Rufus 3.0

Konusu 'Program İstekleriniz' forumundadır ve MicroGenci tarafından 8 Temmuz 2018 başlatılmıştır.


Etiketler:
 1. MicroGenci

  MicroGenci Üye

  Katılım:
  6 Temmuz 2018
  Mesajlar:
  6
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cinsiyet:
  Bay
  Rufus Türkçe dil destekli iso dosyalarını usb belleğe yazabileceğiniz basit ve oldukça etkili bir programdır. Windows işletim sistemleri, linux işletim sistemleri gibi medyaları usb belleğenize yazabilirsiniz. Aynı zamanda usb medyalarını biçimlendirmek içinde kullanabilirsiniz. Önyüklenebilir USB sürücüsü oluşturmanın en kolay ve basit araçlarından biridir.

  Program nerelerde işimize yarar ?
  Programı başlıca 2 alanda kullanabiliriz. İlk olarak usb belleğimizi biçimlendirmek için olabilir. Diğer bir seçenek ise usb ile format atmak istiyorsanız program o konudada yardımcı olmaktadır.

  Program şu sistemlerin iso dosyasını çalıştırabilmektedir;
  Arch Linux
  Archbang
  BartPE/pebuilder
  CentOS
  Damn Small Linux
  Debian
  Fedora
  FreeDOS
  Gentoo
  GParted
  gNewSense
  Hiren's Boot CD
  LiveXP
  Knoppix
  KolibriOS
  Kubuntu
  Linux Mint
  NT Password Registry Editor
  OpenSUSE
  Parted Magic
  Partition Wizard
  Raspbian
  ReactOS
  Red Hat
  rEFInd
  Slackware
  Tails
  Trinity Rescue Kit
  Ubuntu
  Ultimate Boot CD
  Windows XP (SP2 yada üstü)
  Windows Server 2003 R2
  Windows Vista
  Windows 7
  Windows 8
  Windows 8.1
  Windows 10

  ilgili sistemlere ait iso dosyasını bu program aracılığı ile usb medyasına yazabilir ve format vb. işlemlerinizi yapabilirsiniz. Yukarıda yer alan sistemler programın sitesinden temin edilmiştir.

  Nelere dikkat etmeli?
  Aygıt sekmesinde işlem yapacağınız usb belleği dikkatli seçmenizi öneririm. Zira olası yanlış bir seçimde usb belleğin içerisinde yer alan veriler silinecektir.
  • Aygıt sekmesi altında yer alan "Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türü" önemlidir. Eğer UEFI bir sistem kurmayı düşünmüyorsanız oradaki seçenek "BIOS yada UEFI Bilgisayarlar için MBR Bölüm Düzeni " seçili olmalıdır. UEFI kurulumlarda ise altında yer alan 2 seçenekten size en uygun olanı seçmelisiniz. UEFI için googleda uefi nedir vb. aramalar yaparak UEFI hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. UEFI kısaca geçiştirilecek bir konu değildir. Merak edenler tüm detayları ile ilgili aramalar yaparak bilgilere ulaşabilir.
  Dosya sistemi yazan alanda eğer uefi kurulum yapmacaksanız "NTFS" seçebilirsiniz. UEFI kurulumlar için ilgili alan "FAT32" olarak seçilmelidir.
  • iso dosyasını göstermek için SEÇ butonuna basın ve iso dosyasını seçin

  Nasıl Kullanılır ?
  1 - Aygıt sekmesinden usb belleğinizi seçin
  2 - Önyükleme seçimi "Disk ya da ISO yansıması" şeklinde kalsın ve hemen yan kısımda yer alan "SEÇ" butonuna basarak iso dosyasını gösterin
  3 - Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türü sekmesinden size uygun olanı seçin. (UEFI ile işim yok diyorsanız BIOS yada UEFI Bilgisayarlar için MBR Bölüm Düzeni seçin.)
  4 - Başlat yazısına tıklayın ve işlemin bitmesini bekleyin

  [​IMG]

  Link1 = İndir
  Link2 = İndir
   

Sayfayı Paylaş