5 KW Hibrid İnverter Şebekeye Bağlama Hakkında Birkaç Bilgiye İhtiyacım var

lazenes

Üye
Öncelikle Herkese Merhabalar Elimde 3 Adet PoliKristal 250w (750Watt) Panelim var 4 Adet 100 Amper 12vDC Jel Aküm İnverterim 5KW Mevcut Panellerim Akülerimi besliyor Fakat Ben Şebekeden de yardım almak istiyorum Aslında Konu Başlığımı Kısa tutmak zorundaydım sormak istediğim bir kaç sorum var ben bu sistemi Hem Paneller den Hem de Şebekeden Besleyeceğim Şebeke ile İnverterimi bu şekilde Ayırdım;
inverterim ile Çalıştıracağım sistem : Aydınlatma sistemim , 1 Buz dolabı, 1 LED TV ,1 Masaüstü Pc (650Watt PSU),12000 BTU Klima
Şebeke ile Çalıştıracağım sistem : Ani Su ısıtıcı(7kw),Mutfak Fırını, Çamaşır ve Bulaşık makineleri
Sorularım Şunlar :
1. Sorum Şimdi İnverterim Şebeke den Şarj da iken gece Güneş yokken UPS görevi görecek mi Mevcut akülerim ile tam kapasite 1 saati bulmuyor sistemin gücü yani yük transfer panosu gibi bir sisteme ihtiyacım olmadan kullanmam mümkün mü?

2. Sorum İnverter ile Şebeke Arasına Kaç Amper ve Hangi tip bir Sigorta Koymam daha sağlıklı olur veya böyle bir şeye gerek var mi?

3. Sorum İnverter ile alakalı değil Şebekeden gelen Elektriği Yani Saatten eve gelen kaç amper sigorta takmak gerekir tekbir saatten çekme kata Elektrik Hattı çekeceğim Mevcutta 32A B Tipi bir sigorta mevcut bu sigorta ile her iki kata cikiş yapmak mümkün mü?

Not: inverterime Ait Teknik Bilgilerin bulunulduğu Etiket Fotosu Ektedir.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-01-15 at 22.46.06.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-15 at 22.46.06.jpeg
    36.3 KB · Görüntüleme: 44
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar öncelikle 4 adet akü grubu (48 volt) bahsettiğiniz cihazlar için çok yetersiz.
Akü sayısı artırılmadan verimli kullanma şansınız Yok maalesef.
İnverter gündüz güneş varken panellerden Aküyü şarj edecek,
Güneş yokken şebekeden şarj edecek ve akşamları sanki bir UPS miş gibi kullanabilir evet.
İnverter ac çıkış gerilimini bir sigirtadan geçirmek taiiki uygun olur.
Alıcıların toplam çekeceği akıma yakın değerde bir sigorta kullanmak gerekir.

3.sorunuz biraz karışık geldi kusura bakmayın.

Merhabalar öncelikle 4 adet akü grubu (48 volt) bahsettiğiniz cihazlar için çok yetersiz.
Güneş yokken şebekeden şarj edecek ve akşamları sanki bir UPS miş gibi kullanabilir evet.

3.sorunuz biraz karışık geld
hocam benimde bir sorum olacaktı, saatte 1 kw yük çeken bir sistemi sadece ges ile çalıştırmak istiyoruz, nasıl bir maliyet çıkar bize

Merhabalar

Öncelikle kullandığın inverter offgrid bir inverter ve 5kW gücünde. Su ısıtıcı 7kW demişsin. İnverter üzerinden sadece su ısıtıcını kullanmak istersen bile inverterin kapasitesini aşacağı için inverteri patlatırsın.

İlk olarak inverteri değiştirmen gerekir. Şebeke, panel, akü bağlantısı olan hibrit inverter kullanabilirsin.

Ortak dağıtım panosu yapıp
Uygun değerlerde sigorta, parafudur, kaçak akım rölesi, kontaktör gibi malzemeler kullanmak gerekir.

Bu malzemeler olmadan sistem çalışır mı çalışır ama bu devirde inverter ucuz bir şey değil o yüzden az biraz daha para harcayıp sisteminin güvenliğini sağlaman sağlıklı olacaktır.

Hibrit inverter kullanmaya karar verirsen eğer ya yasal izin alman gerekir ya da sistemden şebekeye elektrik kaçağı olmaması için smart meter diye ek bir parça koyman gerekir

Bence klimadan dolayı aküleriniz çabuk boşalıyor. Klimayı iptal edin, diğer tüketimlerle kabaca yaptığım hesaba göre 2,5-3 saat gideceğini düşünüyorum, deneme şansınız var mı?

Kullandığınız cihazların kaç amper tükettiğini tam olarak yazarsanız net bir hesap yapabilirim, sıkıntı var mı yok mu anlarız. Ölçü aleti varsa ampermetre modunda seri bağlayarak kullanım esnasındaki akımı ölçebilirsiniz.

Ayrıca bu panel gücüyle kışın boş akülerinizin dolması 4-5 gün sürecektir diye tahmin ediyorum. Yazın 1 günde doldurabilir, bahar aylarında 2 gün.

Son düzenleme:

3.sorunuz biraz karışık geldi kusura bakmayın.
Aküleri 8 Adet Yaptım 20 Amper B Tipi Sigortaya da ,4 Tane UPS Piriz bıraktım belirli konumlara bu prizlerin birinde Modem, LED TV, Cep telefonu Şarjı ve 5 Kameralı Güvenlik Kamera sistemi kullanıyorum Diğerlerin dede A+ Enerji sınıfı Buz dolabı Masaüstü PC (Klimayı Şebeke ile kullandığımdan yazmadım inverter ile kullanma konusunda çeşitli kaygılarım oldu biraz araştırınca) Filan bağlı aydınlatmamı da 16 Amper B tipi sigortaya bağladım 8-9 adet Lamba toplamda 300W Geçmeyecek Şekilde Bağlı vaziyette Ortalama tam kapasite 4 ila 5 saat sistem getiriyor normal Kullanımlarda bu süre 6-8 saati buluyor gibi Yani sisteme eklediğim 4 Adet aküden sonra sistem 2-2,5 saat daha performans arttırdı GES için sigorta kutumu bu iki sigorta ile tamamladım Bir Sorun olur mu
Birde bu UPSler den çıkan AC Hattına ait iki kabloya da dokununca kontrol kaleminin ışığını yakıyor kaçak akım takmak istedim fakat bu yüzden takılmaz dediler zaten kendini korumaya alıyor kaçak durumunda dediler doğruluğu ile ilgili pek bir bilgiye ulaşamadım GES için Kaçak akım rölesi takamamam bir sorun oluşturur mu?
Şebeke Hattı İçin:
Elimde 16 Amper B Tipi Sigortam var bu sigortayı şebeke için 2 Adet Prizde 2.5mm toplam 15metre mesafe Kablo hattı üzerine bağlasam Rezistanslı ısıtıcı(UFO) Fön makinesi elektrik süpürgesi gibi cihazlar için kullana bilir miyim?
Son olarak birde Şebeke için Kullanacağım Bazı Sistemlerin Sigortalar bu şekilde olmasını düşünüyorum Bir sorun oluşturur mu?
Fırın, Buzdolabı(Alternatif),Mutfak içi Diğer Prizler(Cattle, Tost makinesi ,AirFRY vb. için) 25A B tipi Sigorta
Ani Su ısıtıcı İçin (7000w) 32A B tipi Sigorta
Çamaşır ve Bulaşık makineleri için 25A B tipi sigorta
2 Adet de Boşta kalan yukarıdaki UFO ,Fön makinesi ve Elektrikli süpürge için kullanmak istediğim prizim var buna da 16A B tipi sigorta takmak istiyorum bu durumda hangisi veya hangilerinde ne gibi bir düzenleme yapmama gerekir acaba?

Merhaba aküleriniz yetersiz kalır ama şöyle yapabilirsiniz pako kartel koyup fırın çalıştıracağınız zaman pako şartel ile şebekeye çevirebilirsiniz ve pako şartelin üstünden 220alıp invertöre girerseniz sürekli bypas yapar aküleri sürekli doldurur ve invertör mexsun 01 paremetresini sbu yaparsanız yani ilk öncelik güneş paneli sonra batarya sonra şebeke daha sağlıklı bi sistem olur

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,827
Son üye
kontrol31

Yeni konular

Geri