Cnc router revize için yardım

pesmatik

Üye
Merhaba arkadaşlar elimde 1.5m 2.5 m çalışma alanına sahip üzerinde exsenlerin tamamında rayları arabaları vidalı mili kablo kanalları pano kutusu mevcut eksenlerin tamamı çalışır hareket halinde fakat elektronik tüm elemanlar ve rediktörleri sökülmüş evvelinde 5 eksenli (şu an 3 eksen ) mobilya sektöründe kullanılmış bir router var. (2. el çok makul bir fiyata satın aldım resimde raylar arabalar ve köprüyü temizlik amacıyla sökmüştüm) bu routeri ben plazma kesim çevirmek istiyorum .Ayrıca şu anda elimde 3 adet Nema 34 2 tanesi 8.2 Nm birtanesi 4.5 nm hibrit servo yazıyo ama sanırım bunlar enkoderli step motor link burada
sürücü:
http://n.xlichuan.com/m/prod_view.aspx?TypeId=70&Id=167&Fid=t3:70:3
motor
http://n.xlichuan.com/m/prod_view.aspx?TypeId=75&Id=191&Fid=t3:75:3&typefid=75

ayrıca bu motorları sürmek için 60 VAC 250 VA troi trofo 1 adet var 3 motora yeterlimi yoksa herbirine bir adet mi bağlamalıyım ? link aşagıda

https://www.cnc-marketi.com/urun/60-volt-ac-guc-kaynagi-toroid-250w/39

Biraz routerdan bahsedeyim X ekseni tablanın arka orta kısmına flanş ile bağlanmış 50 gövde sonsuz rediktorün sağ ve sol tarafından 25mm miller ve bunların ucuna baglanmış kasnak ve triger kayışların köprü ayaklarına bağlanması ile sağlanmış.(umarım düzgün anlatabilmişimdir) daha önceden servo ile çalıştığı için 1/12 redüktör kullanmışlar fakat ben şu anda burada 8.2 Nm enkoderli step motor kullanacagım için varvel marka boşluksuz 50 gövde 1/5 redüktör aldım hatamı ettim bilmiyorum link aşağıda

https://www.cnc-marketi.com/urun/varvel-bosluksuz-reduktor-italy-frt-50-1-5-80-b14/584

Routerin y ekseni 2 modül kremayer ve 22 diş gene 2 modül pinyon dişli ile hareketini sağlıyor x ve y eksenlerinde yukarıda bahsettiğim 8.2 Nm lik motorları kullanmayı planlıyorum. Ayrıca elimde y ekseni için kullanmak istediğim bir adet 80 gövde 1/5 boşluksuz planet rediktör bulunmakta. sizce bu rediktörü y ekseninde kullanmalımıyım y ekseni çok yavaşlarmı . motorun youtube da test videosuna baktığımda 300 rpm de çalıştığını gördüm. biraz internetten baktığımda 2 mod 22 diş pinyon ile kremayer üzerinde motor milinin bir turunda 6.28x22=138.16 mm yol kat edeceğini buldum bu hesaba dayanarak 300 rpm çalışan motora 1/5 rediktör takarsam bu 60 rpm e düşecek. 60x138.16 mm dediğimizde 8289mm yapıyor 829 cm 8metre 30 cm gibi birşey y ekseni 1.5 m olduğu için yaklaşık 11 saniye gibi bir sürede boş çalışmada tek yönlü eksen hareketini tamamlayabileceğim bu hız hesabım doğru ve çalışma esnasında yeterli olurmu yada planet redüktörü kullanmamalımıyım.? bu konuda çok yardımınıza ihtiyacım var.planet rediktör link aşağıda
https://www.sahinrulman.com/planet-reduktor/planet-reduktor-80plf5k

ayrıca kontrol kartı olarak MK4 mach 3 3 eksen kontrol kartı ve bu kart için 24 vdc güç kaynagım mevcut link aşagıda

US $123.45 11% Off | Upgrade CNC Mach3 USB 4 Axis Motion Control Card Breakout Board 2MHz MK4-V
https://s.click.aliexpress.com/e/j4ob7OZ

Z ekseni için elimdeki 4.5 Nm lik motoru 1605 ballscrev vidalı mil ile kullanmayı planlıyorum bir tavsiyeniz varsa duymaktan mutluluk duyarım

panoyu toplamak için nelere ihtiyacım olacak ne eksiklerim var bilmiyorum bu konuda da siz bilgili ağabeylerimin yardımına ihtiyacım olacak.

Şöyle söyleyeyim ben böyle anlamadan bunları kafama göre aceleye geldi aldım ama yanlışlarım neler nerelerde hata yaptım nasıl yapsaydım daha iyi olurdu ve elimde olan malzemeleri en verimli nasıl değerlendirebilirim bu malzemelerin tamamını kendi imkanlarımla yurt dışından tedarik ettim ( iki hafta önce bir çin seyahatim olmuştu kilom yettiği kadar
9D91680E-57F6-41B3-B006-2FAD2A1E856C.jpeg
B7ED1BBF-8055-4FD8-9F14-66D7BCD2263B.jpeg
E87E88BC-C88F-44D6-857B-4C9684B04C49.jpeg
1D0F9C7E-A0C4-4E0B-B36D-CFFDBFDF308A.jpeg
52F86541-0256-42C5-BDB2-9166B6883D2D.jpeg
05CF5A3E-5179-4319-A5AA-756ACFDC7F6A.jpeg
9CF41B7F-B851-4293-8961-3AAB822AE088.jpeg
67B3DD6C-446E-425D-82A5-0FFB4322FA38.jpeg
D43E6D8E-C257-41AF-8C59-B7D2C1367C4D.jpeg
C24F236E-581D-493B-BCCB-06C19BD5D1EE.jpeg
türkiyede muadili olan parçaları oradan topladım doldurdum valizime getirdim.) yardım edebilecek tüm dostlarıma şimdiden çok teşekkür ederim

Merhaba arkadaşlar elimde 1.5m 2.5 m çalışma alanına sahip üzerinde exsenlerin tamamında rayları arabaları vidalı mili kablo kanalları pano kutusu mevcut eksenlerin tamamı çalışır hareket halinde fakat elektronik tüm elemanlar ve rediktörleri sökülmüş evvelinde 5 eksenli (şu an 3 eksen ) mobilya sektöründe kullanılmış bir router var. (2. el çok makul bir fiyata satın aldım resimde raylar arabalar ve köprüyü temizlik amacıyla sökmüştüm) bu routeri ben plazma kesim çevirmek istiyorum .Ayrıca şu anda elimde 3 adet Nema 34 2 tanesi 8.2 Nm birtanesi 4.5 nm hibrit servo yazıyo ama sanırım bunlar enkoderli step motor link burada
sürücü:
http://n.xlichuan.com/m/prod_view.aspx?TypeId=70&Id=167&Fid=t3:70:3
motor
http://n.xlichuan.com/m/prod_view.aspx?TypeId=75&Id=191&Fid=t3:75:3&typefid=75

ayrıca bu motorları sürmek için 60 VAC 250 VA troi trofo 1 adet var 3 motora yeterlimi yoksa herbirine bir adet mi bağlamalıyım ? link aşagıda

https://www.cnc-marketi.com/urun/60-volt-ac-guc-kaynagi-toroid-250w/39

Biraz routerdan bahsedeyim X ekseni tablanın arka orta kısmına flanş ile bağlanmış 50 gövde sonsuz rediktorün sağ ve sol tarafından 25mm miller ve bunların ucuna baglanmış kasnak ve triger kayışların köprü ayaklarına bağlanması ile sağlanmış.(umarım düzgün anlatabilmişimdir) daha önceden servo ile çalıştığı için 1/12 redüktör kullanmışlar fakat ben şu anda burada 8.2 Nm enkoderli step motor kullanacagım için varvel marka boşluksuz 50 gövde 1/5 redüktör aldım hatamı ettim bilmiyorum link aşağıda
https://www.cnc-marketi.com/urun/varvel-bosluksuz-reduktor-italy-frt-50-1-5-80-b14/584

Routerin y ekseni 2 modül kremayer ve 22 diş gene 2 modül pinyon dişli ile hareketini sağlıyor x ve y eksenlerinde yukarıda bahsettiğim 8.2 Nm lik motorları kullanmayı planlıyorum. Ayrıca elimde y ekseni için kullanmak istediğim bir adet 80 gövde 1/5 boşluksuz planet rediktör bulunmakta. sizce bu rediktörü y ekseninde kullanmalımıyım y ekseni çok yavaşlarmı . motorun youtube da test videosuna baktığımda 300 rpm de çalıştığını gördüm. biraz internetten baktığımda 2 mod 22 diş pinyon ile kremayer üzerinde motor milinin bir turunda 6.28x22=138.16 mm yol kat edeceğini buldum bu hesaba dayanarak 300 rpm çalışan motora 1/5 rediktör takarsam bu 60 rpm e düşecek. 60x138.16 mm dediğimizde 8289mm yapıyor 829 cm 8metre 30 cm gibi birşey y ekseni 1.5 m olduğu için yaklaşık 11 saniye gibi bir sürede boş çalışmada tek yönlü eksen hareketini tamamlayabileceğim bu hız hesabım doğru ve çalışma esnasında yeterli olurmu yada planet redüktörü kullanmamalımıyım.? bu konuda çok yardımınıza ihtiyacım var.planet rediktör link aşağıda
https://www.sahinrulman.com/planet-reduktor/planet-reduktor-80plf5k

ayrıca kontrol kartı olarak MK4 mach 3 3 eksen kontrol kartı ve bu kart için 24 vdc güç kaynagım mevcut link aşagıda

US $123.45 11% Off | Upgrade CNC Mach3 USB 4 Axis Motion Control Card Breakout Board 2MHz MK4-V
https://s.click.aliexpress.com/e/j4ob7OZ

Z ekseni için elimdeki 4.5 Nm lik motoru 1605 ballscrev vidalı mil ile kullanmayı planlıyorum bir tavsiyeniz varsa duymaktan mutluluk duyarım

panoyu toplamak için nelere ihtiyacım olacak ne eksiklerim var bilmiyorum bu konuda da siz bilgili ağabeylerimin yardımına ihtiyacım olacak.

Şöyle söyleyeyim ben böyle anlamadan bunları kafama göre aceleye geldi aldım ama yanlışlarım neler nerelerde hata yaptım nasıl yapsaydım daha iyi olurdu ve elimde olan malzemeleri en verimli nasıl değerlendirebilirim bu malzemelerin tamamını kendi imkanlarımla yurt dışından tedarik ettim ( iki hafta önce bir çin seyahatim olmuştu kilom yettiği kadar
9D91680E-57F6-41B3-B006-2FAD2A1E856C.jpeg
B7ED1BBF-8055-4FD8-9F14-66D7BCD2263B.jpeg
E87E88BC-C88F-44D6-857B-4C9684B04C49.jpeg
1D0F9C7E-A0C4-4E0B-B36D-CFFDBFDF308A.jpeg
52F86541-0256-42C5-BDB2-9166B6883D2D.jpeg
05CF5A3E-5179-4319-A5AA-756ACFDC7F6A.jpeg
9CF41B7F-B851-4293-8961-3AAB822AE088.jpeg
67B3DD6C-446E-425D-82A5-0FFB4322FA38.jpeg
D43E6D8E-C257-41AF-8C59-B7D2C1367C4D.jpeg
C24F236E-581D-493B-BCCB-06C19BD5D1EE.jpeg
sanırım bu duruma yapılabilecek birşey yok

Son düzenleme:
Ben iki adet cnc plazma kesme makinesi yaptım. Biri step motorla diğeri servo motor ile. Çok dağınık yazmışsınız tek tek cevap vermek zor ancak genel olarak planladıklarınız uygun gibi görünüyor. Bir sorun yok gibi. Sadece hız konusu plazma güç kaynağı ile ve keseceğiniz metal ile ilgili. Bende hyperterm pmx65 var. 1,5mm siyah sacı 4~5 m/dak ile kesiyorum. Sac kalınlaştığında kesim hızı düşüyor. Sizin hızınız 10m/dak olacak gibi. Bu hız uygun gibi.
Ek olarak thc diye tabir edilen torç yükseklik kontrolcüsüne ihtiyacınız olacak. Bu cihaz şu işe yarar. Plazma sistemlerinde sac ile torç mesafesinin 1mm gibi olması gerekir. özellikle ince sacların eğriliği ve tezgah hatası sebebiyle bunu tutturmak kolay değildir. eğri saclar torcun saca değmesi veya çok uzak durmasına sebep olur bu mesafeyi korumak için bu cihaz gerekir. Piyasada voltaj kontrollü ve kapasitif olmak üzere iki tipi var. vs. vs. uzar gider bu.
Aklınıza takılanları parça parça sorarsanız daha kolay cevap alırsınız. ben de elimden geldiğince yardımcı olurum.

merhaba cevabınız için çok teşekkür ederim. ozaman durumu parçalara ayırırsak önce plazma kesiciden bahsedeyim 220 volt 55 amper küçük bir makine thc ve cnc için çıkışları var tavsiye edebileceğiniz bir thc varsa değerlendirmek isterim sistemi garajımda hobi amaçlı kesimler için kullanacağım. bahçeye kapı duvarların üstüne perforje , bahçe masası mangalı gibi şeyler keserim herhalde 3 4 mm gibi çalışırım. şimdi panosunu toplamaya başlayacagım. birkaç yerde okudum plazma sistemlerde topraklama çok iyi olmalıymış plazma sistemden aşırı akım çektiği için dalgalanmalara buda sürücü ve sistemin düzgün çalışmamasına neden oluyormuş. bide benim plazma da 220v sormak istediğim garajda 380v var ben bu 380 i 3 farklı 220 volt olarak sürücü ve motorlara ayrı plazmaya ayrı kontrol kartı ve bilgisayara ayrı olarak kontaktör üzerinden versem ve her bir hattı garaj kenarına topraklasam olurmu bir iki elektrikci arkadaşa sordum ne yapayım diye kimisi aynı hattan ver gitsin bişey olmaz diyo kimisi ayır daha iyi olur diyor siz işin ehli olarak nedersiniz yada farklı bir öneriniz varmı ?

Birtane 3 fazlı sigorta kullanıp her fazı sizin dediğiniz gibi makinelere bölün ayrıca bilgisayar için ufak da olsa ups kulanın elektrik kesilmelerinde ve dalgalanmalarda bilgisayarı korur

Merhaba;
thc konusunda http://www.robosan.com.tr/motion/chc200e.html şunu öneririm. Ben kullanmadım ancak kullananlar memnun ve güzel bir cihaz ancak hobi için pahalıdır. 600$ gibi fiyat verdiler alamadım haliyle. Şu anda kendi yaptığım elektronik kart ile voltaj kontrollü thc kullanıyorum performansı fena değil. Hyperterm pmx65 var bende ve cihazın analog voltaj çıkışı var. Yaptığım kart basitçe analog voltajı ölçüyor. Set edilen değerle karşılaştırıyor. Yüksekse bir çıkışı, düşükse başka bir çıkışı aktif yapıyor. Bu uçları mach3e girip ayarladıktan sonra kesim voltajına göre yüksekliği otomatik ayarlıyor.
Elektrik konusunda birşey söylemem doğru olmaz zira makine mühendisiyim. Yaptığım adım motorlu makinede tek fazdan besledim. Servolu makineyi 3 fazdan besledim. Bence siz 3 fazdan besleseniz daha iyi olur.
Parazit konusunda sadece yaptığım elektronik kartlarda sorun yaşadım. İlk olarak pic mcularla parazit çok sorun oldu ancak atmega328 ile yapınca çözüldü. Bunun dışında adım motor sürücülerle, bilgisayarla vs. parazit sorunu yaşamadım.

Öncelikle ismail bey ve c.Berkan bey e cevapları için çok teşekkür ederim elektrik konusunda aynen berkan beyin dediği yolu izleyeceğim. Kullanacağım bilgisayar zaten dizüstü ve evde online ups im var. THC konusunda ismail bey kesinlikle çok haklı 600 usd çook yüksek bir rakam ben komple elektronik ürünlerin tamamını kontrol kartı ve trafoları kabloları herşeyi dahil 570 usd ye aldım :) Aliexpress bile bana aşırı pahalı gelirken türkiye imkansızlarda diyebilirim. İsmail bey sizin kullandığınız bu thc yi sizin için uygunsa bende kullanmak isterim satışını yapıyormusunuz ? plazmanın çıkışlarının resmini ve kullanacagım kontrol kartının resimlerini paylaşıyorum

Ekli dosyalar

• 352674B2-F482-435F-B4E8-3122A422FF7D.jpeg
    352674B2-F482-435F-B4E8-3122A422FF7D.jpeg
    68.1 KB · Görüntüleme: 39
  • E252FE3C-8535-4C36-B6C5-42206B48EF2E.jpeg
    E252FE3C-8535-4C36-B6C5-42206B48EF2E.jpeg
    140.8 KB · Görüntüleme: 36
Benim yaptığım kart bu plazma güç kaynağında çalışmaz. Çünkü hyperterm ark voltajını 1/50 oranında bölerek analog çıkıştan veriyor. Ark voltajı en fazla 150~160volt olduğundan plazma çıkışı en fazla ~3volt gibi oluyor. Bu değer de doğrudan miktodenetleyiciye girmek için uygun. Sizin plazma güç kaynağınız 1/1 değerde çıkış veriyor. 150 voltu mikrodenetleyiciye girmek için hassas dirençlerle gerilim bölücü yapmak ve belki de voltaj takip edici opamp eklemek gerekecektir. Benim yaptığım kartta bunlar yok. Ayrıca 150v gibi bir gerilimi mikrodenetleyici kartına yaklaştırmak hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Kısaca thc konusu biraz zorlayacak gibi sizi. Belki ilk etapta makinenin mekaniğini çok hassas yapıp thc olmadan da kullanabilrsiniz. İstediğiniz verimi alırsanız thc konusunu düşünürsünüz..

Başkanım şimdi sen böyle yazmışsın benim moralim alt üst oldu olaki ben bu plazmaya thc bağlamak istediğimde ne yapmam gerekecek Herşeyini tamamladım birtek thc kaldı diye seviniyordum :( internetten bakınırken (çin sitelerinden) 2 tane ürün gözüme çarptı fiyat makul aşagıda resim paylaşıyorum birtanesinde divided voltage ratio 100:1 yazmış diğerinde ise Voltage Divider ratio: 50:1 non-isolation on voltage divider; 1:1 isolation inside of THC diye yazmış şimdi ben neye dikkat etmem gerekecek yoksa araya ayrıca bir parça mı almam gerekiyor anlamadım yardımcı olabilirmisin
ürünlerin aliexpress linklerinide atayım bir bakabilirmisin ?

US $250.00 | HYD XPTHC-4 arc voltage height tune of arc voltage height controller controller CNC plasma

https://s.click.aliexpress.com/e/cUTX26RJ

US $228.29 6% Off | Torch Height Controller THC HP105 for Arc Voltage CNC Plasma Cutting Machine
https://s.click.aliexpress.com/e/BUei2d3

Ekli dosyalar

• 8843FFF7-9BC1-498B-B541-550D6D8FB9AD.png
    8843FFF7-9BC1-498B-B541-550D6D8FB9AD.png
    564.8 KB · Görüntüleme: 27
  • 872C5B79-E2EB-489F-B169-6C2ABE58EC31.png
    872C5B79-E2EB-489F-B169-6C2ABE58EC31.png
    417.1 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
https://irp-cdn.multiscreensite.com/04148ae1/files/uploaded/XPTHC-4.pdf bu xpthc-4 kullanma kılavuzu. bu modelin yanında verilen yeşil küçük kart voltaj bölücü. Yani ekstradan almanıza gerek yok.
HP105 olanında ise cihazın kendi içerisinde voltaj bölücü. cihazın arkasındaki switch ile ayar yapılıyor.

Her ikisi için de şu var yalnız. bu cihazların çıkışı 24v dc motora göredir. Z ekseni için yukarıda verdiğim kullanma kılavuzunun 19. sayfasındaki mekanizmayı kurmak gerekir. Bu motorun da 24v dc olması gerekir. bu motoru sağ sol hareket ettirerek gerekli yükseklik ayarını yapar. mach3 z eksen çıkışlarını da cihaza girerek kesiöm yapılmadığı zamanlardaki z eksen hareketleri cihaza yaptırılır.

tekrar merhaba ismail bey cevap için tekrar teşekkür ederim konuyu anladım ve araştırmaya başladım bile benim voltaj divider i bulunan 24 vdc motor ile çalışmayan step motoru kontrol kartı üzerinden sürebilen bir thc kontrolcüsü bulmam gerekiyor sanırım yada sizin yaptığınız ürünü kullanabilmem için 1:50 bir voltajdivider e ihtiyacım var bu yukarıdaki sistemlerin hp105 olanının fiyatı 135 usd ye geliyor fakat işin içine ayrıca bir lift ve 24 v motor ( ne pahalı bişeymiş o) girince maliyet 200 usd yi geçiyor xpthc olan zaten 245 usd toplam thc maliyet 300 u geçiyor birde ali de starfire nin voltaj dividerini buldum açıklamaya çok bişey yazmamışlar fakat üzerinde 24 v ile çalıştığını ve 50:1 olduğunu belli eden ibareler var 60 usd gibi fiyat yazmışlar çin içeride aradım aradım henüz bulamadım ama bulurum bu ürünü alırsam sizin yaptığınız ürünü ozaman kullanabilirmiyim ? siz ürünün hem üreticisi hemde kullanıcısı olarak memnunmusunuz aktif olarak şu anda kullanıyormusunuz? çünki bu forumda birçok kişi için hiç sorun olmayacak konular bile bana araştırıp öğrenilmesi gereken bir bilgi yumagı gibi geliyor işim gereği ayda en fazla 8-10 gün çalışıyprum kalan zamanlarda hep boşum 20 sene önce meslek lisesi elektrik bölümünden mezun olmuştum bilgi nekadar siz hesap edin. 10 yıl kadar önce şimdi bu cnc işlerine merak saldığım gibi uzakdoğuya merak sarmıştı önce inglizce sonra çince ögrendim çinden getirip türkiyeye neredeyse hiçbirşey satmadım neredeyse 6 yıldır çine türkiye ve 6 avrupa ülkesinden gıda ürünleri ihracaatı yada aracılığını yapıyorum konu açılınca biraz kendimden de bahsedeyim tanışmış olalım istedim. Ne bu cnc den nede konudan hiçbir ticari beklentimde yok bu sebeple fiyatlara biraz dikkat ediyorum şimdi belki düşüneceksiniz 2.5 metrelik masada neyin hobisini yaşıyosun diye ama ilk önceleri kemdim sıfırdan balkona koyacak kadar birşey yapmayı planlıyordum gene bu forumda araştırmaya başlamıştım sonra işin içine cam cad cizim proje girince bi boşladım sonra birgün tamamen tesadüfen bu cnc şase mi diyim tablasımı diyim denk geldi demiştim ya üserinde elektronik ürünler dışında herşeyi vardı raylar arabalar köprü sadece üzerindeki ray ve arabaları çinden almaya bile kalksam daha pahalıya geliyordu ve ben bu 2.5m masayı aldım :) sonra başladım gerekli malzeme listesini yapmaya ve bu listeyi bizim türk mantığıyla fiyat makul kalite iyi ve bi numara büyük olsun seneyede giyer mantığıyla yaptım :) fakat sanırım bu cnc işleri böyle yürümüyo ! önceleri ahşap için router yapayım diye düşünüyordum sonradan plazma ya geçtim garajda kaynak makinem felan da var.herneyse yani bende forumdan ki kendine makine yapmış yada yapmayı düşünen arkadaşlarım gibi hem maliyet olarak beni yormayan hemde yapmışken eli ayağı düzgün birşey olsun istiyorum biraz uzunca oldu vakit ayıran yardımcı olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri