Baştan Sona Cnc Yapımı

Arkadaşlar merhaba

Bir cnc projesine başladım.Sizlerden yardım bekliyorum.İç mimarım ve mobilya atölyem var.Cnc genel olarak ahşap ve mdf kesimleri ve delik delmek kullanılacak ancak yapmışken metalde kesebilsin istiyorum.Projeye solidworkste başladım.Aslında proje tamamen bittiğinde yayınlayıp sizlerden yardım isteyecektim.Ancak adım adım gitmek daha doğru olur diye düşündüm.Temelde bir hata olursa tüm projeyi değiştirmek zorunda kalmam bu sayede.Ana şasenin fotoğraflarını altta görebilirsiniz

NZB5dY.jpg

oOWAa7.jpg

Genel ölçüler 400 cm x 230 cm x 80 cm

*Kırmızı kısımlar 100 x 150 x 8mm
*Mavi kısımlar 100 x 80 x 5 mm
*Sarı kısımlar 80 x 80 x 5mm
*Yeşil kısımlar 100 x 80 x 5 mm
*Mor kısımlar 60 x 60 x 5 mm

Sizce bu şase yapısı uygunmudur? Değiştirmem veya güçlendirmem gereken bir yer var mı?

4m ye 2.30 router bayağı büyük. Şasi gayet güzel olmuş ama kaynak olacağı için ilk önce şasiyi yapıp bitirin sonra atın bir kenera 2 ay beklesin. Aslında kaynaktan sonra gerilmeleri almak için bir ısıl işleme tabi tutulsa çok iyi olur ama bu kadar büyük gövde hem çok maliyet hemdeöyle bir fırın her yerde olmaz. Muhtemelen krameyer dişli kullanacaksınız ve lineer kızakları yerleştirmek için profil üzerine en az 2mm kanal açtıracaksınız diye düşünüyorum. 4 mt işleme alanı olan bir yatay freze yada borwerg bulmanız lazım. Yok bunlara gerek yok derseniz hiç uğraşmadan piyasadan 1 tane alın. Sanırım makineniz sağlam ve hassas olsun diye kendiniz yapıyorsunuz.

Biz 1 1 tamamen ahsaptan yaptik 1 aydirda kullaniyoruz zerre kacirma sasma yok. Metalde isleyebiliyoruz. Fiyat olarak 5000 tlye mal oldu.

- Ben olsam toplamda 9 tane olan taşıyıcı ayakları da 100x150 kullanırdım. Öyle olunca mor olanlara gerek kalmaz.

bir inşaat mühendisi olarak söyleyimki o mor olanlar tamamen gereksiz olduğu gibi yapılması halinde kaynaklı oldugu için çarpılmalara neden olacaktır , cok gereksiz , sistemi ağır ve maliyetli hale sokar. bunun yanında bir tavsiyem ayakların altına teker düşünmeniz... sistem titreşim yapar diye düşünmeyin titreşime neden olmaz, okadar ağır bir makineyi bir yere çekmek için bile iş makinası gerekir ....

Öğrenmek için soruyorum. Mor kısımlar neden gereksiz? Bu boyuttaki makinenin hareketli eksenleri de oldukça ağır olacaktır. Bu eksenlerin ani duruş ve kalkışlarında ciddi bir eksenel yük oluşacak ve yük sarı ve düşey mavi elemanlarda eğilme gerilmesi dolayısı ile sehim yaratacaktır. Yük kalktığında sehim kalkacak ve bu durum sürekli titreşim yaratacaktır. Mor elemanlar bu eksenel yükleri üzerine alarak doğrudan yatay mavi elemanlara aktaracaktır.

Makine tasarımına gelecek olursak. Ana şase seçimini etkileyen en önemli faktörler işlenecek malzeme, haraketli eksen ağırlıkları, alınacak talaş miktarı, ve kullanılacak motorların güçleri (hızlanma ve yavaşlamaya etki edeceğinden) Bu konularda bilgi verilmediğinden ben şahsen çok öneri getiremem. Ancak şunu söyleyebilirim aynı boyutlarda bir tane yaptım 0,75kw servo kullandım 1/25 planet redüktör ile. Ani hızlanma rampası kullanmamama rağmen titreşim var benim makinemde. Makine ile ilgili biraz daha detay verebilirseniz belki daha fazla yardımcı olabiliriz.

Öğrenmek için soruyorum. Mor kısımlar neden gereksiz? Bu boyuttaki makinenin hareketli eksenleri de oldukça ağır olacaktır. Bu eksenlerin ani duruş ve kalkışlarında ciddi bir eksenel yük oluşacak ve yük sarı ve düşey mavi elemanlarda eğilme gerilmesi dolayısı ile sehim yaratacaktır. Yük kalktığında sehim kalkacak ve bu durum sürekli titreşim yaratacaktır. Mor elemanlar bu eksenel yükleri üzerine alarak doğrudan yatay mavi elemanlara aktaracaktır.

Makine tasarımına gelecek olursak. Ana şase seçimini etkileyen en önemli faktörler işlenecek malzeme, haraketli eksen ağırlıkları, alınacak talaş miktarı, ve kullanılacak motorların güçleri (hızlanma ve yavaşlamaya etki edeceğinden) Bu konularda bilgi verilmediğinden ben şahsen çok öneri getiremem. Ancak şunu söyleyebilirim aynı boyutlarda bir tane yaptım 0,75kw servo kullandım 1/25 planet redüktör ile. Ani hızlanma rampası kullanmamama rağmen titreşim var benim makinemde. Makine ile ilgili biraz daha detay verebilirseniz belki daha fazla yardımcı olabiliriz.

mor kısımlar gereksiz çünkü :)

-kullanılan malze metal; ahşap yada mdf gibi rijit olmayan malzemeden yapılsa gerekebilir ama durum oyle değil.
-metal olduğu için her kaynak işleminde aşırı ısınma ve çabuk soğuma iç gerilmeleri nedeni ile o esnada çalışma yapar buda sistemin şakülünden kaçmasına yani eksenden kaçıklıklara sebep olabilir.
- sistem ust çerçeveden ve alt çerçeveden kaynak ile sabitlenmiş zaten , aradaki sarı ayaklar ve köşe ayaklar sisteme zaten yeterli rijitlik sağlamakta, sehim yapmasını engellemekte.
- sistemin maliyetini arttırır yani paran varsa yap ... ekonomik olsun diyorsan yapma , gerek yok
- bence sistemi once vidali somunlu yapın sonra kaynaklı işlerini yapın... carpılma yamulmaları en aza indirgeyebilirsiniz bu şekilde

Beş farklı profil kesiti yerine daha az çeşit kullanılması satınalma (profilleri boy olarak alma zorunluluğunu göz önüne alırsak) ve yapımı bir ölçüde rahatlatabilir.

Kaynak işçiliğine bağlı çarpılmalar nedeni ile sıkıntı yaşayabilirsiniz. Hatta profillerde satın alındığında bile imalat ve depolamaya bağlı kusurlar olabilir. Bağlayacağınız Kremayer, ray veya benzeri hareket elemanlarının düzlük, paralellik ve diklik açısından hassas bağlanması sorun olacaktır. Makine büyük olacağı için borwerk veya taşlama şansı da olmayacaktır. @ankis'in dediği gibi civata bağlantılı ve parçalı bir yapı sorunların azaltılması için çözüm olabilir, iyi bir tasarım yapmak da zorlayabilir. Benzer uygulamaların bilgisine ulaşma şansı varsa yararlı olabilir.

Çapraz bağlar (mor) konusunda farklı düşünüyorum. İmalatı zorlaştırsa da gövdenin rijitliğine katkı sağlayacaktır.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/posts/666156/
https://www.kontrolkalemi.com/forum/posts/666471/

Çelik de olsa her malzeme belirli ölçüde esner, özellikle gereğinden fazla et kalınlığında ve büyük kesitli seçilmediyse. Çapraz bağların diagonal olarak köşeden köşeye (kısa değil) yerleştirilmesi daha uygun olacaktır. Profil kesitlerinin doğru belirlenmesi ancak hesap ile olabilir ancak iyi düzenlenmiş çapraz bağlar, diğer profillerin kesitinin gereksiz yere büyük seçilmemesine de katkı sağlayacaktır. Ağırlığın titreşimsiz çalışan bir makine için yararı var ancak makineyi hantallaştıracak ve taşınmasını zorlaştıracaktır. Çapraz bağların, titreşimi azaltmaya etkisinin az ancak gövdenin rijitliğine katkısının fazla olacağını düşünüyorum. Bir çok profesyonel makinede bu nedenle çelik yerine ağır ve kimyasal yapısı nedeni ile titreşimin sönümlendirilmesine katkı sağlayan döküm demir kullanılıyor.

Büyük makinelerde pratik uygulama nasıldır bilmiyorum ama makinenin çok noktadan zemine basmasında sıkıntı olabilir. Sizin örneğinizde 9 noktadan basıyor. Bunlardan biri veya daha fazlasında ortaya çıkacak küçük de olsa boy farklılıkları, makinenin üst kısmına yansıyacaktır. Şimlerle desteklenerek veya ayarlı ayaklarla tesviye edilmesi de zor olacaktır.

Titreşimi engellemek için kum veya benzer malzeme ile profillerin içini dolduranlar var. Tam olarak yararları, uygun dolgu malzemesi ne olmalı gibi ayrıntılı bir bilgiye rastlayamadım.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri