Elektrik tesisatima ne kadar güvenmeliyim ?

91 yılında yapılmış binanın ana kolon kablosu öyle sanıyorum ki 2,5 mm2 kesittedir ki bu saydıpınız cihazlar aynı anda kesinlşkle bu kabloyla çalışamaz, ısınma içi farklı çözümler bulmanız daha iyi olur benim düşüncem.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu nasil ogrencilik ben anlamadim bizde kaldik bekar evinde salonda yanardi bir soba herkez otururdu basinda yatacak olan girer yorganin altina bakardi isine bu kadar cihaz full calisirsa zaten gelen elektrik parasi sizin sigortanizi attirir. Nasil bir ev bu firindan klimaya sobadan sofben camasir makinasi vs. Bu sekilde zor dayanir kablo sigorta ev yeni bile olsa

GT-I9300 cihazımdan gönderildi
:) haklisiniz ancak ben 3 odasi kiraya verdim evimin. son aylarda bu elektrik isine merak saldim.cünkü malasef herkes kendi odasinda takiliyor. evde 4 kisi kaliyoruz. Elektrik faturasi dediginiz gibi 300 tl altinda gelmiyor zaten. önümüzdeki ilkbaharda dogalgaz dösencek eve sikinti kalmayacak. ancak ben ilkbahara kadar bir sekilde atlatmam gerekiyor bu kisi. izmirde yasiyorum . havalar suan icin cok kötü degil- Son olarak topalarmak istiyorum konuyu.
Isinma icin dediginz gibi yeni bir cozum buldum.Konvektörel isitici. 3 odaya 800 wattlik konvektörel isitici koycam.Elektronik termostatli oldugu icin sürekli calismiyor.24 saatte tüketim 4kw civari her biri icin.(52 sn de bir termostat kontrol ediyor sicakligi)
Diger olaya gelince. Binanin 5. katinda oturuyorum. 3 odanin hatti tek bir linyeye baglamislar bina yapilirken. B20 sigortasini kapatinca 3 odada elektrik gidiyor.. Camasir makinasi ve sofbende ayni linye üzerinden geliyor. Suan kirip dökme islemi olmadan ögrtmen27 rumuzlu hocaminda dedigi gibi odalardan 3 ayri hat cektirebilirmiyim. isi garantiye almak istiyorum. Cok masrafli olur mu ? Apartman girisnden gelen hat dediginiz gibi 2.5 mm ise 6-8kw"lik cekimde bir sikinti yaratir mi ? Kaba bir hesaplamaya göre ayni anda max 6-7 kw"lik bir yük bincek önümüzdeki aylarda ? Merakimi magzur görün. Bu konularda yeni bilgi sahibi olmaya basladim.
Bu arada apartamanin girisindeki sigortalari inceledigimde bazi apartman sakinleri C32"lik sigorta taktirmislar. Bu tehlike olusturmaz mi ?

91 yılında yapılmış binanın ana kolon kablosu öyle sanıyorum ki 2,5 mm2 kesittedir ki bu saydıpınız cihazlar aynı anda kesinlşkle bu kabloyla çalışamaz, ısınma içi farklı çözümler bulmanız daha iyi olur benim düşüncem.
evet haklisiniz bende 3 adet konvektörel isitici siparis vercem. her biri max 800 watt elektrik cekiyor saatte.elektronik termostatli.Nobo marka norvec mali...suan ancak böyle bir cözüm buldum.

Size nacizane tavsiye dikkat edin bahsettiginiz isiticilarla paraniz cope gitmesin bahsettiginiz isiticilar soguklarda hic bir ise yaramaz. 800 watt gunde şu kadar yakar vs. Hayal kırıklıgı yaşamayın. Elekrikle ısınmak için elektriği bol yakacaksın yoksa üşürsünüz. yıl 2013 mucize bir teknoloji hala bulunmadı emin ol yoksa ışık hızıyla yayılırdı.

Size nacizane tavsiye dikkat edin bahsettiginiz isiticilarla paraniz cope gitmesin bahsettiginiz isiticilar soguklarda hic bir ise yaramaz. 800 watt gunde şu kadar yakar vs. Hayal kırıklıgı yaşamayın. Elekrikle ısınmak için elektriği bol yakacaksın yoksa üşürsünüz. yıl 2013 mucize bir teknoloji hala bulunmadı emin ol yoksa ışık hızıyla yayılırdı.
hocam haklisiniz da, cin mali saatte 2kw ceken isiticalardan iyidir tahminimce.sadece 3-4 ay idare edecek sekilde alicam.sonrasinda dogal gaz olacak umarim.

Öncelikle merhabalar. Forumu uzun süredir takip ediyordum disardan :) Bugün aklimi kurcalayan bir konu hakkinda yardimlarinizi bekliyorum.
1991 yapimi bir apartmanda oturuyorum.ögrenciyim ayni zamanda dairenin sahibiyim. 3 odami ögrenci arkadaslara kiraya verdim yani evde 4 kisi kaliyoruz. Malum kis da geliyor ve malasef evde dogalgaz yok. Simdi kisaca soruma geciyorum.
Izmir"de malum kis kasim sonu gibi geliyor. bu yüzden bende her odaya 2000 watt lik isiticilar aldim ( üflemeli isitici ) ve ayrica banyoda 24 saat acik eco ayarda duran 1.8 kw ceken demirdöküm termosifon var. Bundan 2 yil once ana sigortalari degistirdim. Siemens 40 Amper yaziyor üzerinde. ben fazla anlamadigim icin elektrikci bunun en iyisi oldugunu söyledi.
4 oda ayni anda isiticilari actigimiz zaman ( daha acmadik ) elektrik tesisati bunu kaldirir mi ve bunun bir tehlikesi olur mu. Bu durumda ne yapmam gerekir nasil bir cozum üretebiliriz elektrikli isinma icin. 4 odanin da isinmasi gerekiyor ancak kaba bir hesapla hepimiz ayni anda acarsak :
2kw X 4 = 8Kw / saat Isiticilar
1.8 kw / termosifon
Diger ev aletleri : tost makinasi / bulasik makinasi / camasir makinasi / laptoplar vs..
tüm bunlar herhange bir tehlike olusturur mu. Simdiden tesekkürler.

Oluşturur.

Zaten mevcut sistem ile çalıştıramazsınız.

Saygılar...

Öncelikle merhabalar. Forumu uzun süredir takip ediyordum disardan :) Bugün aklimi kurcalayan bir konu hakkinda yardimlarinizi bekliyorum.
1991 yapimi bir apartmanda oturuyorum.ögrenciyim ayni zamanda dairenin sahibiyim. 3 odami ögrenci arkadaslara kiraya verdim yani evde 4 kisi kaliyoruz. Malum kis da geliyor ve malasef evde dogalgaz yok. Simdi kisaca soruma geciyorum.
Izmir"de malum kis kasim sonu gibi geliyor. bu yüzden bende her odaya 2000 watt lik isiticilar aldim ( üflemeli isitici ) ve ayrica banyoda 24 saat acik eco ayarda duran 1.8 kw ceken demirdöküm termosifon var. Bundan 2 yil once ana sigortalari degistirdim. Siemens 40 Amper yaziyor üzerinde. ben fazla anlamadigim icin elektrikci bunun en iyisi oldugunu söyledi.
4 oda ayni anda isiticilari actigimiz zaman ( daha acmadik ) elektrik tesisati bunu kaldirir mi ve bunun bir tehlikesi olur mu. Bu durumda ne yapmam gerekir nasil bir cozum üretebiliriz elektrikli isinma icin. 4 odanin da isinmasi gerekiyor ancak kaba bir hesapla hepimiz ayni anda acarsak :
1.8 kw / termosifon
Diger ev aletleri : tost makinasi / bulasik makinasi / camasir makinasi / laptoplar vs..

Merhaba,kesin tehlike oluşturur.Yalnız ısıtıcılar 4 oda için ; P=V*I'dan (Omik yükteki) I=P/V I=8000/220 I=36,36 amperi çok net olarak çeker.Diger ev aletleri;tost makinasi,bulasik makinasi,çamasir makinasi,ütü,barbekü,fırın,elektrikli şofben,elektrikli termosifon,ekmek kızartıcı,saç kurutma makinesi,elektrikli ızgara,ani su ısıtıcısı,vb.cihazlar kendi içlerinde zaten bir rezistans (Omik yük) bulunduran cihazlardır.(Laptop hariç) Bu nedenle şebekeden ısıtma fonksiyonu veya direk olarak da kendi çalışma fonksiyonları esnasında,hatırı sayılır ölçüde çektikleri yüksek akımlarla,yalnız ısıtıcıların çektiği 36.36 amperin toplamıyla da,sigorta akımı olan 40 amperi rahat olarak da geçer,tüm bu cihazların toplamı tehlike oluşturur.Bu noktaya çok dikkat edin.Bir de elektrikte "tam olarak da bunu bilmiyordum,bundan muaf olmalıyım" gibi bir durum hiç yok biliyorsunuz.Çok iyi bir hesaplama yapılarak,bu sigortaların veya bu yüke göre de bir tesisat seçiminin mutlaka yapılması gerekir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba,kesin tehlike oluşturur.Yalnız ısıtıcılar 4 oda için ; P=V*I'dan (Omik yükteki) I=P/V I=8000/220 I=36,36 amperi çok net olarak çeker.Diger ev aletleri;tost makinasi,bulasik makinasi,çamasir makinasi,ütü,barbekü,fırın,elektrikli şofben,elektrikli termosifon,ekmek kızartıcı,saç kurutma makinesi,elektrikli ızgara,ani su ısıtıcısı,vb.cihazlar kendi içlerinde zaten bir rezistans (Omik yük) bulunduran cihazlardır.(Laptop hariç) Bu nedenle şebekeden ısıtma fonksiyonu veya direk olarak da kendi çalışma fonksiyonları esnasında,hatırı sayılır ölçüde çektikleri yüksek akımlarla,yalnız ısıtıcıların çektiği 36.36 amperin toplamıyla da,sigorta akımı olan 40 amperi rahat olarak da geçer,tüm bu cihazların toplamı tehlike oluşturur.Bu noktaya çok dikkat edin.Bir de elektrikte "tam olarak da bunu bilmiyordum,bundan muaf olmalıyım" gibi bir durum hiç yok biliyorsunuz.Çok iyi bir hesaplama yapılarak bu sigorta seçimi yapılmalıdır.Kolay gelsin.
sanirim ben ic tesisati degistirsem iyi olacak. yeni yapilacak is kablo tesisatinda yine 2.5mm priz ve 1,5 mm aydinlatma icin yeterlimidir ? ve tabiki camasir makinasi,sofben,bulasik makinasi icin ayri linye yapilmasi gerekir sanirim ?

1.8 kw / termosifon
elektrik iç tesisat yönetmeliğine göre 9 kw üzeri yükler trifaze olmak zorundadır. eğer bu şekilde kullanmak isterseniz güç arttırım projesi çizdirerek tesisatınızı projeye uygun hale getirmeniz gerekir. ayrıca monofaze tesisatlarda ana kolon sayaç üstü sigorta 25a. geçemez. daha yüksek sigorta kullanırsanız tesisat kablolarının akım taşıma kapasitesini aşmış olursunuz. o yüzden trifaze abonelik almanızı tavsiye ederim. bu şekilde kullanacaksanız ısıtıcıları devreden çıkarıp yükü azaltmanız gerekir. slm

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri