Tesisat için uygun kablo kullanimi

Batuhanbg

Üye
Oncelikle araniza yeni katildim 2 yildir ozel bir isletmede elektrik bakim personeliyim, fabrima tasindigi icin tüm bina makine ve ofislerin elektrik tesisatink yaptik, ofisler icin ana besleme hattini 4-2,5 kablo kullandık, malum hava soguk oldugu ve fabrika yeni oldugu icin dogalgaz henuz acilmadi ve calisanlar ufo ile ısınıyor, bir odada 2 den fazla ufo calistiriliyor ve notr kablosu asiri isiniyor ufolari cikarttik asiri akim ceken bi alet cihaz olmamasina ragmen 2. Kez notr kablosu ek yerinden patladi malum icerde prizlerde de notr gittigi icin mudurlerin bilgisayarlari yandi :) ayni sekilde tesisattaki faz ve notr kablolarını 2.5 mm antigron kablo ile degistirsek sorunun onune geçebilir miyiz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
..önce proje yapılır.Besleme kablosu 2.5 luk neden seçtiniz?
Topraklama kablosuda çekilmeli..

Ufoların 1 tanesi 3000 watt desek 2 tanesi 6000 watt yapar + bilgisayarlar iç aydınlatma vs. en az 30 amper
mesafede uzunsa 2.5 nyaf kablo kullanmıssınız galiba normal olarak kablo yetmeyecektir.

..önce proje yapılır.Besleme kablosu 2.5 luk neden seçtiniz?
Topraklama kablosuda çekilmeli..
Topraklama kablosu zaten çekili , isindigi icin sadece faz ve notru antigron yapmayi dusunuyorum, normalde ufolar planda yoktu 2.5 kablo da ideal bi tesisat icin
Ufoların 1 tanesi 3000 watt desek 2 tanesi 6000 watt yapar + bilgisayarlar iç aydınlatma vs. en az 30 amper
mesafede uzunsa 2.5 nyaf kablo kullanmıssınız galiba normal olarak kablo yetmeyecektir.
Evet mesafe biraz uzun,ufolar planda yoktu esasinda o yuzden 2.5 kablo kullandık, nyaf kablo kullanmadik ama nyafa cevirmeyi planliyorum kesit olarak 2.5 tekrardan yeterli mi acaba yoksa 4 luk kablo mu secmeliyim ufolar artik kullanilmayacak sadece bilgisayarlar ve ic aydinlatma ve genel ofis malzemeleri fotokopi vs.

Topraklama kablosu zaten çekili , isindigi icin sadece faz ve notru antigron yapmayi dusunuyorum, normalde ufolar planda yoktu 2.5 kablo da ideal bi tesisat icin

Evet mesafe biraz uzun,ufolar planda yoktu esasinda o yuzden 2.5 kablo kullandık, nyaf kablo kullanmadik ama nyafa cevirmeyi planliyorum kesit olarak 2.5 tekrardan yeterli mi acaba yoksa 4 luk kablo mu secmeliyim ufolar artik kullanilmayacak sadece bilgisayarlar ve ic aydinlatma ve genel ofis malzemeleri fotokopi vs.
2.5 mm antigron olunca daha mi fazla akim taşıyor sanıyorsunuz.?..
Ttr nya antigron kablodan daha fazla akim tasir..

2.5 mm antigron olunca daha mi fazla akim taşıyor sanıyorsunuz.?..
Ttr nya antigron kablodan daha fazla akim tasir..
Ttr nya kablo ile tesisati yeniledim kablolar antigrona gore daha cabuk isinip eriyor, bu gun yeniledik tamamen antigron yaptık sorun ortadan kalkmis durumda ısınma minimuma indi onumuzdeki gunlerde problem acacak mi bakacagiz

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri