Sigorta Atması

30 amperlik dc kartuş sigortayla bir iki aydır cihaz sorunsuz çalışıyordu son bir kaç gündür böyle bir problemle karşılaştım cihaz kaynaklı olsa inverter çıkışındaki Ac sigorta atardı. Akü ve İnverter arasına 30 AMP kartuş sigorta koymamin nedeni elimde daha yükseği yoktu.
1500 Watt gücündeki inverter ile 16 Amperlik sigortanın (çıkıştaki) atması pek mümkün değil diye düşünüyorum. Anlık maksimum çıkış gücü kaç Watt değerinde inverterin?

Tam dolu aküler ile ya inverteri buzdolabı dışındaki yükler ile yada buzdolabının başka bir yerde kontrol edilmesi lazım. Aksi takdirde sorunun nereden kaynaklandığını basit denemelerle anlamak mümkün olmayacaktır.

Bu arada kartuş sigorta dediğiniz hangisi? Ben 30 Amperliğini hiç görmedim, ya 32 ya 35 Amper olur buşonlu, bıçaklı, kartuş sigorta grubu.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1500 Watt gücündeki inverter ile 16 Amperlik sigortanın (çıkıştaki) atması pek mümkün değil diye düşünüyorum. Anlık maksimum çıkış gücü kaç Watt değerinde inverterin?

Tam dolu aküler ile ya inverteri buzdolabı dışındaki yükler ile yada buzdolabının başka bir yerde kontrol edilmesi lazım. Aksi takdirde sorunun nereden kaynaklandığını basit denemelerle anlamak mümkün olmayacaktır.

Bu arada kartuş sigorta dediğiniz hangisi? Ben 30 Amperliğini hiç görmedim, ya 32 ya 35 Amper olur buşonlu, bıçaklı, kartuş sigorta grubu.
İnverter in rated degeri 1500, peak değeri 3000 watt. Aküler tam dolu ve sadece mini buzdolabı çalıştırıyordum. Başka bir yük yok İnverter üzerinde. Buzdolabında bir problem olsa inverter çıkış sigortasını attırır. Çıkıştaki 16 amp ac sigorta atmıyor. Kartuş sigorta dediğim içine cam sigorta koyulan cinsten böyle tarif edeyim bildiğim kadarıyla. 30 amperi ben aliexpresten almıştım. Şöyle bir not ekleyeyim. Şuan 20 amp kartuş sigorta taktım akü ve İnverter arasına tv ve 600 watt süpürge çalıştırdı. Buzdolabıni takmaya korkuyorum elimde başka sigorta kalmadı. Aliexpreste ucuz değil artık.

Sisteminiz kaç volt? Çıkıştan 600W kullanımında inverter girişinden (eğer 12V sistemse) yaklaşık 50 A akım çekilmesi gerekir ki 20 A sigortanın bu durumda atması gerekirdi.​

Sisteminiz kaç volt? Çıkıştan 600W kullanımında inverter girişinden (eğer 12V sistemse) yaklaşık 50 A akım çekilmesi gerekir ki 20 A sigortanın bu durumda atması gerekir​
Sistem 12 volt. Evet dediğiniz de haklısınız atması gerekirdi. Ama atmadı. Peki anladığım kadarıyla akü İnverter arasına 100 üzeri amp olan sigorta takmam gerekiyor hangi tür sigorta ya da devre kesici uygundur.

Sistem 12 volt. Evet dediğiniz de haklısınız atması gerekirdi. Ama atmadı. Peki anladığım kadarıyla akü İnverter arasına 100 üzeri amp olan sigorta takmam gerekiyor hangi tür sigorta ya da devre kesici uygundur.
Keşke 600W bağlı iken aküden çekilen akımı ölçme şansınız olabilse...DC için üretilmiş otomatik sigortaları inceleyebilirsiniz. Yalnız bağlantı yaparken firmanın talimatlarına uymanız lazım. Mesela 1 kutuplu sigortayı + hatta değil - hatta bağlamak gerekli gibi...

DC de AC sigorta kullanımı.jpg

Ekli dosyalar

• otomatiksigorta.pdf
    2.4 MB · Görüntüleme: 4

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular