Sigorta Atması

Furkan1864

Üye
Merhabalar size yaşadığım bir sorunu danışmak istiyorum. Bağ evine güneş enerjisi sistemi kurdum. 170*2 panel mevcut. 40 amper şarj kontrol cihazı mevcut. 100*2 adet jel akü mevcut ve tam sinüs 1500 w İnverter mevcut. Akü ve İnverter arasına 30 amp dc kartuş sigorta koydum. İnverter çıkışına da 16 amper ac sigorta koydum. Mini buzdolabı çalıştırdığımda akü ve İnverter arasındaki dc sigorta atıyor. İnverter çıkışındaki ac sigorta atmıyor. Normalde herhangi bir sorun yoktu. Bu yeni oldu. Dc kartuş sigortanin içine farklı amperlerde sigorta kapsülü koydum denedim hepsinde aynısı oldu. sizce sorun nereden kaynaklanıyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Buzdolabı kompresörü ilk hareket aldığında yüksek akım çeker, dolaysıyla da invertere kısa süreli ani yüklenme durumu oluşur. Bu sigortayı daha yüksek kullanabilirsiniz. Ya da aynı amperde B tipi otomat da olabilir. Dikkat edilmelidir ki B tipi otomatlar 5 katına kadar ani akımlara dayanabilirler, yani 200A civarı. C tipi olanlar ise üzerinde yazan akım değerinin 10 katına kadar anlık akımlara dayanabilirler. O yüzden genelde sanayide kullanılırlar.
Şöyle de düşünülebilir, kartuş sigorta otomata göre cihazı koruma açısından daha hassas olsa da, zaten cihaz belirlenen güçleri aşınca kendisi kesime gidecektir.

DC de AC sigortanın kullanılması ne kadar doğrudur tartışılması gerekir. DC kartuş sigortayı neden 30A seçtiniz? Daha yüksek değerli sigorta kullanabilirsiniz. 1500W inverter giriş tarafı 12V olsa tam yükte girişten min. 1500/12= 125A akım çeker zaten.

DC de AC sigortanın kullanılması ne kadar doğrudur tartışılması gerekir. DC kartuş sigortayı neden 30A seçtiniz? Daha yüksek değerli sigorta kullanabilirsiniz. 1500W inverter giriş tarafı 12V olsa tam yükte girişten min. 1500/12= 125A akım çeker zaten.
Ac sigortaların Dc de kullanılmasında ani açma değerleri artıyor. Bunun bir çarpanı da var. Federal in kataloğunda zamanında bulmuş ve paylaşmıştım. Şimdi telefondan bulamadım.

Son düzenleme:
30 amperlik dc kartuş sigortayla bir iki aydır cihaz sorunsuz çalışıyordu son bir kaç gündür böyle bir problemle karşılaştım cihaz kaynaklı olsa inverter çıkışındaki Ac sigorta atardı. Akü ve İnverter arasına 30 AMP kartuş sigorta koymamin nedeni elimde daha yükseği yoktu.

Buzdolabı @rsimsek hocamın dediği gibi kalkış anında anlık yüksek akım çekiyordur inverterde bu akımı karşılamak için aküden o an fazla akım çeker. Bu durum İnverter çıkışındaki sigorta için sorun olmaz çünkü 16 A lik sigorta takılı. Girişteki sigorta demek ki şimdiye kadar sınır değerleymiş. Belki de son zamanlarda aküleriniz tam şarjlı değildir akü gerilimi düşerse inverter aküden daha fazla akım çekmek ister. Zaten sınırlarda olan sigorta da atar. Birde takılan sigorta hızlı atan türden ise hiç beklemez.​

Ac sigortaların Dc de kullanılmasında ani açma değerleri artıyor. Bunun bir çarpanı da var. Federal in kataloğunda zamanında bulmuş ve paylaşmıştım. Şimdi telefondan bulamadım.

Yettim Bayboraaa.;)

Ekli dosyalar

• DC SİGORTA SEÇİMİ.png
    DC SİGORTA SEÇİMİ.png
    85.8 KB · Görüntüleme: 18
Aradaki farklılığın RMS ve peak değerler ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Örneğin sinüzoidal alternatif akımda 10 Amperlik RMS değer ölçülürken tepe değer yaklaşık 14 Ampere karşılık gelmekte. Belirtilen (x1.4) katsayısı da buradan geliyor olmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri