Laptop Windows 10 BIOS a giremiyorum

@Ar-kur-Tek
DLG ile ilgili olarak yıllar önce arkadaşlarım için video yayınlamıştım. :)
Kazara bu videomu silmemişim. Nostalji olsun diye paylaşıyorum.

@ozgurece35, ssd diskler için defrag birleştirmesine gerek yoktur. Yapılması da önerilmiyor. Mekanik hdd'lerdeki fragmante/dağınık veri dolaysıyla gecikme olmaz. Varsa da kayda değer değildir. Ayrıca windows için trim diye bir özellik defrag/birleştirme şeklinde olmasa da her hafıza hücresinin iop sayısının dengeli olmasına, dolaysıyla her hücrenin eşit şekilde eskimesini sağlamaya çalışır. Buradan şunu çıkarmak lazım, siz ssd'yi birleştirseniz de, eğer windows kullanıyorsanız (diğer os'leri bilmiyorum) düzeni sürekli bozmaya çalışacaktır.

@ozgurece35
Benim sana kurmuş olduğum iş istasyonu hala duruyor mu?
Duruyorsa XP yi açıp denetim masası disk seçeneklerinden diskler bölümüne girerek ekran alıntısı verebilirmisin?
Sanırım senin PC yi de DLG ile kurmuş olmalıyım.

Ben SSD lere karşı gibi olsam da kendi bilgisayarımda da SSD kullanmaktayım.
DISC.png

Her ne hikmetse bu sistemin kurulumunda da WD DLG kullanmışım :)
3 yıldır kullanmakta olup, formatım gelmezse (Format atmayı özlemezsem) kullanmaya devam edeceğim.
SYS.png
STORAGE olarak isimlendirilen disk bölümüm geçici depodur.
Herhangi bir dosya indirmişsem, veya herhangi bir belge oluşturmuşsam bilgilerimi önce bu bölümde toplarım.
Dosyalarımın tüm taramaları ve testlerini yaptıktan sonra saklanması gerekli dosyalarımı harici diskime aktarırım.
Böylece olası sistem çökmelerinde çalışmalarım boşa gitmemiş olur.

WAAAYY senin PC'yi de DLG ile kurmuşum :D
XP için ayrılması gereken 8MB disk bölümü yok :)
Belki de o yüzden açılışta oldukça hızlı idi.

Sanırım sonradan bir donanım eklemişsin. Bilinmeyen aygıt sırıtıyor :D
Ama benim kurmuş olduğum AVER TV kartı ve sound blaster live220 oldukça şipirdek hala civil civil.
CORE2 DUO serilerinin üst serilerinden olan E8200 de el yakıyor.
333MHz BUS speed ile tam performas ile çalıştığına şüphe yok.

@Mr_YAMYAM hocam daha önce size ayrıntılı anlatmıştım ama unutmuşsunuz.
SONY MZ-NF610 walkman içn SonicState yazılımı sadece XP de çalışıyor. Yani XP işletim sisteminde CD lere müzik yükleyebiliyoruz. üstelik 1,5 DC volt tek pil ile. Walkman i USB den bağlayınca bilinmeyen aygıt yok oluyor . Ama çok datlı sesi var bu cihazın. Bir alt modeli SONY MZ-R91 elime geçmişti bir bölümünü resimledim.

E2McnS.jpg

E2MjFG.jpg

E2MNSI.jpg

E2MOsf.jpg

E2MH91.jpg

@Mr_YAMYAM hocam daha önce size ayrıntılı anlatmıştım ama unutmuşsunuz.
SONY MZ-NF610 walkman içn SonicState yazılımı sadece XP de çalışıyor. Yani XP işletim sisteminde CD lere müzik yükleyebiliyorum. Walkman i USB den bağlayınca bilinmeyen aygıt yok oluyor . Ama çok datlı sesi var bu cihazın. Bir alt modeli SONY MZ-R91 elime geçmişti bir bölümünü resimledim.
Ben nerden bileyim adamım. Ben bir AT'ım :D
Unutmuşum o dediğini. Daha doğrusu o konuyla ilgili olduğunu bile aklıma getirmemiştim.
Sırası gelmişken bazı ön bilgiler vereyim.
https://en.wikipedia.org/wiki/MiniDisc
Yazılım.
https://en.wikipedia.org/wiki/SonicStage
Eğer MD JAVA yazılımı üzerine çalışıyorsa, diğer PC lerinde JAVA yazılımı yüklü olmayabilir. Java yazılımını test ederek herhangi bir PC ye kurarak test edebilirsin.
https://www.java.com/download/ie_manual.jsp

Dizüstü bilgisayarımda windows 10 işletim sistemi yüklü.BIOS UEFI desteklemediği için LEGACY olarak windows 10 u yüklemiştim.Yani windows 10 üzerinden UEFI ile BIOS u açamıyorum.F2 tuşu(diğer tuşları da denedim) ile açılmıyor.Güç düğme ayarlarından hızlı başlatmayı kaldırdım.SSD olduğu için açılışın çok hızlı olmasından kaynaklanabileceğini düşündüm SSD yi hatta diğer HDD yi söktüm yine BIOS a giremedim..Öğrenmek istediğim BIOS a girmemi engelleyen sebep ne olabilir?

Cihaz
İşlemci Intel(R) Core(TM) i5-2410M CPU @ 2.30GHz 2.30 GHz
Takılı RAM 8.00 GB
Görüntü NVIDEA GeFORCE 520M
Intel(R) HD Graphics 3000
Sistem türü 64 bit işletim sistemi, x64 tabanlı işlemci

Edisyon Windows 10 Pro
Sürüm 21H2
Yaptığım bütün işlemler sonuç vermeyince şöyle bir yöntem denedim.

SSD yi söktüm.Sonra 2. HDD olarak kullandığım 1TB HDD yi kasa PC ye bağladım içindekileri yedekledim.Laptopa taktım.Lenovo Z570 ile gelen Windows 7 işletim sistemini yükledim.Lenovonun kendi sitesinden bilgisayarın Windows 7 anakart chipset sürücüsünü, BIOS sürücüsünü yükledim.(Daha önce BIOS pilini söktüğüm için mi ,bilmiyorum BIOS un sürücüsünü yükledi).Artık BIOS a F2 tuşu ile rahatlıkla girebiliyorum.F12 tuşu ile de boot menü açılıyor.1 kere tuşlara basmam yeterli oluyor.:D

Yaptığım bütün işlemler sonuç vermeyince şöyle bir yöntem denedim.

SSD yi söktüm.Sonra 2. HDD olarak kullandığım 1TB HDD yi kasa PC ye bağladım içindekileri yedekledim.Laptopa taktım.Lenovo Z570 ile gelen Windows 7 işletim sistemini yükledim.Lenovonun kendi sitesinden bilgisayarın Windows 7 anakart chipset sürücüsünü, BIOS sürücüsünü yükledim.(Daha önce BIOS pilini söktüğüm için mi ,bilmiyorum BIOS un sürücüsünü yükledi).Artık BIOS a F2 tuşu ile rahatlıkla girebiliyorum.F12 tuşu ile de boot menü açılıyor.1 kere tuşlara basmam yeterli oluyor.:D

Ilginc. Bende f11 ile boot sequence çıktı. Elimdeki usb deki windowsu takip boot ettim. Yüklemeyi yaptım.

Ancak hala bios a giremiyorum. Neyse kurulum tamamlandı. Sonra teslim ettim.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri