Basit Bir Hesap Makinası İle Kompanzasyon Hesaplama.

life_2834

Üye
Merhaba Arkadaşlar En Basitinden Kompanzasyon Hesaplama.

(Bu hesaplama metodu istenilen cosØ 1 olacaksa geçerlidir.)

Q = S.SinØ

S = U.I

Mevcut CosØ biliniyor. 0,56
İstenilen cosØ 1

sinØ=Kök içinde (1² - Cosز)

=1.1 - 0,56.0,56
=1-0,3136
=0,6864
=Kök dışına çıkartırsak = 0,8284 çıkar sonuç Bu k Katsayısıdır.Tablodan Kontrol Edin İsterseniz.

50kW bir tesis için

S=P/cosØ
=89kVA
Q=S.SinØ
=89*0,8284
=Yaklaşık 74kVAr Çıkar.

Toplam Kompanzasyon İhtiyacımız
74kVAr

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Çok kullanışlı ve yararlı oldu, bendeki sistemde denedim doğru çıktı. +pop

birde trafolara konan sabit kondansatörlerin nasıl seçilmesi gerektiğini soracaktım?

50KW güç için max:40 Kvarı geçmez. arkadaşlar gerçekçi deger förmülleri kullanalım ben ömrümde görmedim 50kw a 74 Kvar koyan

bu şekilde bir hesap yaparsanız yanılırsınız.işletmelerde kullanılan her bir cihazın cosQ değerleri birbirinden farklıdır.ayrıca motorlarında cosQ değerleri bile 0,82 ile 0,89 arasındadır.
işletme çalışırken iyi bir güç analizi ile sistemi irdelemek daha bilimsel bir yöntem.ihtiyaç kadar kademe,ihtiyaç kadar kondansatör gücü koymak gereksiz maliyettende kaçınmak gerek.
ileriye dönük güç artımınıda işletme yetkilisi ile görüşerek gerekli kapasite ve kademe sayısını da bu yönde toleranslı düşünebiliriz.

trafolardaki sabit konusuna gelince genelde trafonun kva cinsinden gücünün %3 ile %5 i arasında bir değer konulması gerektiği yazılır her yerde.
1600kva lık bir trafo merkezine 40kvar'lık kondansatörü sabit bağladım o bile çok fazla geldi.
10kvar şu anda sabit olarak işimizi görüyor.
trafo sabiti üretici firmalara göre değişiyor.en iyi yöntem AG panosundan ana şalteri indirin 15 dakika sayacı takip edin.çıkan sonucu 4 ile çarpın sabit kondansatör gücünü bulabilirsiniz.

Merhaba,

Sayın fabia, söylediklerinize katılıyorum. Mazur görürseniz size bir sorum olacak: 1600kVAr'lık trafo için 40kVAr kondansatör kullandığınızda çok fazla geldiğini belirtmişsiniz. Sayaç OG tarafta mıdır AG tarafta mıdır? Şayet OG tarafta ise:

1) Kaçlık yeraltı kablosu kullanılmıştır?
2) Sayaçtan trafo primerine kadar olan mesafe ne kadardır?

6 adet 3x240+120 NYY kablo kullanılmıştır.
sayaç OG dedir.Metal muhafazalı modüler hücre kullanılmıştır.sayaç ile trafo primeri arasındaki mesafe 3m civarındadır. trafo ile AG panosu arasındaki mesafe 20m dir.işletme bir hastanedir.

Merhaba Neye gre 40kVAr geçmezmiş anlamadım.

Dikkatli okuyun bu yöntemi bir çok kişi bilmez.

50kW
Ölçülen CosØ = 0,56
İstenilen CosØ = 1

Hesaplayalım Klasik Yöntemle.

Bilmediğiniz yerlere yorum yapıpta kimseyi yanlış yöneltmeyelim.

50KW güç için max:40 Kvarı geçmez. arkadaşlar gerçekçi deger förmülleri kullanalım ben ömrümde görmedim 50kw a 74 Kvar koyan

arkadaşım mevcut CosØ 0,70 ise senin dediğin doğru ama arkadaşın hesabındaki gibi 0,56 ise arkadaş doğru burada kvar ı CosØ belirler kolay gelsin

Merhaba Neye gre 40kVAr geçmezmiş anlamadım.

Dikkatli okuyun bu yöntemi bir çok kişi bilmez.

50kW
Ölçülen CosØ = 0,56
İstenilen CosØ = 1

Hesaplayalım Klasik Yöntemle.

Bilmediğiniz yerlere yorum yapıpta kimseyi yanlış yöneltmeyelim.

hesapta sıkıntı yok ilk değer CosØ =0,56 hiç bir tesiste görmedim ben bunu vurguladım sadece.....

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri