Motor dönüş yönü değiştirme

Değerli dostlar ben Rizeden Hasan. Bir kaç yıldır ahşap oyma sanatı ile uğraşıyorum. Kısa zaman önce çamaşır makinesi motorundan bir Torna makinesi yaptım. Motorun elektrik bağlantılarını bir servisçiye bağlattım. Yalnız yapmış olduğum taslakta motorun dönüş yönünün değişmesi gerek. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi. Kırmızı ve sarı kablolar faz ve nötr yeşil ve beyaz kablolar birbirine bağlı, pembe ve siyah kablolar boşta. motorun dönüş yönünün değişmesi için nasıl bir bağlantı yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

• 07022010804.jpg
    07022010804.jpg
    91.8 KB · Görüntüleme: 136
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Değerli dostlar ben Rizeden Hasan. Bir kaç yıldır ahşap oyma sanatı ile uğraşıyorum. Kısa zaman önce çamaşır makinesi motorundan bir Torna makinesi yaptım. Motorun elektrik bağlantılarını bir servisçiye bağlattım. Yalnız yapmış olduğum taslakta motorun dönüş yönünün değişmesi gerek. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi. Kırmızı ve sarı kablolar faz ve nötr yeşil ve beyaz kablolar birbirine bağlı, pembe ve siyah kablolar boşta. motorun dönüş yönünün değişmesi için nasıl bir bağlantı yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler...

hasan bey
2 adet yardımcı sargının 2 adette ana sargının uçları vardır.bunların birer uçları ortak bağlanmıştır.ana sargı uçlarını A ve B dersek yardımcı sargı uçlarına ise a ve b dersek A ile b bağla.o zaman dönüş yönüş yönü değişir.yada B ile a olarak bağla.

220 volt ile yani monofaz ile çalışan motorun yönünü bağlantıları değiştirerek çeviremezsin nasıl bağlarsan bağla o yine aynı yöne döner. motorun yönünü değiştirmek için elindeki motora uygun bi kondansatör al bu kondansatörü faz ve nötr uçlarına bağla çalıştır yine aynı yöne dönüyorsa kondansatörün uçlarını ters çevirip bağla motoru tekrar çalıştır ters dönmeye başlayacaktır.

Maksat yemek vermek değil balık tutmasını öğretmek Otomasyon"https://www.google.com.tr/search?q=monofaze+motor+devir+y%C3%B6n%C3%BC+de%C4%9Fi%C5%9Ftirme&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ZVFUUsqtLdOGswaG1YGoDw&ved=0CAkQ_AUoAQ"]
https://www.google.com.tr/search?q=monofaze+motor+devir+y%C3%B6n%C3%BC+de%C4%9Fi%C5%9Ftirme&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ZVFUUsqtLdOGswaG1YGoDw&ved=0CAkQ_AUoAQ[/URL]

Cevaplar için herkese teşekkürler. Neren59 kardeşimizin söylediği gibi yaptım oldu. Teşekkür ederim...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,102
Kullanıcılar
449,802
Son üye
sadık Mehmet

Yeni konular

Geri