En çok merak edilen şey?

Benim anlamadığım neredeyse bunların içinde en az maaş veren kurum elektrikle doğrudan ilişkisi olan kitler yani eüaş ve teiaş tcdd dahi bizi sollamış dhmi zaten uçmuş bir de dhmide en-route sa zaten en route teknisyen maaşı 3200 diye duymuştum ne güzel bir kurum diyordum ama bu son alımlarda kadro açmayınca acaba bu kurum özelleşecek mi? söylentileri başladı

Evet haklısın, dhmi de teknisyen maaşı eüaş, teiştaki mühendisten yüksektir. Eşit işe eşit ücret denen garip bir yaklaşımda özellikle kitlerdeki teknik personel mağdur edildi. Tabii bu kararı veren kişilerin sözel bir yapıdan mezun oldukları için, her mühendisin her yerde aynı işi yaptığı düşünüldü. Neyse en önemli kitler elektrik kiitleri olmasına rağmen durum böyle.

Haydi dhmi havacılık tazminatı alıyor da tcdd ne tazminatı laıyor bize bir tazminat versinler bari :)

Murat hocam önceki yazında benim ne dediğimi çok iyi anlatmışsın, teiaş ve eüaş çalışamanın avantajı elektrik mühendislerin yükselebilmesi, tcdd bu imkan pek yok sanırım.

Anadoluda güzel bir tabir vardır herkesin aklı bir olsa falan yere pazar kurulurdu derler.Ben 23 yıllık kamu çalışanıyım EÜAŞ 'a bağlı bir termik santralda şalt kumanda da tablocuyum.Şehir merkezi ile işyeri arasında hergün servis dahil çalışma saati 10 saat,haftada birgün hafta tatili,3 vardiya yıllardır çalışıyoruz.Özellikle gece vardiyalarında saat 04:00 ve 05: 00 arasında ayakta kalmak için verdiğimiz mücadele belki inanırsınız belki inanmazsınız iş yorgunluğuna bedel...Saatbaşı raporu yazarken rapor kağıdında elimde kalem yukardan aşağı çok uyku grafiği çizdim :) Ancak beş dakika uykunu zehrini atacak kafa dinlemeleri ile kendimize geliyoruz.Yaptığımız manevralar ile yüzlerce mw ın akış yönü,sistem bölünmeleri,oluşan arıza açmalarından dolayı en kısa zamanda hattı kapatma çabaları,birtaraftan YTM bir taraftan TEDAŞ diğer taraftan santral içi manevralar, susmak bilmeyen telefonlar pax ve fax telefonlar,kramportör haberleşmesi,bazen aynı anda 3 telefon ile ilave telsiz ile görüşme yapmak durumunda kalıyoruz.Bütün bunları asla şikayet pişmanlık anlamında yazmadım.Gayem kamu işyerlerinde çalışma temposu hakkında olumsuz algılamalar var ( onlarada hak veriyorum ) 7-24 üretim ve iletime katkı sağlayan işyerinde çalışmaktan ayrıca memnunum ve şükründen acizim...Sosyal hayat diye birşeyimiz yok,işimizin gereği bu,uyku düzeni yemek düzeni bizi iş stresinden daha fazla yıpratıyor,elhamdülillah aldığımız maaşımız ile ihtiyaçlarımızı görüp küçükte olsa yatırım yapmaya çalışıyoruz.Gönül isterki herkesin iyi bir işi iyi bir geliri olsun (ve herkes başta ben aldığımız maaşı hak edelim özelliklede biz kamudakiler!) olmuyor ,onun için olanlar hakkını verip kıymetini bilecek olmayanlarda rızkını genişletmenin yollarını arayacak bu da hayatın gerçeği.Kendisini teknik yönden yetiştiren abilerimiz ve arkadaşlarımız emekli olduklarında özel sektör tarafından yeni enerji sektörü yatırımlarında yönetici olarak yüksek maaşla işbaşı yaptırılıyor.Ara eleman değil aranan eleman olmak biz çalışanların elinde kamu özel farketmez bizde cevher varsa birileri bunu görüyordur bunu unutmayalım.Yok ben tipik memur zihniyeti gelgit konya 6 saat olsun gelip gideyim derseniz ne kamu ne özel sizi memnun edemez...

Kamuda yatıyorlar köreliyorlar denenler artık da Susarsınız herhalde:mad:

Kamuda yatılmıyor muymuş, çok şaşırdık biz atamamız olduğu zaman hemen yatış pozisyonuna geçiyorduk. :) Biz kamu isterken bizi böyle suçlayanlar varda o sebeple böyle söyledim :)

Off ya ben yatak yorgan gidecekti m atanınca moralim sıfır sıfır sıfır :)

pijama terliklerim hazırdı, düşünüyordum sekiz saat nasıl bir güzel yatarım diye , hahha napcaz şimdi :)

Meraklı elektrikçi amacım polemik değil ancak tabi ki her kamu çalışma temposu bir değil biz burda aklın yolu bir derken bunu da kastetmedik demek istediğimiz yüzlerce kamu kurumu var buralara girmeden araştırmayı yaparsınız termik santrallerde çalışma şartları aşağı yukarı biliniyor sizde bu tempoyu bilerek seçtiniz + buna göre de karşılığını sanırım alıyorsunuz ,sanırım teknikersiniz forumda da okumuşunuzdur ustalara bu forumda nasıl ücretlerin teklif edildiğini, teknikerleri istisnalar saklı olmak üzere varın siz düşünün sigorta sosyal hak saymıyorum bile tabi ki son olarak şunu söylemek lazım mühendisi extra bir olgu olarak görmüyor kimse ama ben hiçbir kamu kurumunda teknikerle mühendisin aynı şartlarda çalıştığını duymadım zaten burda kamuyu savunan arkadaşların çoğu da mühendis yanlış bilmiyorsam

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,127
Son üye
furkan680

Yeni konular

Geri