Yenilenebilir enerji sistemlerinde sistem voltajının önemi?

Akünün teorik olarak verebileceği güç, akım çarpı kapasite kadardır. Fakat bu hiç bir şekilde sağlanamaz. Jel akülerde en fazla yüzde seksene kadar kullanılabilirken LFP akülerde bu oran yüzde doksandır. Yani akü üzerinde yazan 10HR ya da 20HR ibaresine göre 10 saatte veya 20 saatte orantılı bir şekilde deşarj edilirse verilen oranda üzerindeki kapasiteyi kullanmak mümkündür. Belirttiğiniz gibi bu süre kısalırsa o hızla verebileceği güç de azalacaktır. Bir de tümünü kullanmak mümkün olsaydı çarpım sonucu (12Vx60Ah) 720Wh teorik olarak bir saate verebileceği güçtür. Aslında bunun yüzdesi kadar. Lakin bunu akünün sağlıklı deşarj zamanında almak gerekiyor. Bir saatte böyle bir aküden yarısının altında güz zor alınır.

Hesaplanan 720Wh enerji bir saatte de aynıdır, 5 saate de aynıdır, yani 5 saatin toplamıdır. Kavram kargaşası olmasın, Wh bir saate alınsa ölçüsü ile ifade edilir. Gücü somutlaştırmak için bir saatte şu kadar watt diye tarif edilir.
"720wh 1 saatte verebileceği güçtür" ifadesi yanlış. çünkü wh enerji birimidir. yani 720wh enerji ister 1 sn de harcarsın ister 10 yılda. gücün birimi watt tır ve ve anlık çekibileceğin akımla ilgilidir. akü üzerindeki enerji değerleri hesaplanırken belli bir saatte boşalacağı varsayılarak hesaplanır. yani genel yaklaşım olarak 5 saate boşalacağı varsayarak enerji değerleri hesaplanır(yine söylüyorum 5 değil 1 de olabilir yada 10)

dolayısıyla enerji kaç saatte boşalacağına göre değişiklik gösterir. bu kimyasal bir durum ve biraz ayrıntı tabiki. "gücü somutlaştırmak için saatte şu kadar watt.." bu ifadede doğru gelmedi. gücün birimi zaten watt tır. saatte şu kadar watt diye ifade doğru değil. he evet insanlar watt ile watt saati karıştırıyorlar. orada kast edilen saatte şu kadar wattSAAT enerji harcar olmalı.

aslında benzer şeyleri söylüyoruz sadece aynı çizgiye gelmek için ifade ettim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Teorik olarak 720Wh (watt/saat) toplam enerjiyi ifade eder. Sizin cihazınız da 72Wh enerji tüketiyor ya da 72Watt gücünde dersek, 720Wh enerjiyi sabit bir güçte 10 saatte tüketir. Toplam enerji sizin cihazı kaç saat çalıştırmanızla değişmez. Akülerin kimyasal yapıları dolaysıyla çekilen enerjiye bağlı olarak bu hesaplanan toplam enerjisinde azalma yönünde değişimler olur. Elinizdeki bir ton kapasiteli bir su deponuz varsa, kullanım hızınız, sıklığınız bu miktarı değiştirmez. İster bir saatte tüketirsiniz, ister 10 saatte. Watt ile ifade edilen enerji de aynıdır. 720Watt enerjim varsa bunun bir saatte 720 watt gücünde iş yapacağını bilirim. Ha yarısı 360 watt gücünde bir cihazı 2 saat çalıştıracağımı da bilirim. Çekeceğim enerjinin toplamı 720 watt'ı geçemez.

...gücün birimi watt tır ve ve anlık çekibileceğin akımla ilgilidir.
Watt saatte çekilen akım/güçtür. Saatteki sarfiyata göre hesaplanır.

... aslında benzer şeyleri söylüyoruz ..
Muhtemelen;)

Teorik olarak 720Wh (watt/saat) toplam enerjiyi ifade eder. Sizin cihazınız da 72Wh enerji tüketiyor ya da 72Watt gücünde dersek, 720Wh enerjiyi sabit bir güçte 10 saatte tüketir. Toplam enerji sizin cihazı kaç saat çalıştırmanızla değişmez. Akülerin kimyasal yapıları dolaysıyla çekilen enerjiye bağlı olarak bu hesaplanan toplam enerjisinde azalma yönünde değişimler olur. Elinizdeki bir ton kapasiteli bir su deponuz varsa, kullanım hızınız, sıklığınız bu miktarı değiştirmez. İster bir saatte tüketirsiniz, ister 10 saatte. Watt ile ifade edilen enerji de aynıdır. 720Watt enerjim varsa bunun bir saatte 720 watt gücünde iş yapacağını bilirim. Ha yarısı 360 watt gücünde bir cihazı 2 saat çalıştıracağımı da bilirim. Çekeceğim enerjinin toplamı 720 watt'ı geçemez.

Watt saatte çekilen akım/güçtür. Saatteki sarfiyata göre hesaplanır.

Muhtemelen;)
İlk cümlen ile ilgili extra bir bilgi veriyorum. Çektiğin akıma göre toplam enerji değişiyor. Bunu biraz araştırabilirsin. Yani elimizdeki 1 Ton şu örneği söz konusu batarya olunca doğru olmuyor.

"Watt saatte çekilen akım/güçtür. Saatteki sarfiyata göre hesaplanır." Bunu anlamadım ama muhtemelen konu anlasilmistir diye düşünüyorum

İlk cümlen ile ilgili extra bir bilgi veriyorum. Çektiğin akıma göre toplam enerji değişiyor. Bunu biraz araştırabilirsin. Yani elimizdeki 1 Ton şu örneği söz konusu batarya olunca doğru olmuyor.
...
Doğrudur diye yok. Kıyaslama için o örneği verdim. Su kullanıma göre hep sabit kalsa da enerji öyle değildir demek istemiştim. Zaten diyoruz ya teoride formüle göre hesaplanan güç budur. Akü ve batarya gibi depolayıcılarda kimyasal yapıları gereği belirtilen optimum deşarj akımından fazla akım çekilirse hesaplanan değerde güç elde edilemeyecektir.

...
"Watt saatte çekilen akım/güçtür. Saatteki sarfiyata göre hesaplanır." Bunu anlamadım ama muhtemelen konu anlasilmistir diye düşünüyorum
Tabi ki güç akım değildir. Konuşmanın başında "amper" diye girilince gücü elde etmek için tabi ki belli gerilimde belli bir amper akım akışı oluyor. Bunun çarpımı da güçtür.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri