Off-Grid ufak bir sistem için yardıma ihtiyacım var

hvsfgvvv

Üye
Merhaba değerli forum üyeleri,

Sistem 5 adet 285 Watt Poly panel,
2 adet 12 V 100 Ah Akü,
3kw Tescom VTS-3000 24V inverter,
60 A 12-24-48V Mexsun Şarj kontrol cihazı,

Şimdi değerli insanlar sistem kurulum kısmını şu şekilde yaptım, panelleri birbirine seri bağladım çünkü inverter çalışma voltaj aralığını o şekilde yakalayabiliyordum. (Normalde Off-Gridlerde bu tarz ufak sistemlerde paralel bağlantı tercih edilir önceki bağlantılarımı o şekilde yapmıştım zaten) Panellerden gelen kabloları 16 Amperlik bir sigortadan geçirdim. (Isc*1.25=9.5*1.25=11.875Amper) sonrasında şarj kontrol cihazıma verdim. akü bağlantım 24 volt birisi şarj kontrol cihazına diğeri ise invertere gitti.
Sistem saat 16:00 sularında bitti ve bağladığım 3lü priz ile spiral makinesi ve matkap ile yarım saatlik bir deneme yaptım ve sistemde bir sıkıntı yoktu. Dün Sigortam yandı ve şu an şarj kontrol cihazım üzerinde e04 hatası alıyorum akü simgesi üzgün surat işareti veriyor :(
Panelleri Paralel bağlayarak sıkıntıyı çözebilir miyim ? ve ya en başında sistemde arıza olsaydı ben 2 saat boyunca sorunsuz sistemden elektriği alırken sadece akülerin gücünden mi aldım o yüzden mi ilk kurulumda hata vermedi ? Şarj kontrol cihazında yanık vs koku yok şarj kontrol cihazım sizce arızalanmış mıdır ? Yardımcı olan olursa çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden değerli yorumlarınız için

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu paneller yaklaşık 30v değil mi 5 tanesini seri bağlarsan 150v yapar. Olay kafadan koptu :/

Panelleriniz 24 volt sisteme göre olduklarından seri bağlamanız hatalı! Aslında solar sistemi tasarlarken sıralama şöyle olmalı;
1. Günlük güç ihtiyacınız (Watt)
2. Buna uygun akü grubunuz (Ah)
3. Bu akü grubuna uygun panel seçiminiz (Wh x 5 => günlük güç watt)
4. Uygun inverter

Diyelim ki günlük ihtiyacınızı 2x100Ah akü ile en fazla %80 x 200Ah x 12 = 1920 watt, ortalama günlük 5 saat güneşlenme ile 1920 / 5 = 385Wh bir panel işinizi görür. Kapalı ve bulutlu havalar da düşünülünce 500-600Wh bir panel grubu kullanmak daha uygun olur. Yani sizdeki 2 x 285Wh 24 volt'luk panel yeterli olur. Ve bu paneller akünlerinizi seri (24V) bağlayacağınız için paralel bağlamanız gerekiyor. Sizdeki üç panel fazlaya çıkar. Eğer akü sayınız 4 adet olsaydı o zaman aküleri seri bağlayın, panelleri de ikişer seri bağlayıp bu serileri de paralel bağlayın derdim ki inverter DC48V ile daha verimli AC220V'ye çevirim yapsın.

Merhabalar.
Kullandığınız terimlere vs bakınca konuya hakim olarak görüyorum sizi ama,
O 5 tane 24 volt paneli seri bağlayıp sisteme entegre etmenize gerçekten üzüldüm.

Merhabalar.
Kullandığınız terimlere vs bakınca konuya hakim olarak görüyorum sizi ama,
O 5 tane 24 volt paneli seri bağlayıp sisteme entegre etmenize gerçekten üzüldüm.
Merhaba, teşekkürler yorumunuz için Mustafa Bey, inverter kafamı çok karıştırmıştı ve off grid sistemlerde inverterin çalışması için gerekli voltaj değerinin etiket değerinden aşağılarda olsa bile çalışacağını bu sistem ile öğrendim maalesef. Normalde bu tarz uygulamalarda modifiye sinüs gibi ufak inverterler ile çalıştığım için bağlantılarım hep paraleldi ve bu güne kadar sıkıntı yaşamamıştım.
Çözüm için şu şekilde bir uygulama yaptım: Sistemi paralel bağlayıp yeniden bağlantıları tamamlayıp kullanım yaptığımda tekrar aynı hata ile karşılaştım. Ardından akü voltaj değerlerini kontrol ettim ve sanırım bir önceki bağlantıdan kaynaklı aküler 33 V seviyelerine çıkmıştı fakat akülerde bir şişme söz konusu değildi. Panel bağlantılarını söktüm ardından Akü voltajını nominal seviyesine indirene kadar inverter AC çıkışından tüketim sağladım ve akü voltaj değerini 25.6 seviyelerine indirdim. Sonrasında Şarj kontrol cihazından akü voltaj değerini 28.8 max olarak ayarladım ve panel bağlantısını girdim. Sistem bir kaç gündür sorunsuz şekilde çalışıyor.
Panelleriniz 24 volt sisteme göre olduklarından seri bağlamanız hatalı! Aslında solar sistemi tasarlarken sıralama şöyle olmalı;
1. Günlük güç ihtiyacınız (Watt)
2. Buna uygun akü grubunuz (Ah)
3. Bu akü grubuna uygun panel seçiminiz (Wh x 5 => günlük güç watt)
4. Uygun inverter

Diyelim ki günlük ihtiyacınızı 2x100Ah akü ile en fazla %80 x 200Ah x 12 = 1920 watt, ortalama günlük 5 saat güneşlenme ile 1920 / 5 = 385Wh bir panel işinizi görür. Kapalı ve bulutlu havalar da düşünülünce 500-600Wh bir panel grubu kullanmak daha uygun olur. Yani sizdeki 2 x 285Wh 24 volt'luk panel yeterli olur. Ve bu paneller akünlerinizi seri (24V) bağlayacağınız için paralel bağlamanız gerekiyor. Sizdeki üç panel fazlaya çıkar. Eğer akü sayınız 4 adet olsaydı o zaman aküleri seri bağlayın, panelleri de ikişer seri bağlayıp bu serileri de paralel bağlayın derdim ki inverter DC48V ile daha verimli AC220V'ye çevirim yapsın.
Cevabınız ve değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim sayın rsimsek.

Normalde 12 volt'luk panel ya da 24 volt'luk panel tabiri biraz kafa karıştırabilir. Panellerin arka yüzündeki etiketler onunursa 12 volt'luk panelin 18-23 volt'lara kadar, 24 volt'luk panellerin de 40 volt'^lara kadar gerilim ürettiğini görürsünüz. Solar şarj cihazı bu gerilimleri aküleri şarj edece seviyelere indirecektir.

Merhaba, teşekkürler yorumunuz için Mustafa Bey, inverter kafamı çok karıştırmıştı ve off grid sistemlerde inverterin çalışması için gerekli voltaj değerinin etiket değerinden aşağılarda olsa bile çalışacağını bu sistem ile öğrendim maalesef. Normalde bu tarz uygulamalarda modifiye sinüs gibi ufak inverterler ile çalıştığım için bağlantılarım hep paraleldi ve bu güne kadar sıkıntı yaşamamıştım.
Çözüm için şu şekilde bir uygulama yaptım: Sistemi paralel bağlayıp yeniden bağlantıları tamamlayıp kullanım yaptığımda tekrar aynı hata ile karşılaştım. Ardından akü voltaj değerlerini kontrol ettim ve sanırım bir önceki bağlantıdan kaynaklı aküler 33 V seviyelerine çıkmıştı fakat akülerde bir şişme söz konusu değildi. Panel bağlantılarını söktüm ardından Akü voltajını nominal seviyesine indirene kadar inverter AC çıkışından tüketim sağladım ve akü voltaj değerini 25.6 seviyelerine indirdim. Sonrasında Şarj kontrol cihazından akü voltaj değerini 28.8 max olarak ayarladım ve panel bağlantısını girdim. Sistem bir kaç gündür sorunsuz şekilde çalışıyor.

Cevabınız ve değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim sayın rsimsek.
İlk bağladığınızda şarj kontrolün hata vermesi gerekirdi, siz sisteme direk 220 volt dc vermeye kalkmışsınız, yanlış anlamadıysam. Eğer şarj kontrol yerine direk akıllı invertere bağlasaydınız ciyaklamaya başlardı zaten. Neyseki yanan bişeyiniz olmamış. Bende de 6x100 amper akü 4x330watt panel ve 3kw inverter var, 3 senedir sıkıntısız kullanıyorum
Süpürgeden spirale, buzdolabından pprc boru kaynağa kadar.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri