Bir Fazlı Motor Dönüş Yönü Değiştirme

Ana sargıya kondansatör bağlanmaz.Devir yönü,ana sargı veya yardımcı sargıdanda değiştirile-
bilir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
yardımcı sargının görevi kalkışta kolaylık sağlamak değil mi..
Evet dogrudur.yardimci sargiya seri kondansator baglanmasi daha duzgun bir doner manyetik alan meydana gelmesi icindir..arkadas 3 uc dedigine gore bunlardan ikisi ana sargi birisi yardimci sargi ucu olmasi gerekir..4 uc ciksaydi ikisi ana ikisi yardimci sargi ucu olurdu ve devir yonu degistirmek cok daha kolay olurdu.klemens tablasindan herhangi iki sarginin uclarini yer degistirmek yeterli olurdu.1 fazli motorlarda devir yonu degistirilmesinin istenmedigi durumlarda disariya 3 uc cikarilir ve devir yonu degistirilemez..benim aklimda kalan bilgiler bunlar.yanlisim varsa arkadslar duzeltsin lutfen.

Son düzenleme:
Yardimci sargiya seri uygun degerde kondansator baglamalisin..

bu motorotomatik bahçe kapısından söküldü ve 3 ucu var.ortak uca faz diğer yönlerden herhangi birine nötr bapladıımda dönmüyor el hareketi ile çeviriyorum ve dönmeye başlıyor bu motora kondansatör bağlantısı nasıl yapmama gerekir ve bu motoru da her iki yöne kullanmam gerekiyor

Ekli dosyalar

• motorr.png
    motorr.png
    3.7 KB · Görüntüleme: 80
Ana sargıya kondansatör bağlanmaz.Devir yönü,ana sargı veya yardımcı sargıdanda değiştirile-
bilir.
Ana sargiya kondansator baglanmaz evet..bunu neden belirtme geregi duydunuz @fahri ustadim.?..yardimci sargiya seri baglanir dedik ana sargi nereden cikti ?

bu motorotomatik bahçe kapısından söküldü ve 3 ucu var.ortak uca faz diğer yönlerden herhangi birine nötr bapladıımda dönmüyor el hareketi ile çeviriyorum ve dönmeye başlıyor bu motora kondansatör bağlantısı nasıl yapmama gerekir ve bu motoru da her iki yöne kullanmam gerekiyor
Kardes 3 uc ciktigi icin ortak uc stator uzerinde birlestrilmis,ya da klemens tablosunun hemen altindada birlestirilmis olabilir..surekli olarak dwvir yonu degistireceksen once ortak ucu ayirip disariya 4 uc cikarmayi saglamalisin..baska yolu yok..

Kardes 3 uc ciktigi icin ortak uc stator uzerinde birlestrilmis,ya da klemens tablosunun hemen altindada birlestirilmis olabilir..once ortak ucu ayirip disariya 4 uc cikarmayi saglamalisin..baska yolu yok..

onu nasıl yapacağım motorun resimleri şunlar

Ekli dosyalar

• motorr2.jpg
    motorr2.jpg
    295.6 KB · Görüntüleme: 105
  • motorr3.jpg
    motorr3.jpg
    332 KB · Görüntüleme: 98
Ust kapaktan sokmeye basla..hemen tabla altinda birlestirilmisse sanslisin.diger turlu isin cok zor..

Son düzenleme:
Ust kapaktan sokmeye basla..hemen tabla altinda birlestirilmisse sanslisin.diger turlu isin cok zor..

şöyle bi bağlantı buldum olur mu acaba

tek faz vinçlerde ben böyle yapıyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 12656

elimde 220V ile çalışan AC motor var fakat ben bunu bi türlü çalıştıramadım.Üç ucu bulunuyor ve bir bacağı ortak diğerleri sağa ve sola dönmesini sağlıyor.enerji verdikten sonra el ile hareket ettirdiğimde kendi dönmeye başlıyor diğer yöndede oluyor fakat elle çevirmediğim takdirde hiç dönmüyor acaba sorun nedir?

Ekli dosyalar

• motorr4.PNG
    motorr4.PNG
    3.1 KB · Görüntüleme: 96
elimde 220V ile çalışan AC motor var fakat ben bunu bi türlü çalıştıramadım.Üç ucu bulunuyor ve bir bacağı ortak diğerleri sağa ve sola dönmesini sağlıyor.enerji verdikten sonra el ile hareket ettirdiğimde kendi dönmeye başlıyor diğer yöndede oluyor fakat elle çevirmediğim takdirde hiç dönmüyor acaba sorun nedir?
yukarıda cevabını vermişler arkadaşım kondansatörün arızalı olmalı yada hiç yok. bulduğun şekli ben çizdim o şekle göre bağlarsan sıkıntın çüzülür

ortak uca fazı bağla diğer iki uca kondansatörü seri bağla 220 voltu fazı ortak uca bağla seri bağladığın kondansatörün ucuna nötrü bağla ters dönerse faz sabit kalacak nötrü kondansatörün diğer ucuna bağla.

ortak uca fazı bağla diğer iki uca kondansatörü seri bağla 220 voltu fazı ortak uca bağla seri bağladığın kondansatörün ucuna nötrü bağla ters dönerse faz sabit kalacak nötrü kondansatörün diğer ucuna bağla.
sizin dediğiniz gibi yaptım ama yine el ile çevirmem gerekti kondansatör değeri 100nF 275V acaba kondansatör değeri ne kullanmam gerekir

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri