Bir Fazlı Motor Dönüş Yönü Değiştirme

tek faz vinçlerde ben böyle yapıyorum.

1 faz mot.GIF

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
tek fazlı calaskarların kumanda kabloları karıştı 4 adet koblo kondanstör ve 2 konumlu anahtar var baglantı şemasını aramama ragmen bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

Adsız.jpg
arkadaşlar herkeze selam;
çalıştığım yerde bulunan bir fanın bağlantı klemens şekli resimde ki gibidir. burda nötr ucundan 2'ye köprü alındığında motor bir yönde 3'e alındığında diğer yöne dönüyor. Bu fan modelinde ayrıca üzerine bağlı klepeyi açmak için ufak bir motor türü cihaz bulunuyor. Benim sorum şu motor yapısını bir proje için teknik resim şeklinde hazırlamam gerekiyor. yön değişimi konusunda yardımcı sargıda faz nötr değişimi yapılarak sorun çözülüyor fakat bu fanda nötrden köprü alınarak nasıl motor yönü değişiyor anlayamadım. Bu türde ikinci bir yardımcı sargı olması ihtimali var mıdır?? benim aklıma bu yol geldi ama bilenlerden yardım almak isterim. şimdiden teşekkürler.

evet haklısınız sizin demek istediğinizi anladım.bazı monofaze motorlar üç uçlu olmasına rağmen ileri geri çalışıyor özelikle küçük vinç motorları
ama bunların ortak özelliği ana ve yardımcı sargıların eşit olması
benin uğraştığım motordaysa ana ve yardımcı sargılar bağımsız
ama birer uçlarından birleşirilmiş.şimdi dönüş yönünü değiştirmek için sökmeyi düşünmekteyim
220V. ile çalışan küçük vinç motorunun şeması gerekiyor.

tek fazlı fan motorunu 500watt
3 dakika sağa dönecek
sonra duracak
3 dakika sola dönecek
bunu stop verene kadar devam edecek
biz şuan bunu sağ sol role ve kontaktör ile yapıyoruz malyetli oluyor
bunu kart ile yapmamız mümkün mü

yardımcı sargının görevi tam olarak nedir peki,?
Motorun ilk kalkışı yapmasını sağlar zaten bir kaç sn sonra kond ile devre dışı kalır, bu bilgi her kaynakta var.

@MURATCANKAYA Timer lar zaten elektronik içerir, kontaktör geriye kalır ki 500w (benzer büyüklükteki güçler için gerekli) doğru hesaplanmışsa zaten ekstra maliyet yapmamışsındır, neyi kısıp tasarruf yapacaksın veya soruyu farklı sorayım maliyet çıkaran /arttıran nedir?

tek faz vinçlerde ben böyle yapıyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 12656

Merhaba bende 3 uçlu 220V ac motor var.biri ortak diğerleri sağ ve sol uç. normalde sağa ve sola dönmesi için enerji verip el ile hareket ettirince dönmeye başlıyor ama kendi ilk hareketi almıyor bunun için ne yapmam gerekir acaba

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba bende 3 uçlu 220V ac motor var.biri ortak diğerleri sağ ve sol uç. normalde sağa ve sola dönmesi için enerji verip el ile hareket ettirince dönmeye başlıyor ama kendi ilk hareketi almıyor bunun için ne yapmam gerekir acaba
Yardimci sargiya seri uygun degerde kondansator baglamalisin..

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri