Bilgisayar ve bios önemi...

SPD ! bilgi .

Ekli dosyalar

• SPD TİPLERİ.jpg
    SPD TİPLERİ.jpg
    147.1 KB · Görüntüleme: 16
Capture+_2023-09-26-14-11-49.png

Sembol gösterimi D olmayaydı iyiydi :) Bunun neresi anot der benim gibi az buçuk elektronikten anlayanlar .
Evet biraz kafa karıştırıcı olmuş. Bulunduğu konumdan ve OVP (Over Voltage Protection) yazısından tahmin etmek lazım.
Bir kafa karıştırıcı eleman daha TVS diyot. Tek yönlü olanında işaret var ama çift yönlü olanında yok. Tırmala dur :). Kaynak gerilimine paralel bağlı oluyor.
1695728302943.png

1695728392010.png

Son düzenleme:
Haklısınız. Arkadaş elektronikle uğraştığına göre Parafudr derken modemlerin ethernet girişlerinde kullanılan gdt yi kastetmiş olmalı.
Ustam ben de bu parçayı yeni öğrendim, bunca senedir hiç kullanma yada kullanma ihtiyacı duyduğum bir devreye denk gelmedim, bunuda yazdım zaten, Doğrudur Gtd doğru isimdir, ben bu ürünü yeni tanıdım, fakat ısrarcı olarak yazmıyorum, yinede ekleme yapayım, bazı sitelerde parçayı ararken ve arama yaptığımda gtd yanında parafudr diyede geçtiğini gördüm, bundan dolayıda her iki şekilde anıldığını düşünüyordum, yani bir şekilde parafudr ismide bununlada özdezleşiyor diyebilirmiyiz.
Modem hiç aklıma gelmedi ustam, geçenlerde bir devrede şok akımı üzerine toplaması için lazım oldu öyle tanıştım kendisi ile.

Ekli dosyalar

• 350v-gaz-desarj-tupu-diger-komponentler-motorobit-50843-37-O.jpg
    350v-gaz-desarj-tupu-diger-komponentler-motorobit-50843-37-O.jpg
    3.6 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular