En çok merak edilen şey?

Arkadaşlar siz maaşınızı söylememeye devam edin yoksa maaşınız azalabilir suss!!
Ama ben biraz araştırıp çoğu kurumun maaşını resmi kanıtlarıyla beraber bulduğumu buradan bildirip sırasıyla da burada paylaşacağım kusura bakmayın hepsini aynı anda kopyala yapıştır yapamayacağım bundan dolayı yönetimden özür dilerim yönetim zaten sonradan mesajları tek bir seçenkte birleştirecektir.
Bu mesajımda Teiaş dan başlamak istiyorum:
KPSS SONUCUNA GÖRE ŞİRKETİMİZİ TERCİH EDECEK ADAYLAR İÇİN BİLGİ NOTU
TEİAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE 399 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME’NİN 3/C MADDESİNE GÖRE SÖZLEŞMELİ OLARAK İSTİHDAM EDİLMEK ÜZERE ÖLÇME, SEÇME VE YERLEŞTİRME MERKEZİ BAŞKANLIĞINCA İLAN EDİLEN POZİSYONLARI TERCİH EDECEK ADAYLAR İÇİN BİLGİ NOTU
Şirketimizde sözleşmeli personel, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK)’nin 3/c bendine göre istihdam edilmektedir.
Sözleşme ücretleri;
EK ÖDEME DAHİL (NET)
Mühendis 2.756,85 TL
Teknik Öğretmen 2.299,64 TL
Tekniker 2.242,54 TL
Teknisyen 2.044,24 TL
Memur 2.034,44 TL
Dava Takip Memuru 1.994,17 TL
Sözleşmeli Personelin sözleşme ücreti, temel ücret, başarı ücreti, kıdem ücreti ve varsa yabancı dil ücretinden oluşmakta olup, bu konuda 399 sayılı KHK’nin 26, 27, 28 ve 30. madde hükümleri uygulanmaktadır.
Şirketimiz personelinin görev ve yer değişikliği işlemleri, Şirketimizin TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş. adresinden temin edilebilen Personel Yönetmeliği ve Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde yürütülmektedir.
Şirketimizde lojman imkânı bulunmakta olup; Lojman Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde değerlendirme yapılmaktadır. Ancak sözleşmeli personel için servis imkânı bulunmamaktadır.
Şirketimize ait pozisyonları tercih edecek adaylar, yukarıda belirtilen hususlar dışında her türlü konuda bilgi almak üzere İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı ile irtibata geçebilirler.
İrtibat için:
Murat SOLMAZ (0312) 203 84 10
Bünyamin YİĞİTEL (0312) 203 84 09

Tabi buna inanmayacak arkadaşlar için resmi kanıt :TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş.

Şimdi ise Eüaş dan bahsedelim:
EÜAŞ, (Elektrik Üretim AŞ)

-399 sayılı kanun hükmünde kararnameye bağlı kit personeli çalışır.

-Elektrik üretim alanında, kamuya ait elektrik santrallarını kapsar.

-Kurumun taşraları demek Santrallardır, santralların avantajı mesleki anlamda işin öğrenilmesini sağlar, dezavantajı ise yerleşim yerlerinden uzak olmaları , ilerde çocuk ve ailenin ihtiyaçları için sıkıntı olabilir. Lojman avantajıda taşrada vardır. Merkezde masa başıdır, Bazıların masa başı çalışanlara ile problemi olsada yine yoğun bir tempo vardır. Avantajı merkezi yer olması her türlü sosyal aktive avantajı vardır. Lakin ilk başlayan mühendisin lojman şansı merkezde yoktur. Kıdem arttıkça avanatajı artar.

-Santralları olduğu yaklaşık türkiyenin her bölgesi diyebiliriz.

-Becayiş vardır.Tayin ise çok zordur.

-Mühendis temmuz 2012 maaşı yaklaşık 2.950-3.000 tl dir (%20 vergi dilimi).Vergi dilimleri %15 le başlar, %27 ile biter. Ocak 2012 3.200 tl diyebiliriz. 6 ayda bir 263 tl banka promosyonu, 3 ayda bir 45 tl sendika ödeneği vardır. Dil tazminatı KPDS A puan türünde maaşın %10, B puan türünde %5 , c de ise %2 maaşa ekenir. Çalışmayan eş için yaklaşık 170 tl, çocuk başınada 30 tl aile yardımı maaşa eklenir. 6. yılı dolduran %2 kıdem farkı alır, bundan sonraki her 6 yılda bir %1 kıdem farkı maaşa eklenir.

-Mühendislerin yükselme durumu vardır. 2 yılda bir görevde yükselme sınavı yapılır. Teknik şef, müdür yardımcısı, müdür sınavla olunur (müdürlük yeni eklendi). Sınav mesleki konular ağırlıklı olmakla beraber, genel kültür vs. konularda vardır.

-Kıdem ücretini maaşta belirttim. Kıdemle birlikte teknik şef , müdür yardımcı gibi ünvanlarda tabiki maaş artışı vardır.

-Taşralarda lojman kolaydır, genel müdürlükte zordur. Genel müdürlükte şube müdürü oldunuz mu, görev tahsisi olarak emekli olana kadar lojman hakkı kazanırsınız.

-Kreşler, misafirhaneler, tatil yerleri kurumun oldukça fazla vardır. Bu gibi yerlerde çok ucuza kalınabilir. Özellikle teknik personelin yurt dışına eğtim amaçlı gezilere katılma ihtimali vardır.
Şu an verebileceğim bilgiler bunlar. Saçma sapan faydasız bilgiler yerine somut bilgilerle konuşmak, gençlere verebileceğimiz en büyük fayda olur.Tabii niyetimiz yardımcı olmak ise...Kaynak:Murat Cengiz Beye teşekkürlerimizi sunarım umarım bize bilgisini paylaştığımız için kızmaz dilekleriyle

Şimdi ise Tedaş hakkında elime geçen dilekçe cevabını yayınlıyorum:
Kurum Adı : TURKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. Başvuru No : 34358 Cevap Türü : Olumlu Cevap Cevap Metni : Sayın: xxxxxxxxxxxİlgi: 30.03.2012 tarih, 34358 sayılı bilgi edinme talebiniz. İlgide kayıtlı talebiniz incelenmiş olup, 15 Ocak itibariyle % 15 vergi dilimine göre 2.899,98 TL ücret almaktadır. Ayrıca Şirketimizde görev yapan personelin ücretleri ile ilgili olarak TEDAŞ Giriş Sayfası > Merkez Birimler > BYS internet adresinden bilgi edinebilirsiniz Bilgilerinizi rica ederiz. İstediğiniz belgeler (varsa) Email'a eklenmiştir

Şimdi ise herkesin popüler kurumu olan özellikle en root ların çok yüksek maaş aldığı dhmi kurumundan gelen bir dilekçe örneğini sizlerle paylaşıyorum

İlgi: 24/02/2012 tarih ve 61746 sayılı,Sayın XXXXXXXXXXXXXXX başvurunuz.
Kuruluşumuzda 399 sayılı KHK?nin II sayılı cetveline tabi Mühendis (Elektrik- Elektronik) pozisyonunda istihdam edilen ve göreve yeni başlayan personelin ek ödeme ve havacılık tazminatı dâhil yaklaşık net ücreti; 3.120,00.-TL olup; adaylık sonrası maaşı sicil notuna göre değişmekte olup; Merkez ve Taşra Teşkilatlarının bir çoğunda lojman bulunmaktadır. Lojman tahsisleri puanlama esasına göre yapılmaktadır. İzmir ili Karaburun ve Urla ilçelerinde yaz kamplarımız yer almaktadır

Son olarak mke den gelen ilginç bir cevabı sizlerle paylaşıyorum:
Kurum : Makine ve Kimya Endüstrisi
Pozisyon : Mühendis
2012 Şubat Maaşı : 2749 TL (Çocuk yardımı ve kpds C dil tazminatı dahil)

Mesajları ayrı ayrı yazdığım için yönetime özürlerimi sunar ve mesajların birleştirilmesini rica ederim.Bu yazılan ücretler 6 ay dan sonra %8 asalet zammı da alacaktır
Bilgilerinize sunarım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik kitlerin genel müdürlükleri ve enerji bakanlığının bulunduğu kampüste misafirhane, anaokulu, büyük bir poliklinik var. Yaz okulları, yüzme spor eğitimleride var. Şimdi gülüyorum hatırladıkça özeli öven arkadaş bizim iş yerinde doktor var diye böbürleniyordu, kamu kurumlarında ise hastane var be kuzum nasıl bir körlük bu.

Teiaşta teknisyen maaşı 2.044 +%8 vay anasını bunu dışarda veren firma var mı?:cool::confused:;)

sayın yelek87 kısa vadede maaş konusunda haklısınız.Fakat ben hem bir dönem devlette hemde özel sektörde çalışmış bir kişi olarak şimdi size bir soru sormak istiyorum.

sizin için önemli olan sadece paramı yoksa kendinizi geliştirip iyi bir teknik eleman olmakmı acaba.Eğer benim için maaş diyorsanız size bir tablo çizeyim.
1-Kpss kazanıp devlet kuruluşuna başladınız.asaletinizi aldınız.
2-örneğin tedaşta sayaç kontrol atelyesindesiniz.gelen sayaçların testini yapıyorsunuz.akşam eve gidiyorsunuz.yorgunsunuz sosyal hayat vs derken mesleki dergi bile okumadan yatıyorsunuz
3-bir süre sonra evleniyorsunuz.çoluk coçuğa karışıyorsunuz.
4-gün geliyor emekli oluyorsunuz.fakat coçuklar daha okuyorlar.piyasaya bakıyorsunuz iş için ama sizin anladığınız işlerden piyasada kalmamış teknoloji almış başını gitmiş

fakat özel sektörde ki burada sizin seçiminizinde önemi var.(calışacağınız firma anlamında)
1-bir firmada işe başlıyorsunuz.o firmada çalışırken birçok değişik uygulama neticesinde bilgi hazineniz genişliyor.
2-bu arada sizin çalışmalarınızı gören bir firma size iş teklif ediyor ve oraya geçiyorsunuz
3-hafta sonları sadece elinize cantanızı alıp firmalara gidip danışmanlık yaparak parada kazanabiliyorsunuz.
4-kafanız bozuldumu başlarım senin işine deyip kolayca başka bir yere gidebiliyorsun

uzun lafın kısası özel sektör parası az olmasına karşılık uzun vadede kazanımları olan ,devlet sektörü ise parası iyi güvencesi var(ne kadarsa )fakat yukarıda saydığım dezavantajları mevcuttur.

dersenizki ben hem devlette calışırım hemde hafta sonu bir iş yapıp en az 1000 tl yolunu bulurum ona diyeceğim yok.çünkü ben hafta sonuda firmalardan gelen işleri yaparak veya sadece danışmanlıkla sizin o dediğiniz ücretten fazlasına gelir elde edebilmekteyim

Sayın gezer 77, Türkiyedeki şu an yaşadıklarımız, özel sektörde mühendislik alanında ne kadar çalışmaya itiyor. Özelde çalışınca iyi bir teknik eleman olmak kolay mı? Maaş konusu kıyaslamayı her şekilde kamu kazanır, hem uzun hem kısa vadede. Sayaç okumaktan çok daha farklı şeyler var kamuda, benimde bir çok arkadaşım kamuda da çalışıyor özelde de, şartlarını görüyorum. Hem benim hayalimde devlet çok muazzam bir durum değil, şartlarını az çok tahmin ederek giriyorum. Türkiyede özel sektör poker gibi, elin güçlüyse denenebilir, yoksa bir blöf iki blöf bir yerde patlar.

Hem devlette hem özelde çalışan murat cengiz abimizin beğenilen bir yazısını kopyalıyorum
"Kurumsal şirketlerde bizi bekliyor zaten, kurumsal ve büyük şirketlerin toplam istihdam %5 in üstünde olmadığı açıkken girilebilirse çok iyi. Her kurumsal şirkette çalışanda yükselicek yada yan sektörlere transfer olacak durumu yok, hatta devletteki ücretinizden çok yüksek maaş alınması da zordur. Üstelik bu şirketlerdeki yaş ortalamasına dikkat etmek lazım.

Bakın hala 2010 lu yıllardayız ve mühendislerin devlette körelme mevzusuna takılıyoruz. Körelme ne demek? Öncelikle teknik açıdan körelme nasıl olur? Piyasanın istediği mühendis ile devletin istediği mühendis farkından kaynaklanma olmasın bu. Devlet mühendisten işlerin mevzuata ve ilgili kanuna göre uyumlu olmasını isterken, özel sektör ise kar odaklı işin bir an önce bitmesini ister. Devlet sorumluluğu altındaki bir işi kontrol ederken, bu kontrolü yapacak kişiyi seçme sistemi yanlıştır. Şöyle ki en basit örnek, devlet elektrik-elektronik mühendisliğinden mezun kişiyi elektrik mühendisi olarak atayabiliyor. Alan kontrolü yapmıyor. Şimdi o mühendis elektrikle ilgili dersleri almadan mezun olup elektrik mühendisi olarak kontrol yapabilir mi? Yapamaz sonra devletin verdiği rahatlıkla umurunda da olmuyor. Dışardan bakan kişide, o mühendis arkadaşta körelmekten dert yanıyor. Personel seçimindeki yanlışı bir kenara koyarsak körelme olayı insanın çalıştığı alandan çok kendi kişisel eğilimindendir. Özelde her çalışanda çok parlak konuya hakim insanlar olmadığı aşikardır. İnşaat firmaların kontrol mühendislerin ne kadar teknik bilgiye sahip olduğu da aşikarken, devletteki mühendislik için fazla üstüne gidiliyor.

Bakın öss taban puanlarına niye mühendislikler gün geçtikçe taban puanları düşüyor. Eğer kendini geliştiren hırslı kimse iyi para kazanacaksa niye millet tercih etmiyor???????????? Çünkü millet mühendislerin halini görüyor, para kazanmanın bu kadar zor olduğu bir alanda çalışmak istemiyor. Hiç size yapı denetimlerde emekliliğini bekleyen mühendisler gösterildi mi? Bunlar özeli tercih eden ömürleri şantiyede harcayan kişiler. Hani nerde o yüksek paralar ve iyi yaşam standartları? Teknik açıdan körelmeye satış mühendisliği yapan, mühendislikle alakasız sektörlerde çalışan (bankacılık, vs.) açısından da bakmak lazım ki, bu dediğim alanlarda çalışanlarda yüksek bir orandadır. Siz hiç bunlarda körelme lafını duydunuz mu? Mühendis ücretleri kamuda 3 bin lira civarı değil de 6-7 bin arası olsaydı, kimse körelmenin lafını ağzına almazdı. Körelme bahanedir. Bir kısmı devletteki mühendisliği vezne memurluğu gibi görürse yada özel sektörde çalışmamış direkt olarak kamuda pasif bir yerde çalışmaya başlamış kişi kendi rahatını bozmazsa körelme algısı çıkar. Peki mühendis devlette körelir ise, doktoru, öğretmeni, işletmecisi, avukatı körelir mi? Siz bu diğer meslekler için körelme tabirini kullanıldığını gördünüz mü? ÖSS sınavında mühendislik değil de öğretmenlik kazansaydınız ki bazı öğretmenlikler puanları mühendislikten yüksek üstelik. Şu an kpss ye girip atanma derdinde ve atandığında mühendisin yarısı bir ücrete çalışan öğretmende olabilirdiniz. Bu sefer yaptığınız iş ulvi olurdu. Ama mühendis iseniz devlette yatar yani körelirsiniz, harcanırsınız
smile.png
))). Mantık bu. Bu kavramlar zamanında İlyas Salman, Şener Şen, Levent Kırca film ve parodilerinde geçen memur aşağılamaların getirdiği sonuçtur.

Maaş konusuna gelince, ortalama olarak alırsak yani uç noktaları bir kenara bırakırsak, özel sektörde yeni mezun mühendisin başlangıç skalası 800-1.200 lira arasında değişir. 1.200 lira bile iyi rakamdır. Genel çalışma yerleri kobi, fabrika ve şantiye olan mühendisin haftalık çalışma saati 60 saatten aşağı düşmeyen işlerdir. Çoğu sektörde cumartesi izni, yıllık izin ve mesai ücreti ödemek yoktur. Sigorta ise en asgarisinden yatar. Çoğu işletmede sırf mühendis bulundurmak için sizi tutarlar ki kanun izin verse ilk sizi işten çıkaracaktır. Bu yoğun çalışmanın sonucu devletin verdiği ücrete birkaç yıl sonra varılabilir. Varıldıktan sonrada kat ve kat fazla ücretle çalışılmadığın farkına varılacaktır. Mühendislikte tecrübeli kişilerin ortalama sınır 4 bin 5 bin civarı dalgalanır. Bu sırada işsizlik, iş bulma ve emeklilik olayının, iş stresini de hesaba katın. Şimdi 3 bin liraya yakın kazanan mühendis, kendi gibi kamuda çalışan mühendisle evlendi mi, 6 bin liraya yakın kazancı, lojman, ek ödeme, kreş, yeşil pasaport, kurumun tatil yerleri gibi avantajlarını da düşünün, haftada 40 saat, 2 günlük hafta tatili, 9 günlük bayram tatilleri, yılda 30 gün izinde cabası. Harcanmayı görüyor musunuz? Böyle harcanmaya can kurban ) Bu konuda bile mühendis maaşları 2 bin lira geçmez derken, birkaç ay sonra maaşlar nereye geldi. Ocak ayında elinizi takvime alıp yıllık izin planını yapmak varken, özelde o sene aynı işte kalacağınızdan bile emin değilsiniz. Bir yerde ev almak için kredi alırken, hangi özel sektör çalışanı bu konuda rahatlıkla karar verir. Güvenebilerek yüklü bir taksite girebilir mi? Yok devlette körelirsin, ne işin var devlette, devlette kazandığını bir ayda kazanırsın diyenlerin teğet geçtikleri hayatın gerçekleridir bunlar. Özel sektörde iyi bir iş bulabilmek nerdeyse sayısal lotodaki büyük ikramiyeyi tutturmak gibi bir hal aldı. Şimdi kamuda müfettiş yardımcısı, yada trt ve üst kurullarda çalışan mühendis hiç şantiyede yada pano atölyesinde veyahutta bir fabrikada bakımcı olarak çalışmayı tercih eder mi? Üstelik kamuda yüksek lisans yapabilme imkanı da vardır.

Teknik körelmeyi geçtik, peki insani körelme durumu ne olacak? Bunu hangi kariyer sitesi söyler? Haftada 6 gün 60 saat, hatta 7 gün 70 saat ortalamayla çalışan, iş güvencesi olmayan, yıllık izni ne zaman kullanacağı belli olmayan, maaşı düzgün yatmayan, sigortası düşük ve düzgün yatmayan kişide oluşabilecek körelmeyi kim söyler? Fabrikada, şantiyede yani üretim sektöründe çalışan mühendisin kaderidir bu. Bu kişi kendi köreldiği gibi ailesinde zaman ayıramayarak ailesiyle olan ilişkileri de körelmektedir. Hem stres altında üretimin sorumluluğu, hem üstünüzdeki kişilerin yaptığı baskının cabasını da hesaba katın. Artık eskiden olduğu gibi 45 yaşında değil emeklilik 60 yaşında olucan, bizden sonraki kuşaklarda 65 yaşında olacak. 40 yıl çalış bu tempoyla göreyim seni.

Uzun lafın özeti, devlette çalışma imkanları mühendisler için piyasa göre kıyaslama yapıldığında iyi bir alternatifdir. Bu konudaki ısrarım bu avantajları büyük olunan kamudaki mühendisliği küçümsenmesi ve dışarıdaki piyasayı olduğundan iyi gösterilmesidir. Kişi tercihini kendi yapacaktır ama bu kişilerin yönlendirilirken hayattan beklentilerinin ne olduğunu düşünerek hareket etmesidir. Eğer kamu bazıların dediği gibi bu kadar kötü olsaydı, kpss ye katılma rekor seviyede olmazdı. Eğer kamunun sağladığı şartları olanakları bir özel şirket verseydi, herkes ona girmeye can atardı. Mühendissiniz Süpermen değilseniz yada illaki işi öğrenme süreci diye patron sömürülmesini kabul etmek zorunda değilsiniz. Kamu içinde de kariyer yapabilirsiniz. Her iki alanda çalışmış biri olarak kamuda uzun vadeli plan kurabilir, özel sektörde ise hayal kurabilirsin. Hayali gerçekleştirebilirsen ne mutlu sana. Ben keşke kamuya yeni mezun iken girebilseydim, hem evliliğim hem üst kurullara başvurma imkanım yani hayatımı düzene oturtmam çok daha kolay olacaktı. Herkesin tekrar tekrar amerikayı keşfetmesine gerek yok. Eğer hayatın belli düzende, sosyal güvencenle bir hayat istersen devleti düşünmelisin. Ben kendi işim yada kariyerli (yani paralı) bir iş istiyorum dersen denemek bedava
. "

sayın yelek87 özelde veya devlette olsun iyi bir teknik eleman olmanın yolu elbet sizin elinizdedir.Fakat devlette teknolojik gelişmeleri takip etmek biraz daha zor olmaktadır.Ben sadece devlet ve özelin avantaj ve dezavantajlarını sunmaya calıştım nacizane son karar elbette sizin

Üye ve yönetici arkadaşlaradan beni yanlış anlamamasını rica ederek sözüme başlamak istiyorum;
Bu konunun açılış amacı devlet mi özel mi değildir bu zaten hepinizin bildiği üzere yeterince tartışılmış ve konu sonuç olarak kapatılmıştı hatta bundan sanırım en zararlı çıkanda benim eski profilim olmuştu benim bu konuyu açma amacım sadece devlette çalışmayı düşünen arkadaşlarda kpss tercihlerinde bir rehber gösterebilmektir ve kamu kurumlarında çalışanların durumu adlı eski profil konumumda mesajını yazmayarak bizi bilgilendirmeyenlere bunu başka yollarla öğrenebileceğimizi göstermektir.
Herkes hürdür isteyen devleti seçsin isteyen özeli zaten kendi fikrimi eski profilimde açıkladım ve buna süregelen olaylar sonucu elimde kanıtta olmadığı için eski profilimi kaybettim.Her iki tarafında sağduyulu olmasını arz ve rica ederim.
Saygılar.

Sayın gezer77 bende bunları araştırarak zaten doğruyu bulmaya çalışıyorum, benim görüşüm kamudur, başkasının farklıdır. Bende kamuda daha verimli olacağımı , işsizlik ve iş verenin iş yetiştirme baskısı altında teknolojiyi takip ederek verimli bir eleman olacağımı düşünmüyorum.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

http://forum.memurlar.net/konu/1553441/

Bu konuda iibf ler için ama genel bilgi verebilir. Orda yazan en düşük memur maaşları.

Son düzenleme:
Sayın gezer77 bende bunları araştırarak zaten doğruyu bulmaya çalışıyorum, benim görüşüm kamudur, başkasının farklıdır. Bende kamuda daha verimli olacağımı , işsizlik ve iş verenin iş yetiştirme baskısı altında teknolojiyi takip ederek verimli bir eleman olacağımı düşünmüyorum.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

teiaş eüaş ve tetaş yazacaklar (Memurlar.Net - Forum)

Bu konuda iibf ler için ama genel bilgi verebilir. Orda yazan en düşük memur maaşları.

devlettede sizi başkaca baskıların vede siyasi oyunların beklediğini bilen birisi olarak kolaylıklar dilerim.umarım herşey istediğiniz gibi olsun

Az önce de yelek87 nin de değindiği gibi kamuda ki çalışma saatleri(ibb örneğinde olduğu gibi) esnekdir dilerseniz gezer77 nin dediği gibi ek iş yaparsınız veya herhangi sosyal aktivite
ancak sayın gezer77 şunu merak ediyorum 1 dk nın bile boş ''bırakılmadığı'' onu da gectim haftanın 6 günü tam çalışmanın çoğu firmada geçerli olduğu özel de ne tür ek iş yapabileceksiniz veya danışmanlık
festo abb siemens de ben bunu yaparım derseniz eyvallah derim.

sayın mexico ben 1 dk bile boş bırakılmamaya inanmıyorum.eğer öyle bir durum olsaydı şu anda türkiyede %10 civarındaki işşizlikte olmazdı.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri