoda kesinlikle en minimum sürede kalmaya çalışıp hatta 7000 w kademesini hiç kullanmayıp hanıma da kesinlikle banyoda uzun süre kalmayacaksın diye talimat vermiştim. Şimdi düşününce ne günler yaşamışım diyorum . Elektrikçi icin bile böyle ekstrem uygulamalara girmek tehlikeli iken mevzunun teorik ve pratik uygulaması hakkında hicbir bilgisi olmayan birinin ev tesisatına 32 amper sigorta takması allah muhafaza kötü sonuçlar doğurur.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri