elektrik motoru dönüş yönü değiştirme

Belki bobin uçlarını dışarı çıkarıp orada birleştirmişlerdir (bir umut).
Stator üzerindeki fişlerin bulunduğu parçanın resmini bobin bağlantıları görünecek şekilde çekebilirmisin.
Yalnız söylediğine göre kablo yerlerini değiştirdiğinde ters dönüyor olmasında bir gariplik var.
20160822_235631.jpg
20160822_235716.jpg

@Ertek68 Kablolarin göründüğü yere kadar bi birlesme yok. 3 ayri kablo sargilarin icine doğru gidiyor sonrasinin takibini yapamiyorum cunku iple sabitlenmjs ne nereye gidiyor belli degil

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Maalesef sargıların içinde birleştirilmiş...
Şunlar kafama takılıyor.
1-Bu makine bir sağa-bir sola şeklinde çalışmıyor mu...? Öyleyse demek ki ters dönebiliyor. Ama bağlantı şemasında bunu gösterir bir şey yok. Mekanik olarakta yapıyor olabilir...o_O
2-Statorun her iki tarafıda aynı gibi (fiş kısmı hariç)... Eğer stator ters takılabilirse o zaman ters döner..:cool:
3-Hala kabloların yerini değiştirince ters döndmesinin bir mantığı yok...

Son düzenleme:
elektrısyenlik, ark. motor yönünü cevirmek için kondansatörü yardımcı ve/veya ana sargıya baglamakdan bahsediyor. Benim bildiğim, kansatör sadace yadımcı sargıya seri bağlanır. Yön çevirme için, ana sargı veya yardımcı sargı uçları kendi aralarında yer değiştirmelidir.

Maalesef sargıların içinde birleştirilmiş...
Şunlar kafama takılıyor.
1-Bu makine bir sağa-bir sola şeklinde çalışmıyor mu...? Öyleyse demek ki ters dönebiliyor. Ama bağlantı şemasında bunu gösterir bir şey yok. Mekanik olarakta yapıyor olabilir...o_O
2-Statorun her iki tarafıda aynı gibi (fiş kısmı hariç)... Eğer stator ter takılabilirse o zaman ter döner..:cool:
3-Hala kabloların yerini değiştirince ters döndmesinin bir mantığı yok...
Bir sağa bir sola mekanik olarak şanzıman vasıtasıyla dönüyor.

@Ertek68 @elektrisyenlik hocam bugün bi bobinajciya gittim biseyler yapti ama daha deneyemedim rotor ve kablolar köyde bir iki güne deneyip sonucu yazarım. Bir de fiş uçları ısındı demiştim ters çalıştırınca kablo kesitini artırıp fiş ucunu degistireyim diyorum. Kaclik kablo kullanayim ne tavsiye edersiniz?

20160823_152157.jpg
20160823_152214.jpg
20160823_153045.jpg

Bonbinajcı, motordan dışarıya toplam 4 uç çıkarabildi mi?
4 uç çıkarmadı. O mavi kabloyla uçların yerini sanırım değiştirdi. Yani ana sargı müşterek sargı yardımcı sargı onların yerini değiştirdi. Detay söylemedi. Sadece fazı en solda ki mavi kablonun leyimlendiği yere tak dedi, ortaya kondansatör+elektrik dedi sağdakine de kondansatörü bağlayacaksın dedi. Motor şimdi ana sargı üzerinden terse dönecek dedi.

Senin usta ortak ucun birleşme noktasını bulup işi halletmiş sanırım.
Yalnız ustanın tarifindeki FAZ'ı anladımda elektrik nedir onu anlayamadım...:D
AC (alternatif akım) da faz ile nötrün yer değiştirmesi çalışmayı etkilemez.
Sanırım ustanın söylediği; Mavi ile ortadakine Faz-Nötr vereceksin (Prizden gelen kablo uçları) Kondansatörün bir ucunu ortadaki ile birleştirip diğer ucunu sağdakine bağlayacaksın.
Bu arada Ustana tebrikler işini biliyormuş...

Senin usta ortak ucun birleşme noktasını bulup işi halletmiş sanırım.
Yalnız ustanın tarifindeki FAZ'ı anladımda elektrik nedir onu anlayamadım...:D
AC (alternatif akım) da faz ile nötrün yer değiştirmesi çalışmayı etkilemez.
Sanırım ustanın söylediği; Mavi ile ortadakine Faz-Nötr vereceksin (Prizden gelen kablo uçları) Kondansatörün bir ucunu ortadaki ile birleştirip diğer ucunu sağdakine bağlayacaksın.
Bu arada Ustana tebrikler işini biliyormuş...
Elektrik derken aynen dediğiniz gibi bişey söyledi. İşaret falanda koydu, kablolar yanında olsaydı baglardık direk dedi, yine yapamazsan kabloyla beraber getir baglarız burda dedide umarım baglarız. Sizlerden bir yardım daha isteyebilirim,ayrıca zahmet edip cevap verdiğiniz için hepinize teşekkür ederim cok sağolun.Bu arada motora giden kablolar biraz ince geldi bana malum fişi falanda epey ısıtmıştı , kabloyu daha kalın bir kabloyla değiştireyim mi kaçlık kablo takayım ne dersiniz.

@elektrisyenlik @Ertek68
Hocam bugün motoru çalıştırdım. Bir iki sefer yanlış bağladım hafif koku geldi hemen soktüm fisten. Sonra şemadan falan yola çıkarak bi şekil de bağladım ve oldu. Sorunsuz hiç elimi değmeden çevirmeden tersine çalışıyor. Tabi yine eskisi gibi ısınma yapıyor o da normal sanırım. Bu arada o bir iki yanlış baglamanin çok zararı olmuş mudur motora ?

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,938
Son üye
Dragonov

Yeni konular

Geri