Elektrik tesisatima ne kadar güvenmeliyim ?

Massimo

Üye
Öncelikle merhabalar. Forumu uzun süredir takip ediyordum disardan :) Bugün aklimi kurcalayan bir konu hakkinda yardimlarinizi bekliyorum.
1991 yapimi bir apartmanda oturuyorum.ögrenciyim ayni zamanda dairenin sahibiyim. 3 odami ögrenci arkadaslara kiraya verdim yani evde 4 kisi kaliyoruz. Malum kis da geliyor ve malasef evde dogalgaz yok. Simdi kisaca soruma geciyorum.
Izmir"de malum kis kasim sonu gibi geliyor. bu yüzden bende her odaya 2000 watt lik isiticilar aldim ( üflemeli isitici ) ve ayrica banyoda 24 saat acik eco ayarda duran 1.8 kw ceken demirdöküm termosifon var. Bundan 2 yil once ana sigortalari degistirdim. Siemens 40 Amper yaziyor üzerinde. ben fazla anlamadigim icin elektrikci bunun en iyisi oldugunu söyledi.
4 oda ayni anda isiticilari actigimiz zaman ( daha acmadik ) elektrik tesisati bunu kaldirir mi ve bunun bir tehlikesi olur mu. Bu durumda ne yapmam gerekir nasil bir cozum üretebiliriz elektrikli isinma icin. 4 odanin da isinmasi gerekiyor ancak kaba bir hesapla hepimiz ayni anda acarsak :
2kw X 4 = 8Kw / saat Isiticilar
1.8 kw / termosifon
Diger ev aletleri : tost makinasi / bulasik makinasi / camasir makinasi / laptoplar vs..
tüm bunlar herhange bir tehlike olusturur mu. Simdiden tesekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Basit olarak 1. Ihtimal sigortaniz atar sizde hepsini ayni anda calistirmamaniz gerektigini anlarsiniz 2. Ihtimal sigortaniz atmaz problem cikmaz sorun yasazsiniz 3.ihtimal sigortaniz atmaz tesisat yanar veya yangin cikar elektrikcinizin kofti oldugunu ogrenirsiniz is isten gecmis olur. Formul watt=voltajxamper formulde amper yerine sigortanizi yazip ne kadar cihazi sigortanin kaldiracagini hesaplayabilirsiniz. Ama tesisat konusu muamma

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

021.jpg
umarim burdan hesapliyabiliriz

içimden bir ses linye sayısının yetersiz oldugunu söylüyor yinede tesisatı görmeden birşey söylemek mümkün degildir gördüğüm kadarı ile 2 adet aydınlatma ve 3 adet priz linyesi var siz 4 oda ve mutfak oldugunu söylüyorsunuz çamaşır makinası bulaşık makinası ve fırın için 3 linye şohben için bir linye kalan dört oda için en az 2 priz 2 aydınlatma linyesi şart kablolar en az 2,5mm olmalı en az 8 adet sigorta olmalı o sigorta kutusunda tabi kolon kablosuda buna göre uygun kesitte olmalı.

benim kendi fikrim bu tesisat anlattıgın şekilde büyük risk taşır.

içimden bir ses linye sayısının yetersiz oldugunu söylüyor yinede tesisatı görmeden birşey söylemek mümkün degildir gördüğüm kadarı ile 2 adet aydınlatma ve 3 adet priz linyesi var siz 4 oda ve mutfak oldugunu söylüyorsunuz çamaşır makinası bulaşık makinası ve fırın için 3 linye şohben için bir linye kalan dört oda için en az 2 priz 2 aydınlatma linyesi şart kablolar en az 2,5mm olmalı en az 8 adet sigorta olmalı o sigorta kutusunda tabi kolon kablosuda buna göre uygun kesitte olmalı.

benim kendi fikrim bu tesisat anlattıgın şekilde büyük risk taşır.

öncelikle tesekkür ederim verdiginiz bilgiler icin. Ancak linye tam olarak nedir bilmiyorum. Dediginz dogru. 4 oda var. Her oda'da isitici,laptop,aydinlatma acik olacak büyük ihtimal önümüzdeki aylarda. Mutfakda bazen firin kullaniliyor. Banyoda termosifon 24 saat acik. Bulasik ve Camasir makinasinada nerdeyse hergün calisiyor.
Bu durumda sigortalarin hepsini degistirmem mi gerekiyor ? Kablo kesitinden kastiniz nedir . ic tesisat kablolari mi ? bu arada salonda klimanin yaninda da bi adet sigorta var ve banyoda da sofbenin yanina bir adet sigorta eklenmis. ve apartman girisindeki kofra dedigimiz sigorta 20 amper ? onuda degistirmek gerekir mi

Son düzenleme:
linye sigorta kutusundan çıkıp dagıtım yapılan buatlara giden kablolar ve bunların kalınlıklarına kesit diyoruz yani mm cinsinden kalınlığı o kablonun kesiti anlamında kullanılır ve linyeler en az 2.5mm kablo ile çekilmiş olmalıdır yani sen her oda da ısıtıcı çalıştıracak isen her odaya ayrı linye çektirmen gerek çamaşır bulaşık fırında ayrı olmalı şohben ve klimada ayrı olursa sorun olmaz.kofra daki kolon sigortası 25A düşük gelecektir kablosu da ona keza uygun olmalıdır.

yukarıda yazdıklarım sizin sorun yaşamayacagınızı garanti eder lakin bunlar olmaz ise sorun yaşarmıyım der iseniz bunu deneyip görmek gerekir sigorta atar ise kendinizi şanşlı sayın bu işin sonunda kabloların yanması da söz konusu olabilir tavsiyem bütün ısıtıcıları aynı anda çalıştırmayın.

linye sigorta kutusundan çıkıp dagıtım yapılan buatlara giden kablolar ve bunların kalınlıklarına kesit diyoruz yani mm cinsinden kalınlığı o kablonun kesiti anlamında kullanılır ve linyeler en az 2.5mm kablo ile çekilmiş olmalıdır yani sen her oda da ısıtıcı çalıştıracak isen her odaya ayrı linye çektirmen gerek çamaşır bulaşık fırında ayrı olmalı şohben ve klimada ayrı olursa sorun olmaz.kofra daki kolon sigortası 25A düşük gelecektir kablosu da ona keza uygun olmalıdır.

yukarıda yazdıklarım sizin sorun yaşamayacagınızı garanti eder lakin bunlar olmaz ise sorun yaşarmıyım der iseniz bunu deneyip görmek gerekir sigorta atar ise kendinizi şanşlı sayın bu işin sonunda kabloların yanması da söz konusu olabilir tavsiyem bütün ısıtıcıları aynı anda çalıştırmayın.

Az önce linye hatlarini kontrol ettim. 3 odanin da linye hatti ayni. b20 sigortaya bagli. 2.000 wattlik 3 isitici acildigi zaman sigorta belli bir sure sonra atiyor.ayri bi linye cektirmek masraflimidir kirma dökme mecburen oluyor mu ? kofradaki sigortada 20 yillik bi sigorta 20A yaziyor. bu arada aydinlatma kablolari 1.5mm , priz hatti 2,5mm... kofradi sigortayi siemens b32 yapmak uygunmudur.tesekkürler

Az önce linye hatlarini kontrol ettim. 3 odanin da linye hatti ayni. b20 sigortaya bagli. 2.000 wattlik 3 isitici acildigi zaman sigorta belli bir sure sonra atiyor.ayri bi linye cektirmek masraflimidir kirma dökme mecburen oluyor mu ? kofradaki sigortada 20 yillik bi sigorta 20A yaziyor. bu arada aydinlatma kablolari 1.5mm , priz hatti 2,5mm... kofradi sigortayi siemens b32 yapmak uygunmudur.tesekkürler

Simens B32 yaparsan sigorta atmaz bu sefer kabloların yanar. İşte o zaman kırma dökme olayları başlar.. Sigortanın atması senin lehine.. Dediğin olayın olabilmesi için 3 odaya da sigorta panosundan ayrı linye hattı çekmen gerekiyor. 3 odaya bağımsız birer sigorta B16A.

Aydınlatma linye hattı 2,5 mm2 olmalı. Sortiler ise 1,5 mm2 olmalı...

Ayrı linye hatları çekilirken evin borularının nasıl döşendiği önemli..Kablolar rahat hareket edebiliyor mu boruların içinden? Bunlarda sorun yoksa ayrı linye hattı çekmek zahmetsiz olur..Saygılar ve sevgiler...

arkadaşım senin her tarafın problemli gozüküyor apartmanın kacıncı katında oturuyosun yazmamışsın ama problemsiz çalıştırmak istiyorsan saat ve kolon hattını değiştirmen gerekir kare buattan baslayıp daireye kadar 3*6 kablo cek kolon sigortana 1tane ilave yap dairede calısacak her linyeye 2*4 çek sigortaları her linye için ayrı koy anca bu şekilde calıştırırsın ama gene problem yaratabilir full yükte uzun süre çalışırsa saati patlatabilir

Bu nasil ogrencilik ben anlamadim bizde kaldik bekar evinde salonda yanardi bir soba herkez otururdu basinda yatacak olan girer yorganin altina bakardi isine bu kadar cihaz full calisirsa zaten gelen elektrik parasi sizin sigortanizi attirir. Nasil bir ev bu firindan klimaya sobadan sofben camasir makinasi vs. Bu sekilde zor dayanir kablo sigorta ev yeni bile olsa

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri