Laptop Windows 10 BIOS a giremiyorum

sasen1

Paylaşımcı üye
Dizüstü bilgisayarımda windows 10 işletim sistemi yüklü.BIOS UEFI desteklemediği için LEGACY olarak windows 10 u yüklemiştim.Yani windows 10 üzerinden UEFI ile BIOS u açamıyorum.F2 tuşu(diğer tuşları da denedim) ile açılmıyor.Güç düğme ayarlarından hızlı başlatmayı kaldırdım.SSD olduğu için açılışın çok hızlı olmasından kaynaklanabileceğini düşündüm SSD yi hatta diğer HDD yi söktüm yine BIOS a giremedim..Öğrenmek istediğim BIOS a girmemi engelleyen sebep ne olabilir?

Cihaz
İşlemci Intel(R) Core(TM) i5-2410M CPU @ 2.30GHz 2.30 GHz
Takılı RAM 8.00 GB
Görüntü NVIDEA GeFORCE 520M
Intel(R) HD Graphics 3000
Sistem türü 64 bit işletim sistemi, x64 tabanlı işlemci

Edisyon Windows 10 Pro
Sürüm 21H2

Pek hatırlamıyorum kapatmayı laptopun bataryasini sökün sistem yazılımı programı çalışırken veya diğer hdd disk yok iken açma kapalı tuşuna uzun süreli basıp laptopun fişini çekip bir müddet sonra biosa giriş yapmak.
Bir seride böyle girebiliyordun.
Yapılan işlemlerden sorumluluk kabul edilmez.

Bios güncellenmediyse başlatırken iyi zamanlamak gerekiyor. Bendeki asus'u da zar zor yakalıyorum. Bir de modeline göre bios giriş tuşu f2 mi emin olmak lazım? Esc, f10 veya başka tuş da olabiliyor.

Pek hatırlamıyorum kapatmayı laptopun bataryasini sökün sistem yazılımı programı çalışırken veya diğer hdd disk yok iken açma kapalı tuşuna uzun süreli basıp laptopun fişini çekip bir müddet sonra biosa giriş yapmak.
Bir seride böyle girebiliyordun.
Yapılan işlemlerden sorumluluk kabul edilmez.
Batarya sökerek de denedim olmadı
Bios güncellenmediyse başlatırken iyi zamanlamak gerekiyor. Bendeki asus'u da zar zor yakalıyorum. Bir de modeline göre bios giriş tuşu f2 mi emin olmak lazım? Esc, f10 veya başka tuş da olabiliyor.
Lenovo Z570 için F2 tuşu zaten ekranda altta da yazıyor.Ama ben diğer tuşları da hatta fn tuşu ile birlikte de denedim olmuyor.

Batarya sökerek de denedim olmadı

Lenovo Z570 için F2 tuşu zaten ekranda altta da yazıyor.Ama ben diğer tuşları da hatta fn tuşu ile birlikte de denedim olmuyor.
Yeniden başlatarak warm boot değil cold boot için tamamen kapattıktan sonra açar açmaz deneyin.

Yeniden başlatarak warm boot değil cold boot için tamamen kapattıktan sonra açar açmaz deneyin.
Olmadı
Bu bilgisayarda Nova tuşu windows 7 ile çalışıyordu.İşletim sistemini Windows 10 a yükseltince nova tuşu işlevini kaybetti.

HDD yi 2 sene önce SSD ile değiştirdiğimde Windows 10 kurmuştum ve hiç sorun yoktu.BIOS a girebiliyordum.Ne oldu anlamıyorum.Şimdi girmiyor.

Son düzenleme:
Öncelikli olarak BIOS kontrol edilmelidir.

https://pcsupport.lenovo.com/tr/tr/...M-UPDATE-UPDATE-DRIVERS-BIOS-AND-APPLICATIONS
LEN.png
Sistem 2. nesil olduğu için UEFI BIOS olmayacaktır. Windows içerisine kurulacak sistem update yazılımı BIOS'u görüyormu?

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri