Bir Fazlı asenkron motorlar

EndOffGame

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Bir konu hakkında sürekli takıldığım ve herkesten farklı bir şekilde cevap aldığım için buraya yazıp pekiştirmek adına yardımlarınız lazım.
Görseli aşağıda paylaştım onun üzerine konuşalım (içeriden dört uç çıkanlar için)
Aynı makarondan iki kablo üstte diğer makarondan iki kablo alta geliyorm
---Alt sıradaki iki ucu birbirine kısa devre olarak okuduğumda 4 ohm, üstteki iki ucu birbirine vurduğum zaman 12 ohm değer alıyorum ve alttakiler ile usttekileri birbirleri ile olctugumde hiçbir şekilde omaj almıyorum. Bu verilere göre;
1. Alttaki veya üstteki iki uçtan bir tanesi ana sargılar diğeri ise yardımcı sargılar diyebilirmiyiz eğer diyebiliyor isek hangisi ana sargı tarafı hangisi yardımcı sargi tarafı ?
2. Ana sargı kendi arasında yardımcı sargı kendi arasında kısa devre gösterip omaj gösterir. Hiçbir şekilde ana sargı ve yardımcı sargı ölçüldüğünde değer göstermemeli kısa devre okunmamali doğru mu ? ( Uçları boşta olacak şekilde)
3. Bu motoru bağlar iken soldaki beyaz kablolara köprü atılmıştı, sağdakine kondansatör ben o köprüyü sağa atip kondansatöru sola atarsam değişen birşey olur mu ?
4. Köprü sola atık bir şekilde iken, kondansatörde sağda benim faz ve noturu nereye verdiğim fark eder mi ?
5. Bu motoru bağlar iken, ana sargı ile yardımcı sarginin bir ucunu kısa devre edip köprü ile diğer iki ucada kondansatör ve faz notur mu vereceğim.
6. Dışarıya üç uc çıkanlar motorda bir uc ortaktır yüksek omaj alınır ama ben bu motorda bir ana ile bir yardımcı birleştirdiğimde aynı omajlar çıkıyor. Bir motorun içeriden üç uc çıkması ile dışarıda köprü yapmak birbirinden farklı bir göreve mi sahip ?

Tam anlamıyla öğrenmem için yardımcı olur iseniz çok sevinirim saygılar selamlar 😊

Ekli dosyalar

• IMG_20210106_023543.jpg
    IMG_20210106_023543.jpg
    362.5 KB · Görüntüleme: 41
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yazdıklarınızdan anlayabildiğim kadarıyla ;

1609898602497.png

1- Evet , U2 - U1 Ana sargı, Z2-Z1 Yardımcı sargı,
2 - Uçlar boştayken Evet , ayrıca her iki sargıdan da gövdeyede kısa devre olmamalı ,
3 - Köprüyü sağa ve sola atmanızda sakınca olmaz , örn. z1-u1köprü z2 kondansatör olabilir.
4 - Hiç farketmez,
5 -
1609899344431.png

6- Dışarıda köprü ile içinden 3 uç çıkan motorda farklı bir yapı yoktur.
Siz yanlış uçlardan ölçüm yapmış olabilirsiniz.
Soru ; Motorunuzun dönüş yönünü değiştirmek için ne yapmalısınız ? Kolaylıklar..

Yazdıklarınızdan anlayabildiğim kadarıyla ;

Ekli dosyayı görüntüle 70709

1- Evet , U2 - U1 Ana sargı, Z2-Z1 Yardımcı sargı,
2 - Uçlar boştayken Evet , ayrıca her iki sargıdan da gövdeyede kısa devre olmamalı ,
3 - Köprüyü sağa ve sola atmanızda sakınca olmaz , örn. z1-u1köprü z2 kondansatör olabilir.
4 - Hiç farketmez,
5 -
Ekli dosyayı görüntüle 70710
6- Dışarıda köprü ile içinden 3 uç çıkan motorda farklı bir yapı yoktur.
Siz yanlış uçlardan ölçüm yapmış olabilirsiniz.
Soru ; Motorunuzun dönüş yönünü değiştirmek için ne yapmalısınız ? Kolaylıklar..
Selamlar teşekkür ederim bilgi için, bir ana sargı ile yardimci sarginin yerini değiştirmek gerekiyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
cevap doğru; ana sargıdan veya yardımcı sargıdan her hangi birinin uçlarını değiştirmek gerekir.Her iki sargının uçlarını değiştirince dönüş yönü değişmez , faz-nötrü değşitirince dönüş yönü değişmediği gibi . Selamlar

cevap doğru; ana sargıdan veya yardımcı sargıdan her hangi birinin uçlarını değiştirmek gerekir.Her iki sargının uçlarını değiştirince dönüş yönü değişmez , faz-nötrü değşitirince dönüş yönü değişmediği gibi . Selamlar
Mehmet abi akşama doğru ben kağıda yazıp çizeyim, bitirelim bu bir Fazlılari sürekli bir problem yaşıyorum :(( eksiğimi yanlışımı düzeltir isen çok sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri