Bilgisayar ve bios önemi...

Çok iddialı olmayın! Eski bios'larda pil (rtc) zaman saatini beslerken aynı zamanda hdd ve diğer ayarların da tutulmasını sağlar. Dolaysıyla hdd'yı tanımayan pc/bilgisayar açılsa da işletim sistemini yükleyemez. Tabi açılmadan kasit ekranın gelmesi ise tabi ki açılır.;)
Bende önceki konuda genelleme yapmayalım her bilgisayar aynı değildir diye belirtmiştim ama açılmazda açılmaz diye tutturdu abimiz. Normal olarak açılacak açılmazsa bana bye :) Normal derken batarya düşük diye uyaracak tabiki.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bilgisayarı-kapattıktan-sonra-fişten-çekilmeli-mi.151341/page-2#post-995942

Çok iddialı olmayın! Eski bios'larda pil (rtc) zaman saatini beslerken aynı zamanda hdd ve diğer ayarların da tutulmasını sağlar. Dolaysıyla hdd'yı tanımayan pc/bilgisayar açılsa da işletim sistemini yükleyemez. Tabi açılmadan kasit ekranın gelmesi ise tabi ki açılır.;)
yani dos ortamında çalışan commodore bilgisayarlardan bahsediyorsanız hala kullanan var mı? yada kullanabilecek kaç kullanıcı var?

Bilgisayar için bios ilk işlemci gibi çalışır.Bilgisayarı bios açar donanımı kontrol eder işletim sistemini yükler ve sonra görevi işletim sistemine ve işlemciye bırakır.Bu resimdeki gibi anakartta bulunuyor ve bios hafızasını bir pil ile koruyor(CR2032 pil).Bios pili 4-5 sene civarı görev yapabilir ve pil biterse bilgisayar açılış yapmaz.Gerekirse yeni pil takılır.
Bios ayar konusunda önemli görevler yapıyor ve gerekirse bios ayarından windows yeniden yüklenebiliyor...ORHAN
Not:Bu konuda soru çok olduğundan yazdım!
Ekli dosyayı görüntüle 101511
ek not eklemek istiyorum. eğer bios güncellemesi yaparken elektrikler giderse anakart %90 hasar görecektir.

yani dos ortamında çalışan commodore bilgisayarlardan bahsediyorsanız hala kullanan var mı? yada kullanabilecek kaç kullanıcı var?
KÖTEK :oops:👊
C64 bilgisayarım köyde hala kömürlükte duruyor.
Ancak hiçbir yan birimi kalmamış.
Zamanında o bilgisayarda virüs böcüğü bile yazmıştık.
İlk makina kodu ve assembler dersimi o PC ile almıştım.
200 küsür adet assembler kodu ve uygulamalarını çözünceye kadar klavyeyi kemirmiştim.

KÖTEK :oops:👊
C64 bilgisayarım köyde hala kömürlükte duruyor.
Ancak hiçbir yan birimi kalmamış.
Zamanında o bilgisayarda virüs böcüğü bile yazmıştık.
İlk makina kodu ve assembler dersimi o PC ile almıştım.
200 küsür adet assembler kodu ve uygulamalarını çözünceye kadar klavyeyi kemirmiştim.
kaç ram vardı? hatırlıyon mu bari. ucundan accuk bende bir zamanlar virüs yazmıştım. ne güzeldi be. lamerlikten hackerlığa geçecektim, işsiz kaldım. ekmek parası için boşladım hepsini.

Ilk mesaji yazan arkadas bios icin ilk testleri vs yapip ardindan acilisi CPU ya devreden seklinde aciklama yapmis.

Alakasi yok. Bios, romda saklanan programa verilen addir. Basic Input Output Systems kelimelerinin ilk harfleridir. Ana karttaki CPUnun bizzat kendisi bios programi kosturarak test vs ne varsa yapar ardindan isletim sistemini yukler.

kaç ram vardı? hatırlıyon mu bari. ucundan accuk bende bir zamanlar virüs yazmıştım. ne güzeldi be. lamerlikten hackerlığa geçecektim, işsiz kaldım. ekmek parası için boşladım hepsini.
64kb RAM in 25.089 unu işletim sistemi kullanırdı.
Temel adresleme 0000 adresinden 0800 adresine kadar işletim sistemi için ayrılmış idi. 0400 den sonraki adres ekran kartı dediğimiz VIC adreslemesi için kullanılırdı. Ayrıca aradaki bazı adresler ses ara birimi olan SID için ayrılmıştı.
C64 PET basic dilinden anlayan bir makina olup, bu dilin anladığı komutlar PC nin ROM'unun içerisinde bulunurdu. Tüm yazılımlar ROM içerisinde sabit olduğundan PC kapatılsa bile yazılımlar silinmezdi.
Geriye kalan 38911 bit böcükleri kullanıcıların kullanımına ayrılmış serbest hafıza idi.
C64_startup_animiert.gif

https://tr.wikipedia.org/wiki/Commodore_64

Seyircilere de bazlama gelsin bari.. Peynirli lütfen.. 😉
Ben bilgisayarı 2009 da aldım.4 sene sonra bios pili bitti açılmadı.Ben pili değiştirdim açıldı...Bios o zaman ilk açılışı yapıyordu pil hafızasını koruyordu.Şimdi bios gelişti ve UEFI bios olarak üretiliyor,yetenekler de çoğaldı...Geniş düşünün lütfen!...ORHAN
Ilk mesaji yazan arkadas bios icin ilk testleri vs yapip ardindan acilisi CPU ya devreden seklinde aciklama yapmis.

Alakasi yok. Bios, romda saklanan programa verilen addir. Basic Input Output Systems kelimelerinin ilk harfleridir. Ana karttaki CPUnun bizzat kendisi bios programi kosturarak test vs ne varsa yapar ardindan isletim sistemini yukler
Resimdeki bios ne iş yapıyor biliyor musun?O süs değil...Şimdi gelişti UEFI bios üretiliyor.Ben 2009 yılı modele göre yazdım...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,317
Kullanıcılar
450,152
Son üye
bayekofsiwa

Yeni konular

Geri