5kva tommatech new 48v Off-grid MPPT inverter

Emirkochan

Üye
Merhaba arkadaşlar,

2021 9. ayda konuda ismi geçen cihazdan aldım. Cihazdan memnunum herhangi bir sıkıntısı yok.

Cihaz güneşten gelen enerjiyi kullanıyor, yetmediği zaman akülerden eksiği kadar takviye alıyor. Ayrıca 2si de yetmez ise otomatik şebekeye geçiyor. Yani tamamıyla off-grid de değil, Şebeke desteği de mevcut hybrid gibi.

Lakin akülerimin ilk günkü performansı kalmadı. Akücülere tamir revizyon için sorduğumda 4 akü için 2000 lira fiyat istiyorlar. Aslında sistem çok güzel yani elektrik kesintilerinde çok işe yarıyor. Evimin elektriği hiçbir zaman kesilmedi 7/24 elektriğim mevcut. Lakin ben bu akü masrafını yapmak istemiyorum.Bu sistem benim elektrik kullanımıma göre pek uygun gelmiyor şu aşamada.

Aslında merak ettiğim, elinde bu cihaz ayarında on-grid cihazı olan varsa bire bir takas edebiliriz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
anladığım kadarıyla enerji tüketiminiz arttı ve sistemi de büyütmek istiyorsunuz. 5 kw invertör yetmiyorsa 7-8 belki 10 kw alacaksınız veya yanına bir tane slave ilave edeceksiniz. 4 akü için 2000 lira çok para değil, akülerinizin kapasitesini yazmamışsınız. şimdi ben de 10 kw var takas edelim desem aküler yine zayıf kalacak ya daha yüksek bir gurup yapacaksınız. yada daha büyük gurup yapacaksınız seçme şansınız yok.
bu durumda en iyi olasılık bir adet slave desteği ve akü gurubunu büyütmek olacaktır.

Yanlış anlaşılmaz ise bu konudaki fikrim " on grid" sistemlerde yada daha anlaşılabilir hali ile şebeke olan yerde "akü" kullanmak bana mantıklı ve ekonomik gelmiyor.

Bana kalsa iki yönlü bir saat taktırıp aküye yatıracağım para ile panel alıp sisteme gündüz mümkün olduğunca elektrik basar gece ise şebekeden kullanırım.

Bu şekilde kurulan sisteme göre ömrü sınırlı olan akü için masraf yapmak bir yana para bile kazanılabilir diye düşünüyorum.

anladığım kadarıyla enerji tüketiminiz arttı ve sistemi de büyütmek istiyorsunuz. 5 kw invertör yetmiyorsa 7-8 belki 10 kw alacaksınız veya yanına bir tane slave ilave edeceksiniz. 4 akü için 2000 lira çok para değil, akülerinizin kapasitesini yazmamışsınız. şimdi ben de 10 kw var takas edelim desem aküler yine zayıf kalacak ya daha yüksek bir gurup yapacaksınız. yada daha büyük gurup yapacaksınız seçme şansınız yok.
bu durumda en iyi olasılık bir adet slave desteği ve akü gurubunu büyütmek olacaktır.
Merhaba,

Tüketimim artmadı. Aynı tüketimle devam edeceğim. Ama akü maliyetine girmek istemiyorum artık. Bütçem eskisi gibi mevcut değil. Akülerim 4x100A. Limiter ile limitleyebileceğim takas olabilecek on grid tekliflerine açığım.

Yanlış anlaşılmaz ise bu konudaki fikrim " on grid" sistemlerde yada daha anlaşılabilir hali ile şebeke olan yerde "akü" kullanmak bana mantıklı ve ekonomik gelmiyor.

Bana kalsa iki yönlü bir saat taktırıp aküye yatıracağım para ile panel alıp sisteme gündüz mümkün olduğunca elektrik basar gece ise şebekeden kullanırım.

Bu şekilde kurulan sisteme göre ömrü sınırlı olan akü için masraf yapmak bir yana para bile kazanılabilir diye düşünüyorum.

Aslında mantıklı geliyor UPS gibi kullanabiliyorsunuz. Ama evet malesef ekonomik değil artık bana göre.

İşletmenin kabul süreci önemli. Atılan taş ürkütülen kuşa değer mi?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri