25,2kW Kompanzasyon Hesap Doğrumu???

çünkü kompanse edileceği yerlerin ilk kademesinin kondansatörü büyük seçilir benim bildiğim kadarı böyle

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
''700x36W lık tasarruflu lamba kompanzasyonu için hesabım doğru ve kademelerim esnekmidir.Yani Bu işletmeyi karşılarmı.''

Yukarıda sayın üye lamba türünün tasarruf tipi olduğunu belirtmiş,neden herkes buna rağmane zaten kapasitif özellikli bu lamba grubuna kondansatör kademesi seçmeye çalışıyor?

''700x36W lık tasarruflu lamba kompanzasyonu için hesabım doğru ve kademelerim esnekmidir.Yani Bu işletmeyi karşılarmı.''

Yukarıda sayın üye lamba türünün tasarruf tipi olduğunu belirtmiş,neden herkes buna rağmane zaten kapasitif özellikli bu lamba grubuna kondansatör kademesi seçmeye çalışıyor?

Sorunun soruluşunda zaten cinlik var :D bir tesis ve sırf tasarruflu ampullerle dolu. Bu tesiste tasarruflu ampuller altında çift kale maçmı yapılıyor? yada film falan mı çeviriliyor diyecem ama onun içinde kamera falan lazım adam başka hiç bir yükten bahsetmemiş. Biraz uyanık olmak lazım ben böyle soru soranlara cevap yazmıyorum. 700adet 36w tasarruf ampulle aydınlatma ve başka hiç bir yük yok ! sizcede bu işin içinde bir iş yokmu! yoksa benmi kötü düşünüyorum ne dersiniz?
Sn kumandacı zaten olayı çakmış ;) Diğer üyeler tasarruflu ampullerin kapasitif etkisini ve soruyu soranın şeytanlığını görememiş...

Bu listede kompakt flerosan için yanına paralel takılması gerek kapasitörler yazıyor. Bu neden o zaman? 23. sayfaya bakınız.

Ekli dosyalar

• Chapter_03-_CFL_2009_2010.pdf
    912.6 KB · Görüntüleme: 0
Bu listede kompakt flerosan için yanına paralel takılması gerek kapasitörler yazıyor. Bu neden o zaman? 23. sayfaya bakınız.

Teorik bilgi açtığına göre bu konuda hiç tecrüben olmamış ali bey :) Piyasada milyon çeşit tasarruflu ampul var. Bu konu daha öncede sitede epeyce tartışıldı yorumları acı tecrübeleri açıp okursan ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın.

Teorik bilgi açtığına göre bu konuda hiç tecrüben olmamış ali bey :) Piyasada milyon çeşit tasarruflu ampul var. Bu konu daha öncede sitede epeyce tartışıldı yorumları acı tecrübeleri açıp okursan ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın.

:) doğrudur. Kompanzasyonla ilgili tecrubem olmadı hiç ama burada arkadaşların sorunlarını okuya okuya kendim yapmış kadar oldum. :D Ama bu teorik bilgi değil ki kardeş. Merak ettim osram ın kataloğuna baktım,böyle yazıyo. Kompakt flerosanların indüktif olanları, kapasitif olanları felan mı var?
Saygılar...

Mesajımı düzeltiyorum. Hem indüktif hem kapasitif olanları varmış :D . Şu konu ben daha aktif üye olmadan önce tartışıldığından kaçırmışım konuyu. https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/tasarruf-ampulü-kapasitif-sorunu.3760/
Bu sayfayı okuduktan sonra aydınlandım :) Ama bizi asıl yanıltan husus, konuyu ilk açan arkadaşın
Toplam Güç=25,2kW
CosØ=0,56
İstenilen=0,99
şeklindeki beyanı.
Saygılar.

Merhaba Arkadaşlar.

Bir üyemiz şöyle diyor aydınlatmadan başka yük yokmu evet yok olsa yazardım.
5 katlı mobilya mağazası olunca aydınlatmadan başka bir yük olmuyor tesiste.
1kaç priz var demiştim oda 1 bilgisayar mutfaktaki buzdolabı birde mikro dalga fırın.Anlıcanız mobilya satış mağazası ne bekliyorsunuzki KAYNAK MAKİNASIMI.

Gelelim tasarruflu lambaların kapasitif etkisine evet mekanik balastla kullanılırsa
kapasitif etki elektronik balastla kullanılırsa indiktüf etkili oluyorlar terside olabiri tam hatırlamıyorum ama tek başına kullanılırsa 0,56 cosØ
Yani kompanzasyon yapmak zorundasınız.
Bağlayın 10 lambayı cosØ Ölçün göreceksiniz.

sayın uyeler sımdı tesısı kurduk vede lambalarımızı bagladık vede bırakıp gıttık dıyelımkı kapasatıf ozellıklı lambalardan aldık vede kompanze yapmadık buraya kadar hersey guzel cezada yok ya sonrası musterı tasarruflu lambanın kapasatıf oldugunu enduktıf olanını ne bılır gıder alır ordan bır tane lamba takar.pekı kompanze bıze ne zarar verır burada yapılsa hıc bır zararı olmaz ayrıca faydasıda olur musterı ılerıde cezaya gırmez yanı sıstem kapasatıf ıse zaten devreye kondansator almayacakkı bunun ıcın soruların altında bır baska sey aramaya gerek yoktur

Ya arkadaşlar bi yardım istedik kimse cevap vermedi lütfen ;

Hastanenin kompanzasyonu şu anda yetersiz kaldı (Ek yük geldiğinden)

Ne yapmam lazım neleri değiştirerek yükseltebilirim.:)

Merhaba Arkadaşlar.

Bir üyemiz şöyle diyor aydınlatmadan başka yük yokmu evet yok olsa yazardım.
5 katlı mobilya mağazası olunca aydınlatmadan başka bir yük olmuyor tesiste.
1kaç priz var demiştim oda 1 bilgisayar mutfaktaki buzdolabı birde mikro dalga fırın.Anlıcanız mobilya satış mağazası ne bekliyorsunuzki KAYNAK MAKİNASIMI.

Gelelim tasarruflu lambaların kapasitif etkisine evet mekanik balastla kullanılırsa
kapasitif etki elektronik balastla kullanılırsa indiktüf etkili oluyorlar terside olabiri tam hatırlamıyorum ama tek başına kullanılırsa 0,56 cosØ
Yani kompanzasyon yapmak zorundasınız.
Bağlayın 10 lambayı cosØ Ölçün göreceksiniz.

Mesajımı yazarken son cümlelerimde bu işin içinde bir iş yok mu? yoksa benmi kötü düşünüyorum diye sormuştum. Snlife_2834 mobilya mağazası olduğunu yükün büyük kısmının aydınlatma olduğunu söyledi bu durumda haklıdır ben ön yargılı düşünmüşüm kendisinden özürdilerim. İnsanlar sıkıntılarını tam manasıyla anlatamayınca bu tür yanlış anlaşılmaların olması gayet normaldir.
Netice olarak kullanacak olduğunuz ampulü seçip 1 tanesinin değerlerini mümkünse deneysel olarak görüp toplamı hesap edip ona göre hareket etmek gerekir. Atıyorum 10kVar yeterli gelen bir işletmeye 30kVar kompanzasyon yapmanın bir anlamı yoktur bu haybeye masraftır kullanılmayan atıl durumdaki kondansatörlerinde zamanla ölmesi anlamına gelir milli servet heba olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,124
Son üye
Ekolll

Yeni konular

Geri