Masaüstü 6 Eksen CNC Dik İşlem Elektronik Sorularım

eren586

Üye
Merhaba iyi akşamlar
Daha önce de forum açmıştım 2 kere ama o zaman mekanik olarak soru sormuştum her ne kadar cevap alamasamda kendim bi şekilde halettim ama bu konuda kararsızım
Önce çelik işleyebilceğim şekilde döküm gövde ve servo motor düşündüm ama çok yüksek fiyat çıktı bende geri adım attım mecburen
Gövdemi kestirdim lazerde 15mm
kolonların içinde sigma profil var ağır sigma
mekanik sorunumu çözdüm bişekilde malzemelerimi topladım
4.5nm Leadshine ve DMA860H sürücülerim var 3 adet frensiz elimde z için frenli alabilirim o sorun değil
Güç kaynağı nasıl birşey seçmeliyim bilmiyorum
Makineyi 6 eksene göre yapmaya çalışıyorum resimde 3 eksen görünüyor bunu biliyorum tasarım henüz bitmedi ama 3 eksen üzerinde yürüteceğim. Updrage yapcağım.
X,Y,Z Ana eksenler
Divizör ekseni A olsun
Döner Tabla kule tipi işleme yapmak için B olsun
Z eksenini (spindle yi yani)sağa ve sola döndürebilmek için C olsun
6 adet step motor oldu

Aktüatör için 24v sanırım yeterli
Aktüatörlü takım değiştirme olacak er pens değilde takım tutucuyu değiştirmek istiyorum normal cnc lerdeki gibi bunu havalı yapamıycam gibi aktüatörlü düşünüyorum. Fener mili olucak bunu yaptırıcam hazır alamıyorum.

Neden arel hertz gibi motor kullanmıyorum çünkü ben ses konusunda sıkıntı yaşıyorum işitme cihazı kullanıyorum.
İkinci sebep ise diş çekebilmek istiyorum.
İŞLEYECEĞİM MALZEMELER ALÜMİNYUM ,AHŞAP, PLASTİK
Eğer sistem düzggün olursa yani randımanlı rigit bişi olursa duruma göre servoya geçirebilirim şuan geçemiyorum maddi sıkıntılar nedeniyle

Kontrol paneli FALCON İ5 kONTROL PANELİ VAR nette
ve 4960 ADTECH GERÇİ BU PAHALI
YADA
https://www.direnc.net/nvcm6v21-6-eksenli-cnc-hareket-kontrol-karti
https://www.otomasyoncu.net/urun/6-eksen-mach3-kart

Sorularımın özetine gelirsek
-Güç kaynağı nasıl olmalı kaç amper lik almalıyım sadece meanvell de 48v 50 amper vs var
-Step motor bağlantı tiplerini anlayamadım paralel, seri ve unipolar hangisini seçmeliyim
Bana tork lazım ve stepleri en yüksek 1400rpm ye çıkartırım vidalı millerim 25 05 hatve
- Kontrol için ne önersiniz hangisi daha iyi olur yani match 3 veya kontrol paneli verdiğim linklerde kararsızım
- Diş çekebilceğim şekilde spindle motoru nasıl seçebilirim
(asenkron veya senkron motor 1 kw ile devir kontrol de diş çekme vs oluyorsa nasıl olmalı , normal servo 1 kw , veya su soğutmalı spindle motorlar ses durumu nedir bilmiyorum)

Ekli dosyalar

• EKRAN ALINTISI.PNG
    EKRAN ALINTISI.PNG
    379.3 KB · Görüntüleme: 47
  • Leadshine-Drive-DMA860H-2phase-Step-driver-For-cnc-Router-Laser-Machine-2phase-Stepper-7-2A-DC.jpg
    Leadshine-Drive-DMA860H-2phase-Step-driver-For-cnc-Router-Laser-Machine-2phase-Stepper-7-2A-DC.jpg
    83.9 KB · Görüntüleme: 23
Merhaba
Step motorlar 1400rpm'e çıkabilseler dahi tork hiç kalmaz. Hız tork ilişkisi step motorlarda ters orantılı oluyor. Ve lineer değil. Mesela 250 - 300 devirden sonra tork hızla düşüyor olabilir aldığınız step motorun modeline bağlı olarak.

En fazla 1400 olarak düşündüm
Ve ortalama 600 800 devirde çalışcak öncelik le sistem rigit olsun motorları servoya geçiririm
Mecburen önce step aldım maddi sıkıntılar nedeniyle

Ben orjinal leadshine aldım çünkü biraz daha net olsun diye

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri