Evdeki sigorta amper değeri hakkında

benhur09

Üye
merhabalar. evimdeki sigortalarımdan bir tanesi bozuldu,üstündeki deger 32amper b tipi.2 yıl önce evi aldığımda elektrikçi sigortaları değiştirmişti.bu bozulan sigortaya şofben,bulaşık makinası,buzdolabı ve fırın bağlıydı.acaba 40 amper değerinde sigorta mı bağlayayım veya tekrar 32 amper mi ? yardımcı olursanız sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
şofbeni ayıra biliyorsan ayır,yani ona ayrı bir sigorta tak, diğerleri için 16 amper yeterli olur, fakat ayıramıyorsan aynı sigortayı tak, eğer elektrikçin işi biliyorsa ona göre sigorta takmıştır.Eğer şofbenin anı su ısıtıcısı ise ona ayrı oloark 32 amper sigorta tak değil kazanlı ise onada 16 amper yeterli olur.

şofbenim anı su ısıtıcısı.eğer ayırabilirsem 16a,ayıramazsam tekrar 32a takayım. çok teşekkür ederim.

Merhaba. 32 amperde B tipi (B tipi olanları klima bağlantılarında demerajlı motor çalıştırma bağlantısında genellikle tercih ediliyor) değil C tipi olanı yeterli olur, Barada tüm makineler ayni anda çalışmayacağı göz önüne alınarak (dikkat edilerek) veya çalışsalar bile onlara bir fırının, eletrikli şohbenin ayni anda bağlı olmaması (çalışma programına göre çamaşır, bulaşık makinesinin rezistans devreleri ayni anda çakışmadığı sürece bu değerdeki C tipi otomatik sigortayı çok zorlamaz) bu sigorta amper değerini geçmemesi açısından önemli olur. Bu elektrikli şohben 32 ampere çok yakın veya daha fazla amperleri çekiyorsa (en son kademesinde) buattan elektriçiye ayrı bir bağımısız hattı çektirmelisiniz ve ayrı bir sigortası (ayni klimalardaki gibi) bu şohbenden önce olmalıdır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
çok teşekkür ederim .şimdi bir şey daha farkettim evdeki klimam 12'lik,altındaki etikette 5,6 amper yazıyor buna 25 amper b tipi sigorta bağlamışlar bu normal mi ya da değiştireyim mi?

Merhaba. 32 amperde B tipi (B tipi olanı gecikmeli sigortalardır, klima bağlantılarında demerajlı motor çalışma bağlantısında genellikle tercih edilir) değil C tipi olanı yeterli olur, Barada tüm makineler ayni anda çalışmayacağı göz önüne alınarak (dikkat edilerek) veya çalışsalar bile onlara bir fırının, eletrikli şohbenin ayni anda bağlı olmaması (çalışma programına göre çamaşır, bulaşık makinesinin rezistans devreleri ayni anda çakışmadığı sürece bu değerdeki C tipi otomatik sigortayı çok zorlamaz) bu sigorta amper değerini geçmemesi açısından önemli olur.elektrikli şohben 32 amper çok yakın veya fazla amperleri çekiyorsa (en son kademesinde) buatatn elektriçiye ayrı hat çektirmelisiniz ve ayrı bir sigortası (ayni klimalardaki gibi) olmalıdır. . Kolay gelsin.

(B tipi olanı gecikmeli sigortalardır, klima bağlantılarında demerajlı motor çalışma bağlantısında genellikle tercih edilir) Üstadım bu cümlede herhalde C tipi yazacaktınız yanlış oldu .

şofbenim anı su ısıtıcısı.eğer ayırabilirsem 16a,ayıramazsam tekrar 32a takayım. çok teşekkür ederim.

Sizin bu ısıtıcınız için özel bir tesisatınız yoksa bu sigortaları kullanmayın . Hatta ne bu sigortaları ne bu cihazı kullanmayın diyeceğim yokluktan yıllarca bende kullandım . Normalde bir ev tesisatına takılabilecek en büyük sigorta 25 amperdir . Oda özel linye için .

Son düzenleme:
çok teşekkür ederim .şimdi bir şey daha farkettim evdeki klimam 12'lik,altındaki etikette 5,6 amper yazıyor buna 25 amper b tipi sigorta bağlamışlar bu normal mi ya da değiştireyim mi?

Evet değer olarak oldukça fazla, 10 amperle klimadaki olası iç arızalarda iç kısa devrelerde daha kolay devre dışı bırakması açısından daha sağlıklı olur. Örneğin kendi evimdeki de 5-6 amper arasındaki olan klimada B10 'u ben çok uygun görerek bağladım. Burada önemli olanı klimadakinin daha düşük değerli sigorta olması daha iyisi olacağından bundan önceki panodaki buat sigortası 32 - 40 A'likse klimadaki 25 amperliği hiç değiştirmeyin, ancak eşitse bu kademeyi düşürmek için 25'den daha düşüğünü taktırmanız lazımdır. Kolay gelsin.

(B tipi olanı gecikmeli sigortalardır, klima bağlantılarında demerajlı motor çalışma bağlantısında genellikle tercih edilir) Üstadım bu cümlede herhalde C tipi yazacaktınız yanlış oldu .

Sizin bu ısıtıcınız için özel bir tesisatınız yoksa bu sigortaları kullanmayın . Hatta ne bu sigortaları ne bu cihazı kullanmayın diyeceğim yokluktan yıllarca bende kullandım . Normalde bir ev tesisatına takılabilecek en büyük sigorta 25 amperdir . Oda özel linye için .

https://federal.com.tr/b-c-d-tipi-otomatik-sigortalarin-kullanim-yerleri/

Sn. Under Ground, B tipi otomatik sigortaların ani akıma karşı manyetik açma katsayıları C ve D (endüstriyel kullanımlı) tiplerine göre daha düşüktür. (Bu bilgi yukarıdaki linkten bir alıntıdır)

B tip sigortalar özellikle demerajlı motor çalıştırma devrelerinde C tipine göre biraz daha geç atıyor diye biliyorum, evdeki klimadaki B10 ve giriş panosundaki tüm otomatlar 10,16, 32 amperlik ve C tipidir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
https://federal.com.tr/b-c-d-tipi-otomatik-sigortalarin-kullanim-yerleri/

Sn. Under Ground, B tipi otomatik sigortaların ani akıma karşı manyetik açma katsayıları C ve D (endüstriyel kullanımlı) tiplerine göre daha düşüktür. (Bu bilgi yukarıdaki linkten bir alıntıdır)

B tip sigortalar özellikle demerajlı motor çalıştırma devrelerinde C tipine göre biraz daha geç atıyor diye biliyorum, evdeki klimadaki B10 ve giriş panosundaki tüm otomatlar 10,16, 32 amperlik ve C tipidir. Kolay gelsin.
Tam tersi üstadım . B tipi sigortalar 3-5 , C tipi sigortalar 5-10 katı aşırı akımlarda ani açma yapar . Termik karekterleri ise aynı .
adsız.jpg

Evet, haklısınız, çünkü kontrol (teyit) için baktığım linklerin çoğunda ayni sizin söylediğiniz şekliyle, ancak B-C-D farkı bir linkte ters şekilde yazılmış, oradan yanlış karara gitmiş oldum. Kolay gelsin.

Evet, haklısınız, çünkü kontrol (teyit) için baktığım linklerin çoğunda ayni sizin söylediğiniz şekliyle, ancak B-C-D farkı bir linkte ters şekilde yazılmış, oradan yanlış karara gitmiş oldum. Kolay gelsin.
Eyvallah üstadım. Öpüyorum ellerinden .

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri