Penken

Üye
Öncelikle herkese mehabalar. Forumda bir çok konuyu inceledim ancak tam anlamıyla aklımdaki soruları gideremedim. Bu yüzden bu yazımı akıllarda soru işareti bırakmamak adına olduğunca detaylı olarak yazacağım, bu yüzden biraz uzun olabilir, şimdiden teşekkür ederim.
Bundan yaklaşık 7 ay önce kendi dağ evimde Şebeke elektriği olmadığı için off grid yani akülü bir güneş enerji sistemi kurdum. Sistemin içeriği şu şekildedir:
1 adet Lexron Smart marka 24 Volt 3000W gücünde Tam sinüs akıllı inverter + 4 adet 12 Volt 100 Amper Lexron marka Jel akü + 4 Adet toplamda 1200W gücünde Solar panelden oluşuyor.
Aküleri 24 Volt 200 Amper olacak şekilde seri ve paralel bağlayarak sistemi kurdum.
Bu güne kadar her şey sağlıklı bir şekilde işliyor ancak artık evime şebeke elektriği de ulaştı ve İnvertörüm de hibrit sistemi destekleyen AC 220 şebeke girişi de mevcut, bu yüzden ben bu elektrik ile kendi sistemimi Hybrid (hibrit) şekilde kullanamak istiyorum.
Sizlere danışmak istediğim sorularım sıra ile şunlardır;
1-İnvertör'e şebeke elektriği girişini yaptıktan sonra, yüksek güce htiyacım olduğu durumlarda şebekeden kullanacağım elektriğin güç sınırı yine invertörün sınırı ile aynı mı olur, yoksa inverterdan bağımsız mı olur? Örneğin kullanacağım 7000W gücünde şofben gibi yüksek güç tüketen cihazları açtığımda enerji yine de invertör üzerinden geçtiği için kendini korumaya mı alır yoksa yükü doğrudan şebekeye mi devreder.
2-Güç sınırı inverter ile aynı ise ve mecburen yükü manuel olarak kontrol etmem gereken durumda ben kolay olması açısından Pako şalter kullanarak geçişler yapmak istiyorum. Örneğin;
Şalter 0 konumunda iken bütün gücü şebekeden alırken, 1 konumunda ise bütün gücü inverter dan alırken, ve de 2 konumunda iken şartelden bağımsız olarak otomatik ayarlarda kalmasını istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor ? (Numaraları rastgele verdim).
3-tüm bu ayarlar yapılırken evin kendi sigorta panosunda herhangi bir değişiklik yapmak gerekiyor mu ?
4-Pako şaltere nötr bağlantısı yapmak yerine sadece faz girişi yapıp, şebekeden gelen nötr ile inverter dan gelen nötrü birbirine bağlarsak bir problem teşkil eder mi ?
5-pako şalteri kullanmam gerekirse kaç ampere ihtiyacım olacak?
6-extra olarak ta internette gördüğüm on grid sistemlerde bazi ekipmanlar kullanılmazsa ürettiğim enerji şebekeye giderken hem de faturaya yansıması hakkında bazı şeyler gördüm, zannetmiyorum ama yine de sormak istiyorum, benim sistemim off grid ama yine de böyle bir sorun olur mu ?

Şimdiden teşekkürlerimi takdim ediyorum, iyi günler dilerim.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1-İnvertör'e şebeke elektriği girişini yaptıktan sonra, yüksek güce htiyacım olduğu durumlarda şebekeden kullanacağım elektriğin güç sınırı yine invertörün sınırı ile aynı mı olur, yoksa inverterdan bağımsız mı olur? Örneğin kullanacağım 7000W gücünde şofben gibi yüksek güç tüketen cihazları açtığımda enerji yine de invertör üzerinden geçtiği için kendini korumaya mı alır yoksa yükü doğrudan şebekeye mi devreder.
Hibrit inverterlerin anlık üst tüketim limiti var. Onu geçersen inverter kapanıyor. Çok sık tekrarlar isen inverterin içindeki sigortaları bile yakabilirsin.

Kendi yaptığım sistemi söyleyeyim sana.

güneş panellerini invertere girdim. şebekeden gelen elektriğin üzerine pako şalter koydum. birinci çıkışı invertere girdim. ikinci çıkışı direk iç dağıtım panosuna girdim. İnverterden çıkan kabloyu da aynı iç pano noktasına girdim.

İnverterin çıkışı ile panoya girdiğim noktaya ekstra sigorta ekledim.

inverterde sorun olması durumunda ( anlık tüketimin aşılması) pako şalter ile direk şebeke elektriğine geçiyorum. Bu şekilde bir çözüm bulabilirsin ama değişimi manuel olarak yaparsın

Bu konuda kullandığın inverterin markası ve çalışma prensibi önemlidir. Önceden offgrid sistem olduğu için yüksek güç çekişlerinde inverter kendini korumaya alır.

2-Güç sınırı inverter ile aynı ise ve mecburen yükü manuel olarak kontrol etmem gereken durumda ben kolay olması açısından Pako şalter kullanarak geçişler yapmak istiyorum. Örneğin;
Şalter 0 konumunda iken bütün gücü şebekeden alırken, 1 konumunda ise bütün gücü inverter dan alırken, ve de 2 konumunda iken şartelden bağımsız olarak otomatik ayarlarda kalmasını istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor ? (Numaraları rastgele verdim).
Bu konuyu yapabilirsin. Sayaçtan gelen kabloları pako şaltere girip iki adet çıkış alabilirsin. İnverterde bir sorun olması durumunda elektriksiz kalmazsın en azından.

3-tüm bu ayarlar yapılırken evin kendi sigorta panosunda herhangi bir değişiklik yapmak gerekiyor mu ?
Gerekmez.
4-Pako şaltere nötr bağlantısı yapmak yerine sadece faz girişi yapıp, şebekeden gelen nötr ile inverter dan gelen nötrü birbirine bağlarsak bir problem teşkil eder mi ?
Nötr kablosu her zaman nötr değildir. Bu şekilde bağlantı yapman doğru olmaz.

6-extra olarak ta internette gördüğüm on grid sistemlerde bazi ekipmanlar kullanılmazsa ürettiğim enerji şebekeye giderken hem de faturaya yansıması hakkında bazı şeyler gördüm, zannetmiyorum ama yine de sormak istiyorum, benim sistemim off grid ama yine de böyle bir sorun olur mu ?
Off grid ise sıkıntı olmaz

Öncelikle herkese mehabalar. Forumda bir çok konuyu inceledim ancak tam anlamıyla aklımdaki soruları gideremedim. Bu yüzden bu yazımı akıllarda soru işareti bırakmamak adına olduğunca detaylı olarak yazacağım, bu yüzden biraz uzun olabilir, şimdiden teşekkür ederim.
Bundan yaklaşık 7 ay önce kendi dağ evimde şebeke elektriği olmadığı için off grid yani akülü bir güneş enerji sistemi kurdum. Sistemin içeriği şu şekildedir:
1 adet Lexron Smart marka 24 Volt 3000W gücünde Tam sinüs akıllı inverter + 4 adet 12 Volt 100 Amper Lexron marka Jel akü + 4 Adet toplamda 1200W gücünde Solar panelden oluşuyor.
Aküleri 24 Volt 200 Amper olacak şekilde seri ve paralel bağlayarak sistemi kurdum.
Bu güne kadar her şey sağlıklı bir şekilde işliyor ancak artık evime şebeke elektriği de ulaştı ve İnvertörüm de hibrit sistemi destekleyen AC 220 şebeke girişi de mevcut, bu yüzden ben bu elektrik ile kendi sistemimi Hybrid (hibrit) şekilde kullanamak istiyorum.
Sizlere danışmak istediğim sorularım sıra ile şunlardır;
5-pako şalteri kullanmam gerekirse kaç ampere ihtiyacım olacak?

Şimdiden teşekkürlerimi takdim ediyorum, iyi günler dilerim.
Hybrid solar sistem:

"What is a hybrid solar system?

A hybrid solar system is a solar power system that uses solar panels, a hybrid inverter and a battery bank. The solar panels convert sunlight into electricity, while the batteries store energy for later use.

Hybrid solar systems have both on-grid and off-grid capabilities, allowing you to continue running on solar power even if the grid goes dark."

Ac in seçeneği olması Off grid'i hybrid yapmaz.

Türkiye ye de çok bulunan Axpert Voltronic klonları off grid (aslında SCC entegreli UPS) tir.

Ucuz olması erişilebilirliği arttırmasına rağmen off grid'in yapamadığı Hybrid'in yapabildiği bazı şeyler.
AC coupling. Micro inverterleri frequency shifting ile kontrol edebilir.

Yüksek AC pass through Çoğunlukla kapasitesini geçen 5KW lık inverter 5+KW verebilir.

Ben kullanmadım ama şurada 5KW Sunsynk'in 90A (20KW) verebildiğini söylüyor. ("90A is 20kw of continuous ac power.")
Herşeyin bir bedeli var. Cihazınızı da limitinde kullanmanızı önermem.
Kolay gelsin.

Merhaba,
Kullanıdığın inverterin AC in kısmına şebeke girişini yap, çıkışını ise evin merkez sigorta girişne yap,
BYPASS özelliğini yap ve gerekli parametre ayarlarını yap (01 Öncelik Solar SOL, 23 BYPASS açık vs gibi)
Sonrasında sistem öncelikle sistemi Güneş enerji panellerinden, yetersizse Panel + Aküden, Güneş yok akü düşükse şebeke desteğinden kullanacaktır, sorunsuz kullanırsın,
Diğer soruya gelince BYPASS modunun özelliği şu, eğer ki sen elektrikli soba/şohben, süpürge vs. vs. inverter pik gücünün üstüne çıkarsan sistem otomaik olarak BYPASS moduna girer ve enerjiyi şebekeden alır, aşırı güç sebebi ile inverter vs kapanmaz, aşırı güç gereksinimi bittiğinde ise tekrar solar sisteme geçer, o yüzdendir ki pako şalter vs hiç uğraşman gerekmez, yine de sana önerim şebeke elektriği ve (Şebeke destekli) inverter solar çıkışını 1 pako şalter aracılığı ile sisteme ver, herhangi bir inverter arızasında gerekirse sadece şebekeye geçersin, onun haricinde şart değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri