Sigorta değişimi ve Amper değerleri hk?

Viko Panasonic le ortak üretiyor diye biliyorum ama bende takıntı var ben sadece Simens seviyorum eski modeli güzel evde hep ondan kullandım birde neden okadar çok sigorta kullanma ihtiyacı duydun modeme sigorta takmak nekadar mantikli
Hocam aslına bakarsanız ekstra bir koruma olur diye bu şekilde modeme sigorta takmayı düşünmüştüm. Ama çok bir faydası yok sanırım :D.

Birde size bir sey daha sormak istiyorum yukarıda sigorta kutumun fotoğrafını atmıştım, buraya bir sigorta daha ekleyeceğim, sigorta atlama barası oraya yetişmiyor, bu yüzden baranın yanından 4 lük kabloyla atlama yapmayı düşünüyorum, bu şekilde kullanım problem yaratır mı?
Hocam aynı sigorta kutusunda farklı marka sigortaların bulunmasının bir olumsuz etkisi olur mu sizce?
@-taha- @NevzatEke

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hocam aslına bakarsanız ekstra bir koruma olur diye bu şekilde modeme sigorta takmayı düşünmüştüm. Ama çok bir faydası yok sanırım :D.

Birde size bir sey daha sormak istiyorum yukarıda sigorta kutumun fotoğrafını atmıştım, buraya bir sigorta daha ekleyeceğim, sigorta atlama barası oraya yetişmiyor, bu yüzden baranın yanından 4 lük kabloyla atlama yapmayı düşünüyorum, bu şekilde kullanım problem yaratır mı?
Valla ben elektronikciyim kendi işim oldukça elektrik işi yaptım ama burada enson konuşma sırası bana gelir gibi ama bence bara nin ucu yassı üzerine kablo koysan nya ise sıkışması azalır teması azaltır nyaf koysan bence yayılır her yere baskı yapar ama 2 amper sigorta için 4 Luk kablo çok degilmi 32 amper çekilebilir 4 Luk kablodan

Valla ben elektronikciyim kendi işim oldukça elektrik işi yaptım ama burada enson konuşma sırası bana gelir gibi ama bence bara nin ucu yassı üzerine kablo koysan nya ise sıkışması azalır teması azaltır nyaf koysan bence yayılır her yere baskı yapar ama 2 amper sigorta için 4 Luk kablo çok degilmi 32 amper çekilebilir 4 Luk kablodan
Haklısınız hocam ben bir an karıştırdım 4 lük kablo fazla olacak gibi. Sizin dediğiniz gibi nyaf kablo alayım. Sağ olun cevaplarınız için.
Kaliteli olsun , sahte olmasın işini yapsın sorun olmaz .
kA değeri 6 olursa daha iyi olur B tipi
Estetik sorunu ...
Anladım hocam sağ olun yanıtınız için.

Haklısınız hocam ben bir an karıştırdım 4 lük kablo fazla olacak gibi. Sizin dediğiniz gibi nyaf kablo alayım. Sağ olun cevaplarınız için.

Anladım hocam sağ olun yanıtınız için.

Siğorta tesisatı korumak için .
Kombi içersinde kartta cam siğorta var .

Tüm tesisat için geçerli , daha çok tabiki kartlı cihazlar için stabil ( dalğalanma olmayan ) enerji önemli .

İşin içine girersek stabil enerji , faz koruma , ( faz , nötr kopması faz sıralama ) , yıldırım , gerilim , akım , vs gibi korumalar .

ss.png

Değerli ustalarım hepinize hayırlı geceler diliyorum.

Yeni taşındığım adreste kullanılan sigortalar dikkatimi çekti ve sizlere danışmak istedim.

Standart değer olarak dairelerde;

-Prizler B16
-Aydınlatma B10

Olarak kullanılıyor diye biliyordum. Ancak dairemin tesisatını yapan usta

çamaşır m.(2200w ~ 10 amper) C20
bulaşık m. C20
Gazlı şofben(2amper). C20
Fırın. C20
Buzdolabı. C16
Oda ve salon prizleri 3 adet C16
Aydınlatma 2 adet B10

Sigorta kullanmış. Ben bu sigortaları aydınlatma harici hepsini B16 olarak değiştirmek istiyorum. Benim merak ettiğim tesisatı yapan usta neden 20 amper kullanmış? Ve neden geç açan C model kullanılmış B yerine.

Ayrıca bu 20 amper çekilen cihazların hepsinin ayrı hattı var. Sizce 20 amper gerekli midir?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum, iyi akşamlar diliyorum değerli ustalarım.
C tipi devre kesiciler (sigortalar) konut için uygun değildir.
Kablonun kesiti, türü ve mesafesini bildikten sonra, kablonun sağlıklı taşıyabileceği maksimum akıma göre seçim yapmalısınız. Bir prizde sabit bir çamaşır makinesi, buzdolabı varsa harcadığı güce göre seçim yaparsanız daha güzel olur. Örneğin buzdolabı 15 amper çekiyorsa sizin hat 25 ampere kadar sağlıklı iletim yapıyorsa siz 16 amper devre kesici kullanın.
Prizlerde 2,5 mm^2 kablo standart olduğu için 16 amper devre kesici önerilmiştir.
Gelelim marka ürün seçimine,
- Öncelikle kesinlikle en az 6kA kısa devre kesme kapasiteli devre kesici alın hem daha uzun ömürlü hem de sağlamdır.
-Marka konusunda bilindik markaları kullanmanız yeterli olur, günümüzde çoğu marka görevini yerine güzel getiriyor.
-İlla marka istiyorsanız, Eaton, Moller, Schneider, Abb, Ls gibi ürünler ilk tercihiniz olsun Siemens, Legrand, General markalar da güzeldir. Fiyat performans olarak Chint, Günsan, Makel ve Viko da öneririm.
-Bunları satın alınca herşey bitmiyor tabi asıl iş işçilikte. Bir kabloyu yerine tam oturtamadınız veya klemensten çıktı diyelim, işte burada asıl tehlike başlar bu yüzden tavsiyem eliniz yatkın değilse veya ilk deneyiminiz olacaksa önce bir elektrikçi çağırın.

Güzel iş yapılmış, birde sigortalar B tipi 16 amper olsaymış harika olurmuş. Buna da şükür diyelim.
Nötr ve toprak baralarındaki vidaları gevşek olma ihtimaline karşı kontrol ederseniz iyi olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri