Jeneratörlü, off-grid sistem çözülemeyen arıza !!

Arkadaşlar merhaba,

Kurmuş olduğumuz off-grid sistemde sıkıntı yaşıyorum.
Yorumlarınızı ve çözüm önereilerinizi rica ederim.

- Sistemde bulunanlar;
* 16 ad. 325 Wp panel (Toplam Güç: 5,2 kWp),
* 1 ad. Abax Trigen 10-K hibrit inverter, trifaze,
* 8 ad. 200 Ah jel akü

*Evdeki bağlantı trifaze.
*Binanın 10 m dışındaki odada, 220 V, 8,5 kVa'lık jeneratörümüz var.
*Bu jeneratör ile, ihtiyaç durumunda, ekte kataloğu bulunan, 2 ad 220 V-AC / 48 V-DC şarj cihazları ile aküleri besliyorum. Ayrıca jeneratör evi de direkt olarak besleyebiliyor.

Sistem biraz karışık gelebilir. Örnek bir sistem şeması ektedir.

2 ana sorunum var;

1) Sistem bu ay en az 10-12 kWh/gün enerji üretiyor.(Bazen 15-20 kWh/gün'ü de gördük.) Ekranda gün sonunda görebiliyorum. PC'yi bağlayarak verileri de takip edebiliyorum. Gündüz vaktinde sıkıntı yaşamıyorum. Ekranda akü voltajlarını da 56 V görüyorum. Ev tüketimi 200-300 Wh civarında. Evde kimse yok zaten. 3-4 lamba, 1 ad. kamera sistemi, 1 adet de buzdolabı(A++) çalışyıor sadece.
Akşam olunca, saat 22.00-24.00 aralığında, inverter çıkışı kesiyor. Ekranda akü voltajının 37 V'ye kadar düştüğünü görüyorum. Sonra tekrar 42 V'a çıkıp 37 V'a düşüyor ve sistem tamamen kendisini kapatıyor. (13-14-15 nolu hata kodlarını alıyorum. Kod açıklamarı ektedir.)
Evde çalışan 1 adet buzdolabı (A++), 3-4 adet led lamba, 1 adet de kamera sistemi var. Tüketimimi ekranda görüyorum. Saatte 200-300 W civarında güç tüketimi var.(7A-9A yük çekiyor.)
Bu tüketimlerle akülerin bitmemesi gerektiğini düşünüyorum. Aküleri 4'erli olarak servise göndererek kontrol ettirdik. Herhangi bir problemi yok.
Inverter servisi uzaktan bağlanarak ayarları kontrol etti. Onda da herhangi bir problem yok.
Elektrik kesilince, jeneratörü çalıştırarak evin elektriğini sağlamaya ve inverterin çalışmasına devam ediyoruz. Sabah olunca sistem tekrar düzeliyor. Akşam vakti yine aynı problem devam ediyor.

2) Gündüz vakti, güneşten üretim varken, deneme amaçlı olarak, jeneratörü de çalıştırdık. Bu sefer güneşten üretim miktarı, evdeki tüketim miktarına düşüyor. (Örnek: Güneşten anlık 2 kW üretiyorum. Evdeki tüketim 300 W. Jeneratör devreye girince, güneşten üretim 300 W'a düşüyor.)

Biraz karışık oldu kusura bakmayın.

Yorumlarınızı, önerilerinizi bekliyorum.

Ekli dosyalar

• RPB-1600-48 - şarj cihazı.pdf
    322.1 KB · Görüntüleme: 19
  • sistem şeması.pdf
    125.8 KB · Görüntüleme: 28
  • 13-14-15 hata kodları.JPG
    13-14-15 hata kodları.JPG
    24.2 KB · Görüntüleme: 35
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Akulerde problem var bu çok açık. 48v 400Ah batarya 10 amper çekiliyorsa 40 saat gitmesi lazım.

Sistem kapanmadan önce akülerin voltajlarini tek tek ölçün. Not alin.

Sistem 56 voltu gördüğü zaman da aküleri tek tek ölçün. Voltajlar aynı ve dengeli mi.

Jeneratör çalışınca şebekeden şarj ediyor, panele ihtiyaç kalmıyor. O sebeple üretim olsa bile ürettiğini basacak yer yok.

Aküleri sürekli kontrol ettik. Voltajlar dengeli.
Ayrıca serviste de tek tek kontrolü yapıldı.
Bir sıkıntı görünmüyor.

O zaman bir sorun yok demek ki.

Sn.serkanulasan, akülerin bir veya daha fazlasında sıkıntı olduğu çok açık. Akülerin şönt yüklü test aleti ile test edimesi hemen sonuç verir. Bu alet bütün oto elektrikçilerde bulunur. İster oto elektrikçi getirip ölçtürün isterse ödünç alıp kendiniz ölçün. Küçük bir ihtimalde akülerin şarj olamamasıdır. Zaten yük testi yapmadan önce akülerin full şarjlı olduğunu ölçmelisiniz.( mutlaka tek tek)

Bilgiler için teşekkürler, fakat aküler tek tek test aleti ile test edildi. Ayrıca tekrar yükleme ve boşlatma yapılarak çalışır olduğu görüldü. O yüzden akülerde sorun olmadığını düşündüm.

Merhabalar.
Hata kodlarının hepsinde oklar akü grubunu gösteriyor.
Buna imkanınız varmı bilmiyorum ama en azından 4 tane farklı akü ile 48 volt grup oluşturulup deneme yapılabilir.
Geceleri çekilen akım miktarı çok fazla değil.
Bu şekilde bir sorun olması enteresan.
Jeneratör sistemden ayrılıp deneme yapıldımı.

Tşk yorumlar için Mustafa Bey.
Jeneratörün bağlantısını ayırmadım hiç. Bir etkisi olur mu bilmiyorum. Zaten ihtiyaç olmadıkça çalıştırmıyoruz.
4 adet akü bulabilirsem deneyeceğim dediğinizi. O çözüm aklımda.

Tşk yorumlar için Mustafa Bey.
Jeneratörün bağlantısını ayırmadım hiç. Bir etkisi olur mu bilmiyorum. Zaten ihtiyaç olmadıkça çalıştırmıyoruz.
4 adet akü bulabilirsem deneyeceğim dediğinizi. O çözüm aklımda.
Merhaba merakımı bağışlayın sorununuz çözüldümü?

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri