Böyle bir CNC Router ile bağlama teknesi oyabilir miyim ?

cofcof

Üye
Herkese merhabalar.
Birtakım ihtiyaçlardan ötürü CNC alma ihtimalim olabilir. Madem alma ihtimalim var bari almışken en azından kendi bağlamamı yapma hayalimi de gerçekleştireyim diyorum.
Uzman arkadaşlardan fikir almam daha doğru olur diyerek uzun süredir uzaktan takipde oldugum foruma şükür ki üye olabildim.

Aşağıdaki özelliklere sahip makina ile bağlama teknesi oyma imkanım olabilir mi?

Eğer tekneyi oyabilir diyorsanız aşağıdaki makinanın Z ekseni ile oynamak gerekecek.

Z ekseni yüksekliği en az 300mm civarı yapmak bu makina için sağlıklı mıdır?

Özellikler

Net Kesim Alanı:1000×1000 mm

Tezgahın Dış Ölçüleri:1400×1400 mm

Ağırlık:250kg±%15

Z-eksen Yüksekliği:180 mm (Özel İstek Üzerine Arttırılabilir.)

Boştaki Hareket Hızı:4 metre/dakika

Program Hassasiyeti:0,0001 mm

Eksen Motorları:Bütün Eksenlerde Nema23, 2.2Nm Step Motor
(Performans Paketinde Nema34, 4.5Nm)

Hareket Sistemi:Bütün Eksenlerde Boşluksuz Vidalı Mil
(Hassasiyet Paketinde BK, FK Serisi Profesyonel Sonlandırma Rulmanları)

Kızak Sistemi:Y Ekseninde 25’lik 4Kızaklı Alt Destekli Mil
X ve Z Eksenlerinde 20’lik 4’er Kızaklı Alt Destekli Mil

(Güç Paketinde X, Y ve Z Eksenlerinde 4’er Kızaklı 20mm Kare Kızak)

Gövde:Çelik sac köprü tasarımı
Lazer kesim ve geçmeli yapısı ile hassas tasarım
Özel yapısı nedeniyle titreşimsiz çalışır (uç kırmaz, yüzeyi kötü çıkarmaz)
Tabla yapısı suyu doğru bir şekilde üzerinden akıtarak “Sulu Kesimlere” izin verir.

Tabla: Slotlu Metal Tabla

kesici Takım:0.75kW 24000rpm Manuel Takım Değiştirme Spindle Motor
0.75kW inverter (Parazit Filitreli)(Siemens)
(Opsiyon olarak 3kW’ya (18000rpm) yükseltilebilir)

Kontrol Sistemi:USB bağlantı ile PC kontrol (Windows 10 uyumlu)

Arayüz:Mach3 – Türkçe Arayüz (standart)

Güvenlik:Her Eksende Endüktif Limit Sviçi (Oldukça Hassas)
Acil Stop Butonu

Ek Özellikler:Fırın boya ile şık ve ergonomik tasarım
Toz koruma tasarımı
Kırılmaz Kablo
Harici kontrol paneli
Panoya kolay bağlantı soketleri
Referans sviçleri sayesinde herhangi bir hata durumunda kaldığı yerden başlama
Bütün eksenler birbirinden bağımsız hareket edebilir (Simultane hareket)
Ayarlanabilir Vantuz Ayaklar
Parça bağlama pabuçları hediyeli
1 Adet pens ve sıkma somunu hediye
1 Adet Kesici Bıçak Hediye

İmalat:Şasemizde kullanılan malzemeler, çelik sacların CNC lazer tezgahlarında hassas olarak kesimesiyle oluşur. Geçmeli yapıları nedeniyle kesinlikle hiçbir bozulma yapmazlar ve montajda gönyeleme kolaylığı sağlar. Oldukça Hassastırlar. Ayrıca kaynak ile puntalanmaları nedeniyle son derece mukavildirler.
Her ekseni birbirinden bağımsız olarak gönyemeye izin veren tasarımı sayesinde son derece hassas işlemeler ve mükemel yüzey kalitesi çıkarabilirsiniz.
Makinalarımız bir Mühendislik çalışması sonucu çıkmış ürünlerdir, lütfen kara düzen imalat yöntemleri ile yapılan CNC cihazları ile karşılaştırmayınız.

İşlenebilir Malzemeler:Masif Ahşap (Meşe, Karaağaç, Zeytin, Ladin…), MDF, MDF Lam, Sunta, Sunta Lam, Kontraplak, Plywood, Pleksiglass, Plastikler, Akrilik, Polietilen, Delrin, Peek, Kestamid, Polyamid, Polikarbon, Pirinç, Bakır, Alüminyum, Magnezyum, Titanyum Alaşım(Ti-6Al-4V), Sac Levha, Alüminyum Kompozit Panel, Dekota, XPS ve EPS Strafor çeşitleri, Mermer, Granit, Andezit Taşı, Karbonfiber, Fiberglass, Çeşitli Kompozit Malzemeler, Cam …

Opsiyon Listesi:Güç Paketi
Performans Paketi
Hassasiyet Paketi
Spindle Motor Güçlendirme (2.2kW, 18000rpm)
Spindle Motor Güçlendirme (3kW, 18000rpm)
4. eksen için divuzor ayna (Redüktörlü), karşı punta ile
Toz Toplama Kafası
Sıvı Soğutma Girişi
El Çarkı

Bağlama teknesinin yüksekliği ne kadar? Tahmini 20cm diyelim. Bu durumda sizin 20cm'lik bir kütük işlemeniz lazım. Bu kütüğü işleyebilmek için spindle'da 20cm'lik bir kesici kullanacaksınız. Bunun için de Z ekseninin en az 40cm işleme alanı olması lazım.

Bağlama teknesinin yüksekliği ne kadar? Tahmini 20cm diyelim. Bu durumda sizin 20cm'lik bir kütük işlemeniz lazım. Bu kütüğü işleyebilmek için spindle'da 20cm'lik bir kesici kullanacaksınız. Bunun için de Z ekseninin en az 40cm işleme alanı olması lazım.

Z ekseni için 30cm ile ben iyimser davranmışım.
O zaman Z ekseninde en az bir 50 cm lik bir işleme alanına ihtiyacım var.

Z eksenini yeterli diyelim biz o zaman peki yukarıdaki özellikler ile kütüğü işleyebilir miyim ?

eksenlerin step motorları vb yeterlimidir. 0.75kW 24000rpm spindle ile rahat oyulabilir mi zorlanmadan.

250 kilo ağırlık mı ? Hiç demir kullanmışlar mı acaba merak ettim

Mümkünse fotoğraf yükler misin ?

Birde güç paketi hassasiyet paketi yapmışlar :D:D:D

standart olarak 0.75 kw spindle motor mu olur. Dalga geçiyorlar adamla resmen

@KAYSERİ Hocam

Muhtemelen bu makine: https://www.maintek.com.tr/mermer-cnc-100x100-4kw/

17 Bin Liradan başlıyormuş fiyatı.

Evet buradan aldım özellikleri, temsili olarak fikir yürütebilmek için. Fakat bu makinayı almayı düşünmüyorum. 17000 tl sanırım KDV siz fiyatı o makinanın.

Yani aşağı yukarı böyle bir makina ile bağlama teknesi oyabilir miyim ?

Mümkünse fotoğraf yükler misin ?

Birde güç paketi hassasiyet paketi yapmışlar :D:D:D

standart olarak 0.75 kw spindle motor mu olur. Dalga geçiyorlar adamla resmen

Belli bir makina yok şu an baktığım. Detaylı özellik yazmış bir cnc üreticisinin özelliklerini kopyala yapıştır yamıştım. Sadece merak ettiğim şey bunun eşdeğeri bir makina ile belirttiğim işlemi yapma imkanım olabili mi.

Program hassasiyeti olarak verilen değerin pratikte bir önemi yok ancak alıcıyı yanlış yönlerdirdiği için, böyle bir değerin özellik olarak eklenmiş olması hoş değil. Önemli olan makinenin ölçüm sonucu bulunan değerleri. Alt destekli mil ile ilgili sorunlar (zamanla hassasiyetinin daha da bozulması...) forumda paylaşıldı, önerilmiyor. Gerçekten hasssas bir makinenin tasarımında bütün eksenlerde kızak-araba kullanılması gerekir, o da maliyeti artıracaktır.

Z ekseninin çalışma yüksekliğinin önemli oranda artırılması makinenin rijitliğini de önemli oranda değiştirecektir, makinenin yeniden tasarlanması gerekebilir.

Son düzenleme:

Program hassasiyeti olarak verilen değerin pratikte bir önemi yok ancak alıcıyı yanlış yönlerdirdiği için, böyle bir değerin özellik olarak eklenmiş olması hoş değil.
Mach3 üzerinden prim yapıyorlar. Mach3'te en yüksek hassasiyet .0001 olduğundan sanki bu makinenin mekanik hassasiyet değeriymiş gibi algılanmasına neden oluyor.

Program hassasiyeti olarak verilen değerin pratikte bir önemi yok ancak alıcıyı yanlış yönlerdirdiği için, böyle bir değerin özellik olarak eklenmiş olması hoş değil.

Kesinlikle. Algı operasyonu :D:D

Belli bir makina yok şu an baktığım. Detaylı özellik yazmış bir cnc üreticisinin özelliklerini kopyala yapıştır yamıştım.
Evet anladım örnek olması için yazdığınızı. Benim takıldığım yer firmanın zırvalaması oldu.

Alacağın/yapacağın makinada kare kızak kullanılmış olması lazım. Böyle sacdan kesme bükme ile değil pratik yapılabiliyor oluşundan dolayı hiç değilse sigma profil ile yapılmış bir şase olsun

Sanırım buralarda en yüksek Z ekseni 27cm ile benim sanırım.

Ama senin şöyle bir avantajın var. Bağlama yüksekliğin 20cm ise 20cm bıçak uzunluğu gerekmiyor. Küre şeklinde işleyeceğinden adım adım dalma yapacağımdan 5cm bıçak uzunluğu bile yeter.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri